Opis ksiązki
Kup Teraz

Odette i inne historie miłosne

Ocena ( 23 osób )
4.8
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009-12-06
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788324011452
Liczba stron: 168
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa
Recenzja - Odette i inne historie miłosne
Osiem historii miłosnych, osiem narracji, osiem kobiet - od sprzedawczyni po twardą milionerkę, od zawiedzionej trzydziestolatki po tajemniczą bosonogą księżniczkę. Po drodze kochankowie i stęsknione matki... Wanda, Helena, Isabelle, Donatella, Odette - oto galeria nowych postaci odmalowanych przez Erica-Emmanuela Schmitta. Baśniowa opowieść o miłości, a zarazem przypowieść i filozoficzna komedia, w której Schmitt z czułością kreśli portrety kobiet poszukujących szczęścia.

Jedna z historii opowiada o tytułowej Odette Toulemonde. Czterdziestoletnia wdowa zachwyca się książkami modnego pisarza Balthazara Balsana. To miły człowiek, ujmujący, zadbany, o nieco pociesznej prezencji nauczyciela gimnastyki, ale jak najbardziej na poziomie. Mówiąc krótko: mężczyzna, z którym kobieta rozwodzi się z przyjemnością. Los sprzyja jemu, a jednak to ona jest szczęśliwa. Przypadkowe spotkanie podczas podpisywania książek wywróci ich życie do góry nogami.
Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2012-10-08, Na półkach: Przeczytałem,Eric-Emmanuel Schmitt,

Analizując ostatnie dzieła Erica-Emmanuela Schmitta, można dojść do wniosku, że autor postawił sobie za cel nakłonienie czytelników do głębokich refleksji. Czyniąc bohaterami swoich książek zwykłych ludzi, sprawia, że jego powieści stają się uniwersalne, a poruszane problemy – bliskie współczesnym ludziom. „Odette i inne historie miłosne” to zbiór ośmiu nowel, traktujących ludzkie życie jako przestrzeń, w której rozgrywają się zarówno radosne, jak i bolesne wydarzenia

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2016,
Tylko pisarz tak dobry jak Erick Emanuell Schimtt potrafi napisać osiem opowiadać wydawałoby się krótkich i zupełnie niepowiązanych, a jednak każde z nich jest wyjątkowe, niepowtarzalne i pokazujące inny odcień miłości.
Na mnie największe wrażenie wywarło ostatnie opowiadanie " Najpiękniejsza książka świata" o zesłanych na Syberię kobietach,które postanowiły na kartkach papieru zrobionych z bibułki od papierosów napisać list do swoich córek,bo jak się okazało każda z nich miała córkę. Co napisały mając tylko po 3 malutkie karteczki? Nie zdradzę, ale polecam sięgnąć książkę i się dowiedzieć, bo pomysł na prawdę dobry. Na początku mnie zdziwił i nawet uważałam go za dziwny, ale po rozmowie z mamą zrozumiałam,że był genialny!
Tytułowe opowiadanie " Odette Jakkażda" to piękna historia miłosna i będę jej bronić, bo z Harlequinem nie ma nic wspólnego. Jest może trochę nietypowa, ale list, który napisała Odette, do swojego ukochanego pisarza był prześliczny i wzruszający. Opowiadanie chwyta za serce.
Schmitt jest moim ulubionym pisarzem, więc pewnie nie będę zbyt obiektywna, ale polecam tą książkę i jestem pewna,że z pośród ośmiu opowiadań każdy znajdzie coś dla siebie.
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Egzemplarz recenzencki,Mam,
"Drogi Panie,
nigdy nie piszę, bo choć znam zasady, brak we mnie poezji. A wiele trzeba by poezji, bym potrafiła wyrazić, jak ważny jest Pan dla mnie. Prawdę mówiąc, zawdzięczam Panu życie (...)"
"Odette i inne historie miłosne" to zbór ośmiu opowiadań zrodzonych z miłości właśnie. Bohaterkami siedmiu z nich są kobiety: Wanda, Hél?ne, Odile, Aimée, Isabelle i tytułowa Odette. Są i mężczyźni, ale grają raczej drugie skrzypce, z jednym wyjątkiem. Jest to szóste z kolei opowiadanie "Bosa księżniczka", którego głównym bohaterem jest Fabio. Moim ulubionym stało się "Najpiękniejsza książka świata", gdzie nikt nie ma wiodącej roli. Tutaj wszystkie kobiety są ważne, więźniarki zesłane na Syberię.

Eric-Emmanuel Schmitt po raz kolejny czaruje i udowadnia, że warto sięgać po jego książki. Ten zbiór jest krótki, a słowa się dosłownie połyka, lektura więc zajmie bardzo mało czasu. Nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby choć na chwilkę odłożyć książkę. Po prostu wzięłam, przeczytałam, by po chwili jeszcze przeglądać ulubione fragmenty. To moje trzecie spotkanie z prozą Schmitta i jak dotąd trzecie udane. Najprawdopodobniej niejeden raz wrócę do jego książek.

Osiem opowiadań, osiem różnych historii, ale ja polecam trzy z nich: "Obcą", "Falsyfikat" i "Najpiękniejszą książkę świata". Dwa pierwsze zaskakują zakończeniem, a przy trzecim może się zakręcić łezka w oku. Jeżeli dysponujecie dosłownie wolną chwilką, to nie zastanawiajcie się zbyt długo. "Odette i inne historie miłosne" czekają, abyście je poznali. Życzę wam przyjemnej, miłej lektury, napisanej lekkim piórem Schmitta. Gorąco polecam.

Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/10/29/odette-i-inne-historie-milosne-eric-emmanuel-schmitt/
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Literatura piękna,
Czy zdajemy sobie sprawę, że miłość ma różne odcienie? To nie tylko uczucie między kobietą i mężczyzną. Przecież z tym słowem wiąże się także miłość matki do dziecka, miłość platoniczna czy nawet urojona. I sama książka to zbiór opowiadań o takich właśnie miłościach, które w życiu przybierają najróżniejsze oblicza i są powodem albo wielkiego szczęścia albo głębokiej rozpaczy.
Różnorodność wątków i ich nieprzewidywalność sprawia, że bardzo łatwo można się w nią wciągnąć nie mówiąc i tym, że niezwykle szybko się ją czyta.
Mamalea plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2014,
Zbiór opowiadan. niewątpliwym plusem są drobne tajemnice i zaskakujące rozwiązania poszczególnych opowieści. Tytułowe opowiadanie najsłabsze - nudna płytka historyjka miłosna, jednak reszta całkiem nieźle się broni. To, co w tych opowiadaniach najlepsze, to ich zakonczenia - nietypowe, wzruszające, szokujące. Kiepski malarz, cofająca się w czasie staruszka, nieświadoma i mimowolna altruistka, chora na białaczkę zwykła kelnerka - to jedne z tych postaci, które na długo pozostaną w mojej pamięci. Ocena 3 z powodu "herlequinowskiej" Odette (być może Schmitt za bardzo utożsamił się z niskiej klasy pisarzem występującym w tym opowiadaniu) oraz trochę kiczowatego stylu ostatniego opowiadania.
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,dramaty, opowiadania,
Tym razem choć jestem regularną czytelniczką Schmitta odkładam książkę z pewnym niedosytem po pierwsze część z 8 zawartych tu opowiadań znałam z tomu Historie miłosne. Po drugie choć opowiadania mają czasem naprawdę zaskakujące zakończenie (na tym tle wyróżnia się Obca - moja perełka tego tomu) to jest w tych zakończeniach coś banalnego. Tak jakby autor pisał bajki dla dzieci, które muszą se kończyć moralizatorsko. Zabrakło ufności w czytelnika, pewnej swobody interpretacji. Wszystko zostało dopowiedziane do końca. Nie wiem czy to jakiś nowy pomysł autora?
PaniKaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-05-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2010,
Książka bardzo kobieca. 8 pięknych opowiadań przesiąkniętych bezgraniczną miłością. Każde z nich ma swój nietypowy charakter, każde jest inne. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Książki Schmitta mają to do siebie że czyta się je wyjątkowo szybko i lekko. Otwierają w naszych sercach nowe wrota. Poruszają duszę. Sprawiają że nie sposób się od nich oderwać. A po przeczytaniu, żałuję się że to już koniec
wordila plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Nie jest to najlepszy ze zbiorów opowiadań Schmitta, ale jednak wciąż dobry. Historie smakowite, jednak zapadają w umysł bardziej, inne mniej. Dziwi mnie jednak wybór opowiadania o Odette na tytuł książki, bo z pewnością nie jest to opowiadanie najlepsze z ośmiu. Książkę czyta się szybko, przyjemnie. Polecam, na jeden z letnich wieczorów, w każdej miłość i jej różnorakie postaci.
monikad plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książki 2014,Mam,
Książka jest zbiorem ośmiu opowiadań. Opowiadań o miłości. Są one próbą przedstawienia uczuć jakie mogę zaistnieć w danych sytuacjach i łączacych takie a nie inne osoby. Każde z tych opowiadań bardzo wciąga, i pojawia się chęć dotarcia do końca i poznania co tym razem
Eric-Emmanuel Schmitt wymyślił. Są w nich kobiety wyrachowana, niezadowolona, kochająca-wątpiąca, zakochana-zdradzana, zakochana-pokochana, cierpiąca , tęskniąca jak również pojawia się mężczyzna stale myślący o napotkanej kobiecie. Podobalo mi się opowiadanie "Obca"...zaskoczyło mnie chyba najbardziej.
Miło wspominam chwile spędzone z tą książką.
onesimpleidea plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Uwielbiam Schmitta, stąd sięgnęłam po jego kolejną książkę. Oczywiście nie rozczarowałam, ale "Odette.." nie zachwyciła mnie tak jak "Oskar i Pani Róża" czy "Trucicielka". Książkę bardzo fajnie się czytało, lekko przede wszystkim. Piękne, aczkolwiek smutne opowiadania o miłości... Najsmutniejsze było to, że bohaterowie uświadamiali sobie, że kogoś kochają, dopiero wtedy gdy stracili ukochaną osobę... Dla mnie jedno ważne przesłanie: "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
justynab1903 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2013,Mam,
Miłość w 8 opowiadaniach jest przedstawiona na różne sposoby. Nie jest tylko miłością pospolitą czyli tą pomiędzy kobietą, a mężczyzną. Są w niej zawarte głębsze uczucia. Uczucia do córek, matek, a także nieznajomych. Eric-Emmanuel Schmitt rysuje nam obraz miłości, jako coś nowego, miłość - jedno słowo, a tysiące barw, odcieni i kompozycji.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Eric-Emmanuel Schmitt,Moja biblioteczka,
Szczerze mówiąc nie wiem, jak ocenić tę książkę, gdyż praktycznie z połową z zamieszczonych tu opowiadań zapoznałam się wcześniej w zbiorku "Historie miłosne" - a muszę przyznać, że liczyłam na trochę "świeżej krwi". Niestety nie wszystkie opowiadania trzymają równy poziom, a największym rozczarowaniem było chyba to o tytułowej Odette. Jeżeli miałabym wybierać, to z opowieści, które czytałam pierwszy raz, najbardziej przypadła mi do gustu "Obca" - historia naprawdę przewrotna - o kobiecie, która coraz częściej spotyka w swoim domu intruzkę, o niezwykłym, nieprzewidywalnym dla mnie zakończeniu. Z opowiadań opublikowanych w "Historiach miłosnych" najbardziej polecam "Piękny deszczowy dzień" - studium kobiety, która sama nie wie, czego chce. Cały zbiorek jest idealny na lekką, przyjemną lekturę, szczególnie dla fanów Schmitta.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
emanuella Linia koment
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kornimon Linia koment
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
StillChangeable Linia koment
Przeczytane:2015-05-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Charlotte5 Linia koment
Przeczytane:2014-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ufo1651 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-27, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
migaweczka Linia koment
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2013-09-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2010-01-08, Na półkach: Przeczytałem,
patita1990 Linia koment
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2009,
jenny777 Linia koment
Przeczytane:2013-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,opowiadania i nowele,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2009-06-28, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów