Opis ksiązki
Kup Teraz

Nie bój się żyć. Biografia Ojca Joachima Badeniego

Ocena ( 6 osób )
6.0
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-02-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2877-1
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Nie bój się żyć. Biografia Ojca Joachima Badeniego
W pewnych środowiskach, zwłaszcza w Krakowie i Poznaniu, ojca Joachima Badeniego nie trzeba przedstawiać. Jednak nawet jego wielbiciele i wierni czytelnicy jego książek nie wiedzą zapewne o wszystkich szczegółach i anegdotach, na które natrafiła Judyta Syrek. Czy wiadomo na przykład, że ten półkrwi Szwed i polski arystokrata miał pirata wśród przodków? Albo że jego matka, księżna Alicja, działała w polskim ruchu oporu? Lub że kiedyś niemal wstąpił do kamedułów?

Ta biografia utkana jest z opowieści ludzi, którzy znali ojca Joachima na różnych etapach życia, i z jego własnych wspomnień. Wyłania się z nich czarujący arystokrata, dzielny żołnierz, charyzmatyczny duszpasterz i wychowawca młodzieży, bezkompromisowy obrońca wartości w czasach komunizmu, mistyk, uzdrowiciel - a przede wszystkim: wzór i przyjaciel.

Jak na tak bogatą osobowość przystało, Badeni bywał także postacią kontrowersyjną. Jednak najważniejszą jego cechą, przyciągającą innych do niego jak magnes, była jego więź Bogiem, tak głęboka, że aż trudna do zrozumienia.

Książka obfituje w wiele ciekawych informacji o historii rodziny Badenich, o życiu złotego chłopca Kazimierza Badeniego przed wstąpieniem do zakonu dominikanów oraz o realiach działania duszpasterstw w czasach komunizmu.
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Żyć pełnią życiaNazwisko Badeni wielu z nas zna z mediów. Nie każdy miał jednak okazję zetknąć się z tym niezwykłym dominikaninem osobiście. Po lekturze książki Nie bój się żyć mocno żałuję braku okazji do spotkania. Spotykanie ludzi niezwykłych, wielkich osobowości jest bowiem tym, co często zmienia nasze życie na lepsze, co czyni nas lepszymi, co umożliwia prawdziwe spełnienie w życiu. Ludzie ci bowiem potrafią pokazać nam to, czego w krótkowzroczności, w ślizganiu się na falach codzienności nie zauważamy, choć zazwyczaj jest

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
to jest cudowne:):):)piękne słowa, piękne myśli... rewelacyjny sposób na życie:):):)
LauraP plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Nie bój się żyć" jest biografią, którą znakomicie się czyta. Pokazuje jak losy jednego człowieka mogą być powiązane z losami Europy. I że chwila, gdy czuje jaką drogą powinien podążać, może nastąpić w najmniej spodziewanym momencie. Serdecznie polecam.
Gemma plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jest to bardzo ciekawa biografia. Opowiada o człowieku, który długo szukał swojej drogi w życiu, aż w końcu poszedł za głosem swego powołania duchowego i stał się znakomitym duszpasterzem, jakim wszyscy go pamiętają. Serdecznie polecam.
Plewka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Dużo tu humoru. To wspaniałe, że biografia prawie stuletniego dominikanina obfituje w tak wiele anegdot i zwrotów akcji. Sam ojciec Joachim nigdy nie stronił od żartów i bardzo go wszyscy ceniliśmy i lubiliśmy słuchać. Tu się okazuje, że się nie uczył, bo przecież arystokrata zamiast obowiązków ma w głowie figle, to panny podrywał i tańczył z nimi długie wieczory, zaręczał się, ale jakoś miał wrażenie, że obrączka na palcu trochę za bardzo będzie mu ciążyła. Co innego dominikański habit, który uznał za bardzo „twarzowy”. Kiedy podczas święceń pytano zgromadzonych o głos sprzeciwu, „na szczęście” zapytano po łacinie. I tak dalej. Nie chcę też napisać, że jest tylko zabawnie, bo to nieprawda. Życiorys jednego człowieka pozwala nam zastanowić się nad swoim, nad system wartości, który budujemy i którym chcemy się kierować w życiu. Książka mówi o powołaniu, ale też o rodzinie, historii, codziennym życiu budowanym w relacji z innymi. Jest w niej coś pięknego, tak jak i w samym ś. p. ojcu Badenim. Wspaniała rzecz, polecam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alesia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów