Odette i inne historie mi³osne

Ocena: 4.88 (24 g³osów)
Osiem historii mi³osnych, osiem narracji, osiem kobiet - od sprzedawczyni po tward± milionerkê, od zawiedzionej trzydziestolatki po tajemnicz± bosonog± ksiê¿niczkê. Po drodze kochankowie i stêsknione matki... Wanda, Helena, Isabelle, Donatella, Odette - oto galeria nowych postaci odmalowanych przez Erica-Emmanuela Schmitta. Ba¶niowa opowie¶æ o mi³o¶ci, a zarazem przypowie¶æ i filozoficzna komedia, w której Schmitt z czu³o¶ci± kre¶li portrety kobiet poszukuj±cych szczê¶cia.

Jedna z historii opowiada o tytu³owej Odette Toulemonde. Czterdziestoletnia wdowa zachwyca siê ksi±¿kami modnego pisarza Balthazara Balsana. To mi³y cz³owiek, ujmuj±cy, zadbany, o nieco pociesznej prezencji nauczyciela gimnastyki, ale jak najbardziej na poziomie. Mówi±c krótko: mê¿czyzna, z którym kobieta rozwodzi siê z przyjemno¶ci±. Los sprzyja jemu, a jednak to ona jest szczê¶liwa. Przypadkowe spotkanie podczas podpisywania ksi±¿ek wywróci ich ¿ycie do góry nogami.

Informacje dodatkowe o Odette i inne historie mi³osne:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009-12-06

wiêcej

Kup ksi±¿kê Odette i inne historie mi³osne

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Odette i inne historie mi³osne - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek w 2016,
Tylko pisarz tak dobry jak Erick Emanuell Schimtt potrafi napisaæ osiem opowiadaæ wydawa³oby siê krótkich i zupe³nie niepowi±zanych, a jednak ka¿de z nich jest wyj±tkowe, niepowtarzalne i pokazuj±ce inny odcieñ mi³o¶ci. Na mnie najwiêksze wra¿enie wywar³o ostatnie opowiadanie " Najpiêkniejsza ksi±¿ka ¶wiata" o zes³anych na Syberiê kobietach,które postanowi³y na kartkach papieru zrobionych z bibu³ki od papierosów napisaæ list do swoich córek,bo jak siê okaza³o ka¿da z nich mia³a córkê. Co napisa³y maj±c tylko po 3 malutkie karteczki? Nie zdradzê, ale polecam siêgn±æ ksi±¿kê i siê dowiedzieæ, bo pomys³ na prawdê dobry. Na pocz±tku mnie zdziwi³ i nawet uwa¿a³am go za dziwny, ale po rozmowie z mam± zrozumia³am,¿e by³ genialny! Tytu³owe opowiadanie " Odette Jakka¿da" to piêkna historia mi³osna i bêdê jej broniæ, bo z Harlequinem nie ma nic wspólnego. Jest mo¿e trochê nietypowa, ale list, który napisa³a Odette, do swojego ukochanego pisarza by³ prze¶liczny i wzruszaj±cy. Opowiadanie chwyta za serce. Schmitt jest moim ulubionym pisarzem, wiêc pewnie nie bêdê zbyt obiektywna, ale polecam t± ksi±¿kê i jestem pewna,¿e z po¶ród o¶miu opowiadañ ka¿dy znajdzie co¶ dla siebie.
Avatar u¿ytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-10-30, Ocena: 5, Przeczyta³am, Egzemplarz recenzencki, Mam,
"Drogi Panie, nigdy nie piszê, bo choæ znam zasady, brak we mnie poezji. A wiele trzeba by poezji, bym potrafi³a wyraziæ, jak wa¿ny jest Pan dla mnie. Prawdê mówi±c, zawdziêczam Panu ¿ycie (...)" "Odette i inne historie mi³osne" to zbór o¶miu opowiadañ zrodzonych z mi³o¶ci w³a¶nie. Bohaterkami siedmiu z nich s± kobiety: Wanda, Hél?ne, Odile, Aimée, Isabelle i tytu³owa Odette. S± i mê¿czy¼ni, ale graj± raczej drugie skrzypce, z jednym wyj±tkiem. Jest to szóste z kolei opowiadanie "Bosa ksiê¿niczka", którego g³ównym bohaterem jest Fabio. Moim ulubionym sta³o siê "Najpiêkniejsza ksi±¿ka ¶wiata", gdzie nikt nie ma wiod±cej roli. Tutaj wszystkie kobiety s± wa¿ne, wiê¼niarki zes³ane na Syberiê. Eric-Emmanuel Schmitt po raz kolejny czaruje i udowadnia, ¿e warto siêgaæ po jego ksi±¿ki. Ten zbiór jest krótki, a s³owa siê dos³ownie po³yka, lektura wiêc zajmie bardzo ma³o czasu. Nawet przez my¶l mi nie przesz³o, ¿eby choæ na chwilkê od³o¿yæ ksi±¿kê. Po prostu wziê³am, przeczyta³am, by po chwili jeszcze przegl±daæ ulubione fragmenty. To moje trzecie spotkanie z proz± Schmitta i jak dot±d trzecie udane. Najprawdopodobniej niejeden raz wrócê do jego ksi±¿ek. Osiem opowiadañ, osiem ró¿nych historii, ale ja polecam trzy z nich: "Obc±", "Falsyfikat" i "Najpiêkniejsz± ksi±¿kê ¶wiata". Dwa pierwsze zaskakuj± zakoñczeniem, a przy trzecim mo¿e siê zakrêciæ ³ezka w oku. Je¿eli dysponujecie dos³ownie woln± chwilk±, to nie zastanawiajcie siê zbyt d³ugo. "Odette i inne historie mi³osne" czekaj±, aby¶cie je poznali. ¯yczê wam przyjemnej, mi³ej lektury, napisanej lekkim piórem Schmitta. Gor±co polecam. Ca³o¶æ - http://monweg.blog.onet.pl/2015/10/29/odette-i-inne-historie-milosne-eric-emmanuel-schmitt/
Avatar u¿ytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 6, Przeczyta³am,
Czy zdajemy sobie sprawê, ¿e mi³o¶æ ma ró¿ne odcienie? To nie tylko uczucie miêdzy kobiet± i mê¿czyzn±. Przecie¿ z tym s³owem wi±¿e siê tak¿e mi³o¶æ matki do dziecka, mi³o¶æ platoniczna czy nawet urojona. I sama ksi±¿ka to zbiór opowiadañ o takich w³a¶nie mi³o¶ciach, które w ¿yciu przybieraj± najró¿niejsze oblicza i s± powodem albo wielkiego szczê¶cia albo g³êbokiej rozpaczy. Ró¿norodno¶æ w±tków i ich nieprzewidywalno¶æ sprawia, ¿e bardzo ³atwo mo¿na siê w ni± wci±gn±æ nie mówi±c i tym, ¿e niezwykle szybko siê j± czyta.
Avatar u¿ytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2014-10-11, Ocena: 3, Przeczyta³am, 2014,
Zbiór opowiadan. niew±tpliwym plusem s± drobne tajemnice i zaskakuj±ce rozwi±zania poszczególnych opowie¶ci. Tytu³owe opowiadanie najs³absze - nudna p³ytka historyjka mi³osna, jednak reszta ca³kiem nie¼le siê broni. To, co w tych opowiadaniach najlepsze, to ich zakonczenia - nietypowe, wzruszaj±ce, szokuj±ce. Kiepski malarz, cofaj±ca siê w czasie staruszka, nie¶wiadoma i mimowolna altruistka, chora na bia³aczkê zwyk³a kelnerka - to jedne z tych postaci, które na d³ugo pozostan± w mojej pamiêci. Ocena 3 z powodu "herlequinowskiej" Odette (byæ mo¿e Schmitt za bardzo uto¿sami³ siê z niskiej klasy pisarzem wystêpuj±cym w tym opowiadaniu) oraz trochê kiczowatego stylu ostatniego opowiadania.
Avatar u¿ytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2014, dramaty, opowiadania,
Tym razem choæ jestem regularn± czytelniczk± Schmitta odk³adam ksi±¿kê z pewnym niedosytem po pierwsze czê¶æ z 8 zawartych tu opowiadañ zna³am z tomu Historie mi³osne. Po drugie choæ opowiadania maj± czasem naprawdê zaskakuj±ce zakoñczenie (na tym tle wyró¿nia siê Obca - moja pere³ka tego tomu) to jest w tych zakoñczeniach co¶ banalnego. Tak jakby autor pisa³ bajki dla dzieci, które musz± se koñczyæ moralizatorsko. Zabrak³o ufno¶ci w czytelnika, pewnej swobody interpretacji. Wszystko zosta³o dopowiedziane do koñca. Nie wiem czy to jaki¶ nowy pomys³ autora?
Avatar u¿ytkownika - PaniKaP
PaniKaP
Przeczytane:2010-05-31, Ocena: 6, Przeczyta³am, 2010,
Ksi±¿ka bardzo kobieca. 8 piêknych opowiadañ przesi±kniêtych bezgraniczn± mi³o¶ci±. Ka¿de z nich ma swój nietypowy charakter, ka¿de jest inne. Dziêki temu ka¿dy znajdzie co¶ dla siebie. Ksi±¿ki Schmitta maj± to do siebie ¿e czyta siê je wyj±tkowo szybko i lekko. Otwieraj± w naszych sercach nowe wrota. Poruszaj± duszê. Sprawiaj± ¿e nie sposób siê od nich oderwaæ. A po przeczytaniu, ¿a³ujê siê ¿e to ju¿ koniec
Avatar u¿ytkownika - wordila
wordila
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 4, Przeczyta³am, 2014, Wyzwanie - powie¶ci obyczajowe 2014,
Nie jest to najlepszy ze zbiorów opowiadañ Schmitta, ale jednak wci±¿ dobry. Historie smakowite, jednak zapadaj± w umys³ bardziej, inne mniej. Dziwi mnie jednak wybór opowiadania o Odette na tytu³ ksi±¿ki, bo z pewno¶ci± nie jest to opowiadanie najlepsze z o¶miu. Ksi±¿kê czyta siê szybko, przyjemnie. Polecam, na jeden z letnich wieczorów, w ka¿dej mi³o¶æ i jej ró¿norakie postaci.
Avatar u¿ytkownika - monikad
monikad
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 5, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ki 2014, Mam,
Ksi±¿ka jest zbiorem o¶miu opowiadañ. Opowiadañ o mi³o¶ci. S± one prób± przedstawienia uczuæ jakie mogê zaistnieæ w danych sytuacjach i ³±czacych takie a nie inne osoby. Ka¿de z tych opowiadañ bardzo wci±ga, i pojawia siê chêæ dotarcia do koñca i poznania co tym razem Eric-Emmanuel Schmitt wymy¶li³. S± w nich kobiety wyrachowana, niezadowolona, kochaj±ca-w±tpi±ca, zakochana-zdradzana, zakochana-pokochana, cierpi±ca , têskni±ca jak równie¿ pojawia siê mê¿czyzna stale my¶l±cy o napotkanej kobiecie. Podobalo mi siê opowiadanie "Obca"...zaskoczy³o mnie chyba najbardziej. Mi³o wspominam chwile spêdzone z t± ksi±¿k±.
Avatar u¿ytkownika - onesimpleidea
onesimpleidea
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 4, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2014,
Uwielbiam Schmitta, st±d siêgnê³am po jego kolejn± ksi±¿kê. Oczywi¶cie nie rozczarowa³am, ale "Odette.." nie zachwyci³a mnie tak jak "Oskar i Pani Ró¿a" czy "Trucicielka". Ksi±¿kê bardzo fajnie siê czyta³o, lekko przede wszystkim. Piêkne, aczkolwiek smutne opowiadania o mi³o¶ci... Najsmutniejsze by³o to, ¿e bohaterowie u¶wiadamiali sobie, ¿e kogo¶ kochaj±, dopiero wtedy gdy stracili ukochan± osobê... Dla mnie jedno wa¿ne przes³anie: "¦pieszmy siê kochaæ ludzi, tak szybko odchodz±..."
Avatar u¿ytkownika - justynab1903
justynab1903
Przeczytane:2013-08-20, Ocena: 6, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2013, Mam,
Mi³o¶æ w 8 opowiadaniach jest przedstawiona na ró¿ne sposoby. Nie jest tylko mi³o¶ci± pospolit± czyli t± pomiêdzy kobiet±, a mê¿czyzn±. S± w niej zawarte g³êbsze uczucia. Uczucia do córek, matek, a tak¿e nieznajomych. Eric-Emmanuel Schmitt rysuje nam obraz mi³o¶ci, jako co¶ nowego, mi³o¶æ - jedno s³owo, a tysi±ce barw, odcieni i kompozycji.
Szczerze mówi±c nie wiem, jak oceniæ tê ksi±¿kê, gdy¿ praktycznie z po³ow± z zamieszczonych tu opowiadañ zapozna³am siê wcze¶niej w zbiorku "Historie mi³osne" - a muszê przyznaæ, ¿e liczy³am na trochê "¶wie¿ej krwi". Niestety nie wszystkie opowiadania trzymaj± równy poziom, a najwiêkszym rozczarowaniem by³o chyba to o tytu³owej Odette. Je¿eli mia³abym wybieraæ, to z opowie¶ci, które czyta³am pierwszy raz, najbardziej przypad³a mi do gustu "Obca" - historia naprawdê przewrotna - o kobiecie, która coraz czê¶ciej spotyka w swoim domu intruzkê, o niezwyk³ym, nieprzewidywalnym dla mnie zakoñczeniu. Z opowiadañ opublikowanych w "Historiach mi³osnych" najbardziej polecam "Piêkny deszczowy dzieñ" - studium kobiety, która sama nie wie, czego chce. Ca³y zbiorek jest idealny na lekk±, przyjemn± lekturê, szczególnie dla fanów Schmitta.
Avatar u¿ytkownika - enka26
Inne ksi±¿ki autora
Historie mi³osne
Éric-Emmanuel Schmitt0
Ok³adka ksi±zki - Historie mi³osne

Znakomity wybór opowiadañ o mi³o¶ci Erica-Emmanuela Schmitta! Mi³o¶æ m³odzieñcza, niespe³niona, zakazana. Mi³o¶æ, która prowadzi do zbrodni i na któr±...

Kobieta w lustrze
Éric-Emmanuel Schmitt0
Ok³adka ksi±zki - Kobieta w lustrze

¯ycie to co¶ wiêcej.Wiêcej ni¿ rola do odegrania. Ni¿ religia i konwenanse. Wiêcej ni¿ m±¿ i dziecko. Pieni±dze i s³awa.Trzy kobiety. Gwiazda filmowa,...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa