O ziemiańskim świętowaniu

Piękne polskie tradycje świąteczne wywodzą się z kultury ziemiańskiej. Jak w majątkach szlacheckich świętowano Boże Narodzenie i Wielkanoc na przełomie XIX i XX wieku i ile z tych zwyczajów przetrwało do dziś? Autor, na przykładzie wspomnień oraz osobistych relacji ziemian, wprowadza nas w atmosferę najważniejszych i niezwykle barwnych świąt w tradycji katolickiej. Opowiada o przygotowaniach w kuchni i w salonie, porywa w wir spotkań rodziny i sąsiadów, polowań i karnawałowych zabaw.

Niebagatelną zaletą opracowania jest materiał ilustracyjny - bogaty wybór archiwalnych zdjęć, malarstwa, a także zbiór XIX-wiecznych rycin.

Informacje dodatkowe o O ziemiańskim świętowaniu:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2011-11-13
Kategoria: Historyczne

Kup książkę O ziemiańskim świętowaniu

O ziemiańskim świętowaniu - opinie o książce

Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2017-01-16, Ocena: 4, Przeczytałam, Książki XXI wieku,

Na wstępie wyjaśnię, że czytałam tylko część o Bożym Narodzeniu.

Uwielbiam takie opowieści! Interesują mnie tradycje i zwyczaje, które dzisiaj już niekoniecznie są praktykowane. A szkoda, bo były piękne. Kuligi, kolędnicy, ręcznie robione ozdoby choinkowe. Życzliwość międzyludzka. I te wszystkie potrawy świąteczne. Mmm... Dopiero styczeń, a mnie już się tęskni do 24 grudnia ;)

Ziemiański savoir-vivre. Styl życia i etykieta
Tomasz Adam Pruszak0
Okładka ksiązki - Ziemiański savoir-vivre. Styl życia i etykieta

Tomasz Adam Pruszak zaprasza czytelników do barwnego świata polskiego ziemiaństwa. Autor opisuje kodeks postępowania, etykietę i styl życia charakterystyczne...