Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945

Cztery tygodnie przed zakończeniem II wojny światowej ponad dwieście alianckich bombowców w ciągu zaledwie pół godziny zrównało z ziemią Halberstadt – niewielkie miasto przemysłowe bez znaczenia militarnego. Kilka dywizjonów zostało wysłanych, aby zniszczyć ważne strategicznie cele w Niemczech, jednak w trakcie lotu piloci otrzymali informację, że atak jest niemożliwy z powodu gęstej mgły. Zginęło dwa i pół tysiąca ludzi, a dziesięć razy tyle zostało bez dachu nad głową. Świadkiem tych wydarzeń był trzynastoletni wówczas Alexander Kluge. Postanowiono zrazu w czystym odruchu paniki robić dalej swoje, jak gdyby nigdy nic – komentuje wydarzenie W.G. Sebald.

"Nalot na Halberstadt" nie jest książką wspomnieniową. To utwór wyrastający z nurtu prozy eksperymentalnej, pełen zwięzłej, osobliwej ironii. Kluge łączy ze sobą fakty oraz fikcję, zderza słowa i obrazy, nie objaśnia, pozostawia bez komentarza – tnie i dzieli, czym komplikuje postrzeganie historii i etyki. Efektem jest jeden z najbardziej nowatorskich i przejmujących utworów w literaturze niemieckiej ostatnich dekad.

"Nalot na Halberstadt" otwiera nową serię Wydawnictwa Ossolineum – Z Kraju i ze Świata, w której ukazywać się będą książki niekoniecznie bardzo głośne, ale znakomite, cieszące się uznaniem znawców i pisarzy, często wywierające istotny wpływ na tradycję literacką swojego języka.

Informacje dodatkowe o Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945:

Nalot na Halberstadt 8 kwietnia 1945 - opinie o książce

30 kwietnia 1945
Alexander Kluge0
Okładka ksiązki - 30 kwietnia 1945

Dzień, który zmienił losy świata. 30 kwietnia 1945 roku, poniedziałek, ostatni dzień III Rzeszy. W Berlinie trwają zacięte walki, Armia Czerwona...