Nagi sad

Najlepsza książka na lato 2011 - wybór internautów!

Debiut literacki wielkiego pisarza

Nagi sad to przejmująca opowieść o miłości ojca i syna. To miłość wyrażana w milczeniu, domysłach, drobnych gestach i nieustannym poszukiwaniu siebie nawzajem. To relacja najbliższych sobie osób, w której syn próbuje sprostać marzeniom ojca.

Bohater wykształcony w mieście, a pochodzący ze wsi usiłuje na powrót się odnaleźć w świecie swojego dzieciństwa i młodości. W świecie najbliższym natury, a zarazem najprostszych i najgłębszych związków między ludźmi.\r\n
\r\nNa motywach powieści powstał nagradzany i popularny film pt. Przez dziewięć mostów, który otrzymał m.in. „Złotą Pragę” (Grand Prix na festiwalu telewizyjnym w Pradze) w 1972 roku. Scenariusz filmu napisał sam Wiesław Myśliwski.\r\n
\r\n„Tom prozy Wiesława Myśliwskiego przykuł mnie od pierwszych zdań do swego tekstu, gęstego od znaczeń; oderwać się od niego nie można. Nie znaczy to, że Nagi sad jest powieścią sensacyjną czy „przygodową”, wręcz przeciwnie: to rzecz nie dla tych, którzy szukają tylko interesującej anegdoty. (...) Wiesław Myśliwski pokazał w swojej pierwszej książce wielorakie umiejętności powieściopisarskie. Objawił się nowy talent”.
\r\nJulian Przyboś, Niezwyczajny debiut, „Życie Warszawy” 1968

Informacje dodatkowe o Nagi sad:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-03-11
ISBN: 978-83-240-1506-1

Kup książkę Nagi sad

Nagi sad - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2013-06-01, Ocena: 6, Przeczytałem,

Wiesław Myśliwski zdaje się następcą Reymonta. Świadomym czy nie - porównanie nasuwa się samo. Bo choć właśnie o Reymoncie zwykło się mówić, że jest piewcą polskiej tradycyjnej wsi, to autor "Nagiego sadu" i "Kamienia na kamieniu" niewiele - o ile w ogóle - mu ustępuje. A dokładniej - twórczość Myśliwskiego zdaje się kontynuacją dzieła Reymonta.

W "Nagim sadzie" pojawia się jednak nowa jakość.

Jest nią przede wszystkim bohater - u Reymonta właściwie zbiorowy, z bardzo archetypicznymi głównymi postaciami. W pierwszej powieści Myśliwskiego to mężczyzna, a dokładniej - syn. Bo o relacji syn - ojciec jest ta opowieść. Właśnie tak, opowieść syna.

Forma wspomnień nadaje rys całej powieści - poznajemy wydarzenia niechronologicznie, bez żadnego związku przyczynowo-skutkowego. Widzimy obrazy tego, co akurat bohaterowi dyktuje pamięć. Będą to, oczywiście, wspomnienia z dzieciństwa, w tym - najsilniejsze, przywołujące niedzielny rytuał ojca czytającego gazetę i przyglądającego mu się syna. Rytuał kończy się w momencie, gdy ojciec zostaje zdemaskowany jako nieumiejący czytać. Wiele lat później role się odwrócą - wykształcony na nauczyciela syn będzie wieczorami czytał swemu tacie.

Znamienne dla głównego bohatera jest to, że na wieś wraca po dłuższej nieobecności. Kształci się w mieście, a oderwanie się od rodziny, od wsi, i powrót do niej pozwala mu uzyskać nową perspektywę, spojrzeć szerzej na swoje relacje z rodzicami. Tak, bo matka w "Nagim sadzie" też występuje - jest jednak cicha, niemal niezauważalna. Ma swój moment chwały - gdy jej jedyne, niedawno urodzone dziecko choruje, idzie boso przed siebie z niemowlakiem w ramionach, by przejść przez dziewięć mostów. Według wierzeń ludowych to jedyny sposób, by dziecko wyzdrowiało.

I ta opowieść jest środkiem powieści - do niej historia zmierza i od niej się zaczyna.

Powieść zatem nie ma fabuły, jest tylko pewna klamra spinająca wspomnienia narratora. Opowieść snuje się niespiesznie - tak, jakby była opowiadana zasłuchanym słuchaczom przy pykającej fajce. I ma tyle uroku, ile zapamiętane z dzieciństwa opowieści dziadka przy ognisku.

A ja takie historie zawsze uwielbiałam.

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 6, Przeczytałam, polskie czytanie, Z własnej biblioteczki,
Jest to książka o miłości między ojcem a synem. Nie da się tej książki pochłonąć. Trzeba się nią powoli delektować. każdą stroną, każdym słowem. Bardzo wzruszyła mnie scena ojca przychodzącego pod szkołę syna, aby tylko być blisko niego, aby go zobaczyć choć przez chwilę. Bycie blisko, milczenie, wspólne czytanie książek to przejawy miłości. Miłości prostej,szczerej bezgranicznej. piękna książka!
Avatar użytkownika - sabja
sabja
Przeczytane:2013-12-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki- 2013, Ulubione,
Klasyka. Literatura piękna. Arcydzieło, które porusza każdą strunę ludzkiej duszy. Niezwykle poruszająca lektura każe nam się zastanowić nad ... No właśnie, nad czym? Nad tym czym jest ojciec? czym jest syn? czym jest człowiek? Książka jest opowieścią o relacjach syna i ojca. Relacjach trudnych, wydawać by się było że chłodnych, a jednak pełnych ciepła i miłości. Kiedy uczucie wypełnia każdą komórkę naszego ciała, nie trzeba go wyrażać słowami. Każdy nasz gest jest wtedy pieśnią miłości i oddania. Ci, których kochamy, nie umierają nigdy - zostają we wspomnieniach i w naszych wyobrażeniach. Bardzo dobra książka pisana językiem, który się czyta bez pośpiechu, delektując się każdym słowem, rozmyślając nad każdym akapitem.
Avatar użytkownika - teano
teano
Przeczytane:2012-12-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Typowy (i jakże ostatnio rzadki) przykład literatury PIĘKNEJ. To nie jest książka do szybkiego czytania. Ale każde słowo ma tam swoje miejsce. Każde zdanie to złota myśl. Piękna książka. Dla tych, którzy lubią wykwintne potrawy, którymi człowiek delektuje się długo i powoli. Jeśli ktoś preferuje fast foody, książka może mu nie smakować. Jej smak nie jest oczywisty, wyraźny, nie syci, ani nie przesyca, jak hamburger czy kanapka drwala. Smaku trzeba się dopiero doszukać. Miejscami bywa gorzka, słona, niektórych smaków trzeba się dopiero uczyć. Ale... czasem warto zwolnić tempo i wyjść ze swojego literackiego McDonalda ;) Dla mnie chyba najpiękniejsza z książek Myśliwskiego.
Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2018-12-02, Ocena: 5, Przeczytałem,

Piękna książka o miłości ojca do syna i odwrotnie. Temat bardzo rzadko spotykany w literaturze, gdzie chyba częściej mowa jest o relacjach matczynych.Wzruszające sceny o pożyczeniu przez ojca najpiękniejszego konia od dziedziczki, gdzie opłatą jest kilka dni pracy u niej, tylko po to, by z dumą przywieźć syna ze szkoły; czytaniu przez analfabetę gazety do góry nogami, by zachędzić syna do nauki czytania; czy wyprawa przez "siedem mostów" jako ostatnia nadzieja na uzdrowienie jedynaka z suchot. Wspaniała lteratura. Pierwsza powieść Myśliwskiego. Zastanawiam sie tylko, czy losy jedynaka z tej książki zawierają elementy autobiograficzne?  Czy losy Myśliwskiego przedstawione są w jednej z dwóch innych pięknych powieści "Kamień na kamieniu" lub "Widnokrąg"?

Avatar użytkownika - Barklej34
Barklej34
Przeczytane:2020-05-22, Przeczytałem,
W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy

Autoportret Mistrza Myśliwski pozostaje we współczesnej literaturze zjawiskiem wyjątkowym i zasługującym na najwyższą uwagę. Jego powieści, pisane bez...

Traktat o łuskaniu fasoli
Wiesław Myśliwski0
Okładka ksiązki - Traktat o łuskaniu fasoli

10 lat po Widnokręgu – nowa wielka powieść Wiesława Myśliwskiego.    Narrator w monologu skierowanym do tajemniczego przybysza dokonuje...