Niesamowite opowieści z Chin

Czytelnik znajdzie w tym zbiorze opowiadań, przetłumaczonych po raz pierwszy z japońskiego na polski, wgląd w kulturę i tradycje Dalekiego Wschodu. Książka zawiera opowiadania dwóch japońskich pisarzy pierwszej połowy XX wieku. Przez stulecia kultura Chin była wzorem i ideałem, do którego Japończycy aspirowali. Chiny stanowiły też źródło wiedzy, nauki i kultury łącznie z literaturą i historią. Wpływ Chin na rozwój kultury japońskiej można porównać do oddziaływania kultury greckiej i łacińskiej na rozwój cywilizacji europejskiej

Informacje dodatkowe o Niesamowite opowieści z Chin :

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2014-03-24

Kup książkę Niesamowite opowieści z Chin

Niesamowite opowieści z Chin - opinie o książce

Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2014-04-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
,,Niesamowite opowieści z Chin" oczarowały mnie od pierwszej strony, wciągnęły i nie dały spokoju dopóki nie dotarłam do ostatniego słowa. Czym urzekła mnie ta niepozorna, licząca zaledwie 144 strony książeczka? ,,Niesamowite opowieści z Chin" to zbiór opowiadań dwóch japońskich pisarzy pierwszej połowy XX wieku, Ry?nosuke Akutagawy i Atsushiego Nakajimy. Tak, tak - japońskich, nie chińskich. Dlaczego tak? Otóż Chiny przez wieki fascynowały Japończyków - były dla nich wzorem do naśladowania i ideałem do podziwiania. Wyjaśnijmy - taka mądra jestem po przeczytaniu wstępu, skądinąd bardzo ciekawego. Te kilka stron niewątpliwie znacznie poszerzyło moją wiedzą na temat Chin i Japonii. Auć, auć! I znowu się wygadałam jaką to ignorantką jestem. Trudno, wydało się. Znajomość historii Kraju Kwitnącej Wiśni i Państwa Środka nie jest moją mocną stroną. Jakie to szczęście, że chociaż ociupinkę nadrobiłam braki. Już dla samych informacji zawartych we wprowadzeniu warto było przeczytać ,,Niesamowite opowieści z Chin". A przecież to dopiero początek. Lektura ,,Niesamowitych opowieści z Chin" jest jak wycieczka w świat orientu. Od razu zwraca uwagę forma, jakże odmienna od tego, do czego przyzwyczaili nas pisarze europejscy i amerykańscy: zwięzła, wręcz ascetyczna niczym malunki na jedwabiu, gdzie nic nie jest przypadkowe, a każda najdrobniejsza kreska ma znacznie. W opowiadaniach nie znajdziemy ani rozbuchanych przenośni, ani wydumanych porównań, ani pełnych głębi dygresji. Prostota, i jeszcze raz prostota. Ale prostota szlachetna, prostota z wyboru a nie z przymusu, prostota nie mająca nic wspólnego z ubóstwem. Charakterystyczna jest także wielowymiarowość prezentowanych tekstów. Pozornie mamy do czynienia z legendami: o mistrzu łuczniku, o poecie zamienionym w tygrysa, o biedaku, który spotkał czarnoksiężnika, o uczniu Kartezjusza. I znowu muszę nadużyć słowa ,,prostota", bo oto mamy historie proste, bez wątków pobocznych, bez nieoczekiwanych zwrotów akcji, bez cliffhangerów czy innych zachodnich wynalazków. A przecież każda opowieść jest w istocie przypowieścią przekazującą odwieczne, uniwersalne mądrości. Nawet nie znając tytułu zbioru wiedziałabym, że książka wyszła spod pióra autów z Dalekiego Wschodu. ,,Niesamowitych opowieści z Chin" to niepowtarzalna okazja poznania fascynującej, egzotycznej kultury bez pośredników, mówiąc kolokwialnie ,,z pierwszej ręki". Opinia pochodzi z bloga: http://polekturze.blogspot.com/