Opis ksiązki
Kup Teraz

Nienawiść

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 83-74-69380-0
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:szczepanik
Recenzja - Nienawiść
Polskie Kresy wytworzyły własną piękną legendę, zrodziły takich gigantów literatury jak Mickiewicz, Słowacki, Herbert i Miłosz, ale stały się też ziemią kaźni i straszliwych zbrodni. A zbrodnie te, dokonywane w latach. 1939-1945 na Polakach i Żydach przez ukraińskie formacje nacjonalistyczne, odbijały się jak echo hańbą odwetu. „Nienawiść” to książka o tamtych czasach, o konflikcie sumienia i dramacie ludzkiej godności, a także pamięci, o której Kardynał Stefan Wyszyński pisał kiedyś: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. Ten zbiór wstrząsających opowiadań nie pozwala, by tylko kamienie mówiły. W pełnych głębi i prawdy obrazach Srokowski ocala świat, o którym wielu chciałoby zapomnieć. Z niezwykłą ekspresją i wrażliwością pochyla się nad każdą ofiarą, jednoczy się z każdym cierpieniem i przestrzega przed nienawiścią.

Stanisław Srokowski
poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz. Urodzony na Kresach; po wypędzeniu w 1945 r. wraz rodziną osiadł w Szczecińskiem. Studiował na WSP w Opolu (dyplom 1960), potem pracował w Legnicy jako nauczyciel. Po Marcu 68 zmuszony do opuszczenia szkoły, zamieszkał we Wrocławiu, gdzie pracował m.in. jako dziennikarz. W stanie wojennym wyrzucony z redakcji; blisko dwa lata bezrobotny. W latach 1990-1993 wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.
Aktywny uczestnik działań na rzecz odnowy społecznej i politycznej. Założył Solidarność w redakcji „Wiadomości”, doradzał Z. W. NSZZ Solidarność R. I. we Wrocławiu; był rzecznikiem prasowym związku. Autor wielu powieści, m. in. „Duchy dzieciństwa”, „Repatrianci”, „Lęk”, „Anioł zagłady” i tomów poezji (m. in. „Strefa ciszy, „Akty”, „Zjadanie”, „Miłość i śmierć”), a także książek biograficznych, sztuk teatralnych, słuchowisk.

Recenzja
mh Linia koment
Na półkach:

„Mego dziadka piłą rżnęli, myśmy wszystko zapomnieli…” Stanisław Srokowski, autor zbioru opowiadań „Nienawiść” może za Wyspiańskim powtórzyć jedynie pierwszą część tego zdania. Wbrew pozorom – zapomnieć nie sposób bynajmniej nie ze względu na upiory przeszłości. Raczej ze względu na współczesne i bardzo racjonalne diabły.

 

Srokowski, autor „Duchów dzieciństwa” i „Repatriantów” raz jeszcze powraca do tematyki kresowej. „Nienawiść” to książka przepojona okrucieństwem, wstrząsająca, jątrząca

aleks62 Linia koment
Na półkach:

Sięgnęłam po zbiór opowiadań Stanisława Srokowskiego „Nienawiść” zachęcona notą wydawcy, że to o Kresach Wschodnich. Lubię te tematy, choć wiadomo, że zwykle są to historie dramatyczne. Wiedziałam, że opowiadania o latach 1939-45 też takie być muszą. Jednak to, co zawarte jest na stronach tej książki przekroczyło moją granicę wrażliwości.

 

Losy Żydów, Polaków, Ormian i Ukraińców mieszkających na Podolu i Wołyniu do czasu wybuchu wojny mocno się ze sobą splatały. Wspólne obchodzili święta, zawierali mieszane małżeństwa, dzieci mogły się bawić razem

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
malczes88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
"Nienawiść" to jedna z tych książek, których nie jestem w stanie i nawet bym się nie poważyła oceniać. Oparta na faktach, zawarta w krótkich ale bardzo treściwych opowiadaniach, przedstawia koszmar, którego nie jestem w stanie pojąć. Żaden film grozy nie potrafi tak przerazić, jak prawda o tym, na co stać rodzaj ludzki. Tu nie ma litości. Dziewczyna, staruszka, niemowlę, młody chłopiec. Wszyscy giną z rąk przyjaciół, znajomych, sąsiadów, rodziny. Dlaczego? Bo w tym momencie historii mają nie taką narodowość jak trzeba. Horror, jaki zafundowano Polakom, Ormianom i Żydom na terenach kresowych przez ukraińskich nacjonalistów, przechodzi ludzkie pojęcie. Rzeź i totalna masakra.
Część opowiadań łączy ze sobą postać ośmioletniego chłopca, który przysłuchuje się opowieściom dorosłych. Inne podane są jak relacje z wydarzeń. Wszystkie cechuje suchy, bezuczuciowy język, typowy dla bezstronnych relacji. Tym bardziej wstrząsają czytelnikiem opisywane wydarzenia, gdy skonfrontowane są z przepięknymi, wręcz lirycznymi opisami przyrody. Nie da się opisać potworności, jakie autor ukazał w tej książce. Przerażają jeszcze bardziej, gdy uświadomimy sobie, że to się działo naprawdę. Niektóre opisy wprawiały mój mózg w drętwotę i starałam się przez nie przebrnąć całkowicie wyłączając wyobraźnię. Potworność. Sporo wiedziałam wcześniej na temat rzezi wołyńskiej, jednak te krótkie historie opisujące niewyobrażalne okrucieństwo i zezwierzęcenie, sprawiły, że jeszcze długo po skończeniu lektury obrazy w mojej głowie doprowadzały mnie do szału. I one nadal tam są. Obawiam się, że już zawsze tam będą.
Nie jest to łatwa lektura. Na pewno nie dla każdego, choć uważam, że każdy powinien wiedzieć, do czego zdolny jest rodzaj ludzki. Opisy zbrodni są dosadne, brutalne, wstrząsające. Musiałam robić przerwy, by przebrnąć przez całość. Bałam się czytać dalej. Musiałam czytać dalej.

Uważam, że jest to jedna z niewielu książek, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Po prostu nie da się jej przeczytać i nic nie poczuć. Trudna. Wstrząsająca. Potrzebna.
Mary19784 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Szukam tej książki od dłuższego czasu! Sam autor nawet nie może mi pomóc! Czy ktoś mógłby odsprzedać mi swój egzemplarz? Mój mail: Tyborska@ o2.pl
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52/2015,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów