Opis ksiązki
Kup Teraz

Niemiecki taniec

Ocena ( 4 osoby )
5.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2005
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7414-058-5
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Ulice Monachium w Sylwestra 2000 roku. Pośród tłumu witającego nowe stulecie Eliza von Saarow, jedna z bohaterek powieści, wraca myślami do czasów młodości spędzonej na Pomorzu. Pozostawiła tam ruiny rodowej siedziby, groby przodków i wielką miłość swojego życia. Druga z bohaterek, misjonarka Marianna von Saarow, umiera w Afryce zarażona AIDS. Od czasów wojny i tułaczki te dwie kobiety dzieli rodzinna tajemnica. Czy znajdą w sobie odwagę, aby u schyłku życia się z nią zmierzyć?
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Bohaterkami "Niemieckiego tańca" są dwie skrajnie różne kobiety. Pani hrabina Eliza jest osobą wyniosłą, mieszkającą obecnie w luksusowym domu opieki w Monachium. Marianna poświęciła swe życie pomagając biednej ludności w czarnej Afryce. Łączy je wspólna przeszłość, jednak rozdzielone zostały przez pewne zdarzenie mające miejsce około 50 lat temu. Jedna z nich chce się z historią rozliczyć, a druga o niej nie pamiętać. Obie wywodzą się z arystokratycznych rodów niemieckich. Powieść została napisana na podstawie dziejów rodziny von Krockow, będącej dawniej właścicielami zamku w Krokowej. Opisywane tereny były skrawkiem Pomorza, które po I wojnie światowej przypadło Polsce, a Niemcy którzy nie chcieli utracić majątków, przyjęli nowe obywatelstwo. Podczas II wojny światowej jako dostawcom żywności dla wojska, nie żyło im się źle. Tragedia dla nich zaczęła się, gdy na polskie tereny wkroczyła Armia Czerwona. Musieli się deportować zostawiając wszystko, czasem ginąc. Zestawiając jednak ich sytuację z dramatem Polaków podczas wojny, to bezsprzeczne nieszczęście i trudne położenie bohaterek, trudno jest porównywać do bezmiaru tragedii naszego narodu pod okupacją niemiecką m.in. w obozach koncentracyjnych. Jednak niedola niewinnych cywilów w każdym przypadku jest godna współczucia.

"Niemiecki taniec" pomimo nawiązań do przeszłości, nie jest powieścią historyczną, a o podłożu historycznym. Wspomnienia z okresu II wojny światowej i czasu krótko po niej są przedstawione z perspektywy widzenia młodych dziewczyn, ich potrzeb i problemów.

Maria Nurowska bardzo wyraźnie przedstawiła bohaterów powieści. Nie są to osoby, które można zdecydowanie określić jako dobrych lub złych. Wiele odcieni cech charakterów każdej z postaci pogłębia treść utworu i pokazuje złożoność i indywidualność każdego człowieka.
W książce występuje trzeci bohater - młody Czech, który jest obecnie łącznikiem pomiędzy obiema kobietami. Pomimo tego iż gra rolę drugoplanową, jego postać jest istotna w powieści. Jest dość rozbudowana i dzięki temu nadaje on opowiadaniu więcej realności. To jego oczami widzimy życie mieszkańców Zairu, ponieważ "Niemiecki taniec" jest nie tylko wyprawą w przeszłość, ale i w głąb Afryki. Przedstawia nie do pozazdroszczenia sytuację tamtejszych kobiet oraz sposoby pracy misji katolickich.

Zaskakujące jest negatywne zdanie na temat Matki Teresy, które dla niektórych może brzmieć jak złośliwość. Jednak doniesienia kanadyjskich naukowców z marca bieżącego roku na podstawie analizy dokumentów i wywiadów, potwierdzają, że zamiast leczyć (pomimo wielkiej pomocy finansowej), bardziej skłaniała chorych do modlitwy, widząc piękno w cierpieniu.
W książce zawarta jest również głęboko kontrowersyjna krytyka Jana Pawła II. Dotyczy Jego poglądów na temat sposobu krzewienia wiary wśród Afrykanów i pomocy im.

Właściwe dla Marii Nurowskiej jest umiejscawianie w książkach mało wiarygodnych sytuacji, które mają znikomą możliwość zaistnienia w realnym życiu. Takie zdarzenia jednak ubarwiają fabułę intrygując czytelnika i dzięki temu pozostają w jego pamięci. Poza tym swobodne pióro autorki powoduje, że tekst wręcz płynie. Jest zrozumiały i szybko się czyta. Jest to wielką zaletą pisarki. To też jest przyczyną tego, iż Pani Nurowskiej daje się wiarę nawet w przypadku nieprawdopodobnych zdarzeń zamieszczonych w jej dziełach.

Oceniając ogólnie "Niemiecki taniec" - książka ta jest niewątpliwie bogata z powodu różnorodności postaci (choć nie ma ich wiele), miejsc zdarzeń i okresów czasu. Jest zaskakująca i przejmująca. Stawia pytania. Zmusza do przemyśleń. Nie narzuca jednoznacznie wyrażonego w książce zdania, ale często w pewien sposób polemizuje z nim w dalszej części utworu.
Książka warta przeczytania. Polecam.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Opinia tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,niemiecki-taniec,8511.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2015-09-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2001,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Niemiecki taniec Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Niemiecki taniec Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Niemiecki taniec Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Niemiecki taniec Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Niemiecki taniec Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów