Opis ksiązki
Kup Teraz

Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela

Ocena ( 2 osoby )
3.5
Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2013-06-05
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-63014-63-6
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:iwona-w

764 kilometry. Pieszo i na rowerze. Przypadkiem i wbrew sobie – bo do kościoła chodzi tylko na śluby i pogrzeby – rusza na pielgrzymkę do Santiago de Compostela.

Walcząc ze zmęczeniem, zirytowana i zachwycona na przemian, Maria Wiernikowska, matka, żona, kochanka, korespondent wojenny i reporter klęsk żywiołowych, na drodze średniowiecznych pątników zderza się sama ze sobą.

Łakoma miłości, sukcesu i ryzyka nieraz ocierała się o śmierć. Po co? „Jednej oczu się czarnych, drugiej – modrych boję” – nuci, brnąc samotnie od Pirenejów aż do oceanu kobieta, która niczego się nie lękała.

Oczy czarne, oczy niebieskie. Z drogi do Santiago de Compostela to dziennik z tej podróży. Warto zajrzeć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
praela plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Najpierw zobaczyłam okładkę - piękne zdjęcie obiecujące podróż w krainę światła, potem malutkie literki ,,z drogi do Santiago de Compostela". Jednak im bardziej zagłębiałam się w lekturę, tym bardziej się dziwiłam, czy aby na pewno szłam tym samym Camino Francese? Zapewne prawdą jest, że każdy przeżywa Drogę na swój sposób, spodziewając się przed wyruszeniem, że wróci odmieniony. Albo przynajmniej że Camino pozostawi w nim jakiś ślad już na zawsze. Mnóstwo ludzi idzie do Santiago, spora część pisze potem książki, prawdopodobnie w nadziei, że liczni czytelnicy podzielą z autorem radości i trudy przeżywania Drogi.
Autorka podobnych dróg przebyła już wiele jako korespondentka wojenna, narażając swoje życie i zdrowie. Czymże jest więc pokonanie marnych 800 km bezpiecznej drogi, która strudzonym wędrowcom ofiarowuje wygodny nocleg, dobrze zaopatrzone, wiejskie sklepiki, żądając w zamian jedynie wytrwałości w zdążaniu do celu?
Wędrówka, w którą przypadkowo zresztą wyruszyła autorka, jest pretekstem do bilansu dotychczasowego życia. Z licznych opowieści o reporterskich podróżach wyłania się obraz kobiety, która budzi we mnie współczucie. Czytając mam wrażenie, że nie lubi ludzi, a jednocześnie szuka u nich bliskości i intymności. Bywa do bólu szczera, obnażając swoje relacje z mężczyznami. Nie ustaje w poszukiwaniach - miłości, sensu życia, siebie.
Tym co najbardziej przeszkadzało mi w lekturze, to cyniczny opis świata i spotykanych ludzi. Brakuje współczucia i zrozumienia dla słabości. Może jest to wynik nabytych w wojennych zawieruchach doświadczeń, kiedy to człowiek w obliczu zagrożenia obnaża swoje prawdziwe, niekoniecznie piękne JA.
Nie odnajduję sensu napisania takiej książki, nie wiem, po co to wszystko. ,,Oczy czarne..." nie będą z pewnością pomocne tym, którzy chcą przejść Camino: mnie by skutecznie do niej zniechęciły. Krajobrazy i miejsca, w których zatrzymuje się autorka, są płaskie, jakieś jednowymiarowe i brzydkie. Z doświadczenia wiem, że jest inaczej. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to jakiś rodzaj terapii w zmaganiu się z życiem, a jeśli jest tak w istocie, to jaka jest rola czytelnika?

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kaariokaa Linia koment
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
annia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów