Ochrona praw mniejszości narodowych w Europie

"Ochrona praw mniejszości narodowych w Europie" autorstwa prof. dr. hab. Grzegorza Janusza jest pracą o charakterze pionierskim. Nie ma bowiem w polskim piśmiennictwie naukowym tak wszechstronnie i kompetentnie przedstawionego problemu mniejszości narodowych. Autor wykonał niemal benedyktyńską pracę, opisując niezwykle szczegółowo strukturę narodowości wybranych 24 państw europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem liczebności i rozmieszczenia mniejszości narodowych w Europie. Dzieło to wypełnia lukę w polskim piśmiennictwie naukowym w zakresie ochrony mniejszości narodowych. Autor - badacz, ekspert i członek wielu komisji rządowych zajmujących się problemem - przedstawia Czytelnikowi pracę, w której z wysokim profesjonalizmem zrekonstruowano istniejące na różnych poziomach regulacji prawnomiędzynarodowych systemy ochrony praw mniejszości narodowych. Wskazuje na trudności i zagrożenia, z jakimi zarówno mniejszości narodowe jak i społeczność międzynarodowa musiała się zmierzyć. Praca G. Janusza jest ważna także dlatego, że pokazuje, jak istotną wartością we współczesnym zglobalizowanym świecie jest utrzymanie tożsamości grupowych, dbanie o tradycję, język, własną historię.

Informacje dodatkowe o Ochrona praw mniejszości narodowych w Europie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej