Opis ksiązki
Kup Teraz

Obsoletki

Ocena ( 5 osób )
3.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2011-09-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375362268
Liczba stron: 96
Dodał/a książkę:czytam
"Obsoletka to - poza wszystkimi medycznymi powiązaniami - wygodna forma literacka dla nielubiących zapominać. Dla ceniących nie tylko dobre wspomnienia, bo jedną z metod szukania sensu jest dla nich analiza straty. Dla tych wreszcie, którym świadomość, że strata może nadejść w każdej chwili z każdej strony - pomaga osiągnąć szczęście". Justyna Bargielska"Mitochondria moje podczas lektury Obsoletek trzęsły się ze śmiechu, zastygały w zadumie i dygotały z zachwytu". Natasza Goerke"Bargielska wymiata: językowo, światopoglądowo i matkopoglądowo. Jeżeli ktoś w życiu zajmuje się pisaniem wierszy i dziećmi, a na dodatek ma odwagę szanować swoje życie prywatne, to zabija w nas skutecznie stereotyp samopoświęcającej się kobiety. Obsoletki zmuszają do myślenia i pokazują różne sposoby radzenia sobie z traumą - ale wszystko to z humorem rodem z Topora". Sylwia Chutnik"
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ewaglinka1990 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Książka inna niż wszystkie na polskim rynku wydawniczym. Autorka zwodzi czytelnika zgrabnymi porównaniami i niebanalnymi metaforami. Nic nie jest tu oczywiste i od początku jasne. Bargielska porusza ważne tematy, o których inni boją się pisać. Problem poziomu położnictwa w Polsce, aborcji, poronień, określenia, co jest płodem, a kto dzieckiem, a także prawo do pochowania lub choćby zobaczenia dziecka, który urodziło się przedwcześnie - to nie są landrynkowe tematy, o po które chętnie sięgają prezenterki telewizji śniadaniowych. Bargielska nie patyczkuje się z czytelnikiem - ta książka nie musi się podobać - ma pozostać w pamięci i odzywać się delikatnym ukłuciem zawsze wtedy, gdy bagatelizujemy tragedie innych ludzi.
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-14, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Justyna Bargielska urodziła się w 1977 roku- poetka. Debiutowała w 2003 roku tomem "Dating sessions" Następnie opublikowała"China shipping" oraz "Dwa fiaty", za które dostała Nagrodę Literacką Gdynia. Laureatka II edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego i nagrody specjalnej w konkursie im. Jaska Bierezina. Jej wiersze były tłumaczone na słoweński i angielski. Obsoletki jest jej debiutem prozatorskim.


I po tej króciutkiej biografii, powinno nastąpić kilka słów o fabule i treści. Ala wierzcie mi , że gdybym nie była na gorąco po przeczytaniu tego fatalnego w skutkach debiutu nie byłabym w stanie wam jutro nic powiedzieć na temat tej prozy. No chyba, że to , że nie podobało mnie się. Nie podobał mnie się pomysł , styl, połączenie myśli i zwrotów w jedno bardzo złożone zdania. Ogólnie nic .


Gdy zaczynałam czytać , to pierwsze opowiadanie, streszczenie, notka (jak zwał , tak zwał) nawet mnie zaciekawiło. Pisarka wspominała o swoim porodzie, ale bez dramatycznych i krwawych szczegółów, a odrobiną humoru i sarkazmu do całego zajścia. A potem już było coraz gorzej. Bo , co mnie obchodzi, jak Paweł- pies autorki spadł z balkonu, że siostra ma syna, a tatuś dziecka ujawnił się jakiś czas później. Naprawdę nie jeden pamiętnik innej kobiety obfituje w ciekawsze wspomnienia. 

 

Nudziłam się strasznie i bardzo dobrze, że to tylko kilkanaście stron, bo nie dałabym rady przeczytać więcej.

Mogłabym dać ocenę nawet niższą, ale jestem świadoma , ze to debiut.
mama_kazala plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ciekawa, oryginalna, inna...
Porusza co nie zwykło się poruszać,
Warto!
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 1, Na półkach: Czytam,
Marniutka, cieniutka książeczka za wygórowaną cenę! Temat porusza bardzo poważny i trudny(poronienia dzieci), a autorka przedstawiła problem w formie rozrywkowej, zupełnie jakby wyśmiewała biedne kobiety. Bohaterka książeczki fotografuje poronione płody i chyba z wrażenia troszkę klepki się poprzesuwały...Że też jakiekolwiek wydawnictwo zaryzykowało jej wydanie!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Olena Linia koment
Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2011),
break
Okładka - Obsoletki Stryjeńska. Diabli nadali
Angelika Kuźniak
Okładka - Obsoletki Grochów
Andrzej Stasiuk
Okładka - Obsoletki Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Swietłana Aleksijewicz
Okładka - Obsoletki Przejęzyczenie. Rozmowy o przekładzie
Zofia Zaleska
Okładka - Obsoletki Langosz w jurcie
Varga Krzysztof
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów