Niemieccy artyści w Karkonoszach w latach 1880-1945

Każdy, kto czuje więź z Karkonoszami, powinien przeczytać tę pasjonującą ksiażkę, odsłaniającą dzieje artystów, którzy w jakimś momencie swego życia związali się z tymi właśnie górami. Ich dzieła, często przez lata przemilczane i wreszcie zapomniane, wracają w narracji pozbawionej łatwych sentymentalizmów, a opartej na wnikliwych badaniach. Jest to sugestywny obraz historii miejsca o szczególnych walorach kulturotwórczych, napisany z entuzjazmem i wielką wiedzą. Dr hab. Joanna Sosnowska Książka "Niemieccy artyści w Karkonoszach w latach 1880-1945. Przyczynek do badań nad Heimatkunst" Agaty Rome-Dzidy to złożona, szalenie fascynująca i dostarczająca wielu wrażeń układanka; pisana z myślą o dociekliwym czytelniku, o jasnej i bardzo precyzyjnej konstrukcji, przyblizająca w sposób wyczerpujący wszystkie najważniejsze aspekty życia artystycznego w tym pozornie nic nieznaczącym regionie Dolnego Śląska. Prof. dr hab. Lechosław Lameński O Autorce Agata Rome-Dzida – historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskała w 2012 r. w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Swoje zainteresowania koncentruje na sztuce nowoczesnej, badając zjawiska artystyczne sytuujące się n granicy sztuki, życia i polityki. W latach 1999-2004 współpracowała z Telewizją Polską S.A. Od 2004 r. pełni funkcję prezesa Zarządu Fundacji Forum Staniszów, zajmując się promocją polskiej kultury współczesnej, organizacją wystaw, festiwali i koncertów. Na co dzień zajmuje się rewitalizacją barokowego założenia pałacowo-parkowego w Staniszowie, które konserwatorzy zabytków uznali za jedno z najlepiej odrestaurowanych założeń w Polsce.

Informacje dodatkowe o Niemieccy artyści w Karkonoszach w latach 1880-1945:

Wydawnictwo: Ad Rem