Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej

Marynarze o stalowych nerwach i niezwykłej woli walki. Doskonale wyszkoleni. Niezłomni. Porzuceni na pastwę wroga już w pierwszym dniu wojny. Niezwykła epopeja polskich podwodników – bohaterów, którzy potrafili dokonywać rzeczy niemożliwych.

Załoga ORP „Wilk” przez 11 dni kampanii wrześniowej nieustępliwie stawiała czoła naporowi Kriegsmarine, po czym w pojedynkę przedarła się przez ściśle strzeżone cieśniny duńskie. Do Wielkiej Brytanii „Wilk” dopłynął z ciężkimi uszkodzeniami i na oparach paliwa. Byle nadal walczyć z wrogiem.

Marynarze ORP „Orzeł” udowodnili całemu światu, czym jest polska brawura. Po internowaniu w Tallinie dokonali spektakularnej ucieczki, by bez map i broni przepłynąć cały Bałtyk. Zaginięcie „Orła” wiosną 1940 roku do dziś pozostaje jedną z największych zagadek polskiej historii.

ORP „Sokół” i ORP „Dzik” – z respektem określane mianem „strasznych bliźniaków” – przez długie miesiące siały spustoszenie na wodach Morza Śródziemnego. Zatopiły i uszkodziły ponad dwadzieścia jednostek wroga.

Bestsellerem "Cichociemni" Kacper Śledziński położył podwaliny pod zupełnie nową jakość literatury historycznej. W "Odwadze straceńców" raz jeszcze odkrywa nieznane karty wojennej historii i sylwetki zapomnianych bohaterów. Dzielne załogi polskich okrętów podwodnych wreszcie otrzymują hołd, na który zasłużyły.

Informacje dodatkowe o Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej:

Odwaga straceńców. Polscy bohaterowie wojny podwodnej - opinie o książce

Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Przeczytałem,
„Odwaga straceńców” to kolejna świetna książka historyczna Kacpra Śledzińskiego po „Cichociemnych” i „Czarnej kawalerii”. Podobnie jak we wcześniejszych publikacjach i tym razem krakowski historyk przypomina o zapomnianych polskich bohaterach, a robi to we właściwym sobie stylu – nieprzypominającym typowych książek historycznych – bazując na zachowanych dokumentach (szczególnie dziennikach służących na okrętach podwodnych marynarzy), wprowadza narrację fabularną, którą wykorzystuje do odtworzenia nie tylko wydarzeń, ale również i psychiki służących pod wodą żołnierzy.
Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa
Kacper Śledziński0
Okładka ksiązki - Wyklęta armia. Odyseja żołnierzy Andersa

Przy życiu trzymała ich tylko jedna nadzieja: że wrócą do kraju i wywalczą Polsce wolność. Przetrwali niewolę gułagu, przemierzyli całą Azję i z najwyższym...

Zbaraż 1649
Kacper Śledziński 0
Okładka ksiązki - Zbaraż 1649

W latach 1648-1649 Rzeczpospolita stanęła wobec wydarzeń, które ujawniły jej słabość polityczną, a przede wszystkim militarną. Powstanie kozackie pod wodzą...