O jajku prawie wszystko czyli o wielkim dziele sztuki na małej skorupce

W Poniedziałek Wielkanocny rano mężczyźni polewali niewiasty wodą (symbol życia), a one się odwzajemniały, darując im jajko (też symbol życia). Z czasem "ceremoniał" wzbogacił się. Mężczyźni zaczęli do wody dodawać "pachnideł" (sok z brzozy, wywar z tataraku itp.), niewiasty w ramach "rewanżu" barwiły jajka na kolorowo. Każdy kolor miał swoje znaczenie i przeznaczenie. Jaja barwione na zielono dawano chłopcom, którzy chodzili jeszcze do szkoły, czarne - takim szanowanym osobom, jak np. nauczyciel, ksiądz. Jaja brązowe otrzymywali narzeczeni i młodzi małżonkowie, fioletowe - starsi kawalerowie, zgodnie z przysłowiem: Kto fioletowi pszaje kawalerem zostaje. Jaja barwione na żółto dawała dziewczyna chłopcu, którego nie chciała. Później na kolorowych jajkach zaczęto skrobać i pisać ornamenty. I tak powstały kroszonki i pisanki.Wszystko (prawie wszystko) o tradycji jajek wielkanocnych, technikach zdobienia, zwyczajach oraz o ludziach, którzy tworzyli tę tradycję...Bogato ilustrowana, dwujęzyczna (polski, niemiecki) książka, napisana przez znakomitego gawędziarza, dla wszystkich miłośników folkloru, a także dla tych, którzy tylko malują jajka, aby ładnie wyglądały na stole wielkanocnym lub, by zgodnie z tradycją, podarować je bliskim.

Informacje dodatkowe o O jajku prawie wszystko czyli o wielkim dziele sztuki na małej skorupce:

Wydawnictwo: NOWIK
Data wydania: b.d
Kategoria: Edukacyjne

Kup książkę O jajku prawie wszystko czyli o wielkim dziele sztuki na małej skorupce

O jajku prawie wszystko czyli o wielkim dziele sztuki na małej skorupce - opinie o książce