Nienawiść

Polskie Kresy wytworzyły własną piękną legendę, zrodziły takich gigantów literatury jak Mickiewicz, Słowacki, Herbert i Miłosz, ale stały się też ziemią kaźni i straszliwych zbrodni. A zbrodnie te, dokonywane w latach. 1939-1945 na Polakach i Żydach przez ukraińskie formacje nacjonalistyczne, odbijały się jak echo hańbą odwetu. „Nienawiść” to książka o tamtych czasach, o konflikcie sumienia i dramacie ludzkiej godności, a także pamięci, o której Kardynał Stefan Wyszyński pisał kiedyś: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. Ten zbiór wstrząsających opowiadań nie pozwala, by tylko kamienie mówiły. W pełnych głębi i prawdy obrazach Srokowski ocala świat, o którym wielu chciałoby zapomnieć. Z niezwykłą ekspresją i wrażliwością pochyla się nad każdą ofiarą, jednoczy się z każdym cierpieniem i przestrzega przed nienawiścią.

Stanisław Srokowski
poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz. Urodzony na Kresach; po wypędzeniu w 1945 r. wraz rodziną osiadł w Szczecińskiem. Studiował na WSP w Opolu (dyplom 1960), potem pracował w Legnicy jako nauczyciel. Po Marcu 68 zmuszony do opuszczenia szkoły, zamieszkał we Wrocławiu, gdzie pracował m.in. jako dziennikarz. W stanie wojennym wyrzucony z redakcji; blisko dwa lata bezrobotny. W latach 1990-1993 wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.
Aktywny uczestnik działań na rzecz odnowy społecznej i politycznej. Założył Solidarność w redakcji „Wiadomości”, doradzał Z. W. NSZZ Solidarność R. I. we Wrocławiu; był rzecznikiem prasowym związku. Autor wielu powieści, m. in. „Duchy dzieciństwa”, „Repatrianci”, „Lęk”, „Anioł zagłady” i tomów poezji (m. in. „Strefa ciszy, „Akty”, „Zjadanie”, „Miłość i śmierć”), a także książek biograficznych, sztuk teatralnych, słuchowisk.

Informacje dodatkowe o Nienawiść:

Nienawiść - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-11-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2016, Chcę mieć,
Rzeź wołyńska z perspektywy małego chłopca, chowającego się w ciemnym zakątku izby. Sugestywny zbiór opowieści o niewyobrażalnym okrucieństwie - opowieści przyniesionych od sąsiada zza płotu, przekazywanych z ust do ust, budzących trwogę i niepokój. O nienawiści sączącej się przez szpary w drzwiach, o krzywych spojrzeniach sąsiada, o dziwnych zjawach ostrzegających przed mordami. Zbrodnia doświadczona na własnej skórze; o niegojących się ranach na tkance rodzinnej. O tym co pozostało w pamięci dziecka i nigdy już nie odejdzie w niepamięć. Poruszająco i gawędziarsko.
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiazki 2016,
Zbrodnie dokonywane na Wołyniu w latach1939-1945 na Polakach i Żydach przez ukraińskie formacje nacjonalistyczne(UPA, oun). Jest to przerazajaca relacja z tamtych wydarzen. Autor, przestrzega nas przed cierpieniem i nienawiscia. Ksiazka jest wstżąsająca.
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-02-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
"Nienawiść" to jedna z tych książek, których nie jestem w stanie i nawet bym się nie poważyła oceniać. Oparta na faktach, zawarta w krótkich ale bardzo treściwych opowiadaniach, przedstawia koszmar, którego nie jestem w stanie pojąć. Żaden film grozy nie potrafi tak przerazić, jak prawda o tym, na co stać rodzaj ludzki. Tu nie ma litości. Dziewczyna, staruszka, niemowlę, młody chłopiec. Wszyscy giną z rąk przyjaciół, znajomych, sąsiadów, rodziny. Dlaczego? Bo w tym momencie historii mają nie taką narodowość jak trzeba. Horror, jaki zafundowano Polakom, Ormianom i Żydom na terenach kresowych przez ukraińskich nacjonalistów, przechodzi ludzkie pojęcie. Rzeź i totalna masakra. Część opowiadań łączy ze sobą postać ośmioletniego chłopca, który przysłuchuje się opowieściom dorosłych. Inne podane są jak relacje z wydarzeń. Wszystkie cechuje suchy, bezuczuciowy język, typowy dla bezstronnych relacji. Tym bardziej wstrząsają czytelnikiem opisywane wydarzenia, gdy skonfrontowane są z przepięknymi, wręcz lirycznymi opisami przyrody. Nie da się opisać potworności, jakie autor ukazał w tej książce. Przerażają jeszcze bardziej, gdy uświadomimy sobie, że to się działo naprawdę. Niektóre opisy wprawiały mój mózg w drętwotę i starałam się przez nie przebrnąć całkowicie wyłączając wyobraźnię. Potworność. Sporo wiedziałam wcześniej na temat rzezi wołyńskiej, jednak te krótkie historie opisujące niewyobrażalne okrucieństwo i zezwierzęcenie, sprawiły, że jeszcze długo po skończeniu lektury obrazy w mojej głowie doprowadzały mnie do szału. I one nadal tam są. Obawiam się, że już zawsze tam będą. Nie jest to łatwa lektura. Na pewno nie dla każdego, choć uważam, że każdy powinien wiedzieć, do czego zdolny jest rodzaj ludzki. Opisy zbrodni są dosadne, brutalne, wstrząsające. Musiałam robić przerwy, by przebrnąć przez całość. Bałam się czytać dalej. Musiałam czytać dalej. Uważam, że jest to jedna z niewielu książek, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Po prostu nie da się jej przeczytać i nic nie poczuć. Trudna. Wstrząsająca. Potrzebna.
Avatar użytkownika - Mary19784
Mary19784
Przeczytane:2012-03-18,
Szukam tej książki od dłuższego czasu! Sam autor nawet nie może mi pomóc! Czy ktoś mógłby odsprzedać mi swój egzemplarz? Mój mail: Tyborska@ o2.pl

Najpierw obejrzałam film "Wołyń", który wywarł na mnie wstrząsające wrażenie, uważam go za mocny i zapadający w pamięci.

Książka jest zbiorem opowiadań,które poruszają zapomniany przez historię temat zbrodni dokonanych przez UPA na Polakach mieszkających na Wołyniu i pozostałych ziemiach wschodnich: Podolu, Pokuciu.

Tych opowiadań nie byłam w stanie przeczytać jednym tchem. Opisy okrucieństwa wzbudzają przerażenie. Autor opisuje ze szczegółami tortury, ale nie dlatego, że jest tym zafascynowany. Przedstawia fakty jak ludobójstwo przebiegało naprawdę. Sam autor w czasie wydarzeń był małym chłopcem co jest jeszcze bardziej poruszające, ponieważ został pozbawiony beztroskiego dzieciństwa, jakie powinno mieć każde dziecko.
Ważna lektura dla każdego Polaka, aby pamiętać. Zgadzam się z autorem w przedmowie, że pojednanie z Ukraińcami jest możliwe, ale ma być ono oparte na prawdzie.

Ślepcy idą do nieba
Stanisław Srokowski0
Okładka ksiązki - Ślepcy idą do nieba

"Ślepcy idą do nieba" to trzeci tom sagi kresowej Stanisława Srokowskiego, kontynuującej główne motywy "Ukraińskiego kochanka" i "Zdrady". Autor kreśli...

Lęk
Stanisław Srokowski0
Okładka ksiązki - Lęk

Powieść ta jest swoistą anatomią miłości. Jest także książką o psychologii aktu twórczego, a więc o jednej z najpiękniejszych przygód, jakie wymyślił człowiek ......