Obwód Przeworsk SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1944/45

Data wydania: 2009-09-01
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę:wbarbara
Recenzja -  Obwód Przeworsk SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1944/45

Książka składa się ze wstępu czterech rozdziałów: Terytorium, warunki społeczno-gospodarcze, rys historyczny; Służba Zwycięstwu Polski - Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa; Burza; Pod sowiecką okupacją; i dziesięciu aneksów: wykazu mieszkańców powiatu poległych w 1939 r., wykazu aresztowanych 6 listopada 1939, wykazu strat osobowych powiatu w latach wojny, listy zamordowanych 6 marca 1944 r. w odwetowej pacyfikacji powiatu, obsady personalnej Obwodu, wykazu kryptonimów, wykazów nauczycieli i uczniów tajnego nauczania, rozkazu Komendanta Głównego normującego zasady awansów w AK, i 1800 not biograficznych żołnierzy Obwodu.

Recenzja
milwaukee meg Linia koment
Na półkach:
Losy Polaków pod niemiecką i sowiecką okupacją w czasie drugiej wojny światowej to temat równie intrygujący, jak i trudny do rzeczowego opisania. Źródeł jest mało a większość tych, które można znaleźć, trudno nazwać obiektywnymi czy nawet wiarygodnymi. To przeszkadza w przeprowadzeniu naukowej pracy badawczej. Problem ten potęguje się w przypadku prób opisania działań partyzanckich i konspiracji, które już z samego założenia dokumentacji prowadzić nie chciały. Na szczęście historykom udaje się jakoś omijać te pola niewiedzy i odnajdywać opracowania dokładne oraz wyczerpujące