Opis ksiązki
Kup Teraz

Mój przyjaciel Hitler. Wspomnienia fotografa Hitlera

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2015-03-18
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-287-8
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:czytam

Szczegóły z prywatnego życia Hitlera we wspomnieniach jednego z jego najbliższych przyjaciół oraz zdjęcia, które pomogły stworzyć legendę Hitlera.

Heinrich Hoffmann jako oficjalny „nadworny” fotograf odegrał istotną rolę w starannym kształtowaniu publicznego wizerunku Hitlera i gloryfikacji Trzeciej Rzeszy. Jednak wpływy Hoffmanna sięgały daleko poza sferę propagandy. Nie dość, że był obecny podczas wielu kluczowych wydarzeń w historii Trzeciej Rzeszy, to jeszcze był bliskim przyjacielem Führera, mającym zagwarantowany wyłączny i bezpośredni dostęp do miejsc i osób z wewnętrznego kręgu Hitlera i do niego samego. Jego wspomnienia to relacja naocznego świadka, ważna zarówno dla historyków, jak i przeciętnego czytelnika – fascynujące studium osobowości dyktatora i znakomite spojrzenie zza kulis na powstanie i ostateczny upadek nazistowskiego reżimu.

Heinrich Hoffmann został oficjalnym fotografem Hitlera, blisko zaprzyjaźnił się z nim i dużo wspólnie podróżowali. Zrobił ponad dwa miliony zdjęć Hitlera. Były szeroko rozpowszechniane, między innymi na znaczkach pocztowych, co okazało się bardzo dochodowym przedsięwzięciem dla nich obu. W latach 30. XX wieku Hoffmann opublikował kilka książek o Hitlerze, w tym Hitler wie ihn keiner kennt (Hitler, jakiego nikt nie zna) w 1932 roku. Hoffmann i Hitler utrzymywali bliskie stosunki, więc Hoffmann nie dość, że stał się jego powiernikiem – dzięki czemu jego wspomnienia zawierają wiele mało znanych szczegółów z życia Führera – to został również jego swatem. To Hoffmann przedstawił Hitlerowi Ewę Braun, swoją asystentkę.

Roger Moorhouse jest między innymi autorem książek "Polowanie na Hitlera: historia zamachów na wodza Trzeciej Rzeszy" i "Stolica Hitlera: życie i śmierć w wojennym Berlinie". Napisał wprowadzenie do wspomnień Ericha Kempki "Byłem kierowcą Hitlera".

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
biedro_nka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Pasjonaci historii chętnie sięgają po wspomnienia tych, którzy znajdowali się w pobliżu Hitlera. Pojawiły się między innymi retrospekcje sekretarki, kierowcy, kamerdynera... Jednak sięgając po tę książkę oczekujmy czegoś innego, wyjątkowego. Heinrich Hoffmann uważał się za przyjaciela przywódcy Trzeciej Rzeszy. Był przy nim bardzo blisko, dopuszczano go tam, gdzie niewielu miało dostęp. To on poprzez swoje fotografie kształtował wizerunek Hitlera przedstawiany całemu światu.
Być może dlatego, że autor uważa się za przyjaciela Adolfa Hitlera ukazuje go w dobrym świetle. Przedstawia upiększoną wersję wydarzeń niewinnym i pozbawionym poczucia winy tonem.

Bardzo ciekawe spojrzenie na jakże znaną wszystkim postać. Hoffmann przedstawia tutaj wiele nieznanych i interesujących wątków z życia swojego przyjaciela.
Polecam!
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Mój przyjaciel Hitler. Wspomnienia fotografa Hitlera Władysław Gomułka
Anita Prażmowska
Okładka - Mój przyjaciel Hitler. Wspomnienia fotografa Hitlera Robert Lewandowski. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - Mój przyjaciel Hitler. Wspomnienia fotografa Hitlera Przewodnik rowerowy. Warszawa i okolice
Piotr Śliwka
Okładka - Mój przyjaciel Hitler. Wspomnienia fotografa Hitlera FC Barcelona. Sztuczki i triki piłkarzy
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - Mój przyjaciel Hitler. Wspomnienia fotografa Hitlera Teleexpress. 30 lat minęło
Maciej Orłoś, Marek Sierocki
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów