Oliwkowy szlak

Po przeprowadzce na oliwkową farmę Carol odkrywa w sobie zainteresowanie drzewami oliwnymi oraz kulturą, jaka wokół nich się rozwinęła. Owoce te są uprawiane od wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego po jego zachodnie krańce. Lecz kto pierwszy wytłoczył „gorzkie jagody” i wydobył z nich płynne złoto?

"Oliwkowy szlak" to czwarty tom cieszącej się olbrzymią popularnością oliwkowej sagi Carol Drinkwater. Jedyna w swoim rodzaju opowieść o oliwkach i prawdziwym smaku życia.

Informacje dodatkowe o Oliwkowy szlak:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2011-05-01
ISBN: 978-83-08-04657-9

Kup książkę Oliwkowy szlak

Oliwkowy szlak - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2012-02-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

W czwartej części oliwkowej serii pt: ”Oliwkowy szlak” podążamy wraz z główną bohaterką – Carol Drinkwater do krajów basenu Morza Śródziemnego w poszukiwaniu najstarszych gajów oliwnych z zamiarem poznania historii oliwkowych drzew. Odwiedzamy miejsca, w których prawdopodobnie przed tysiącami lat uprawiano oliwki. Świadczą o tym zarówno plantacje, dziko rosnące, pojedyncze drzewa, jak również pozostałości narzędzi i maszyn stosowanych do przetwarzania owoców. Niektóre zachowane eksponaty,  pochodzące sprzed wielu wieków, zostały odkryte przez archeologów podczas wykopalisk na terenach starożytnych miast.

Wybierając się wraz z Carol do Marsylii, skąd rozpoczyna ona swoją wędrówkę, przedostajemy się dalej do Libanu, gdzie w okolicach małej wioski Bszale, u podnóży gór Liban odnajdujemy jeden z pradawnych oliwnych zagajników, w którym kilka najstarszych drzew liczy sobie ponad 6 tys. lat. To naprawdę niewiarygodna odkrycie. Podążając dalej szlakiem oliwkowych drzew odwiedzamy Syrię, Turcję, skąd przenosimy się na Maltę, a następnie do Tunezji, Grecji, na Kretę, aby zatoczyć koło i zakończyć wędrówkę w Izraelu, gdzie piękna historia chrześcijaństwa została zdominowana przez reżim i głupotę rządzących.

Wszystkie odwiedzane państwa mogą poszczycić się bogatą, wielowiekową historią, gdzie tradycja została wręcz wpisana w krajobraz, a każdy skrawek ziemi kryje w sobie znamiona dawnych czasów. Starożytne cywilizacje, dawne imperia, po których dziś pozostały tylko szczątki odkryte w ziemi przez archeologów miały ogromny wpływ na obecną rzeczywistość. W tej historii swój niekwestionowany udział ma oliwkowe drzewo:

„Drzewo oliwkowe jest starsze od naszych przodków z epoki kamiennej. Oglądało śmiałe wyprawy fenickich żeglarzy, tajemniczych artystów minojskich oraz judejskich królów i proroków, którzy wielkość oliwnych zbiorów tłumaczyli sobie jako znak Bożej miłości lub gniewu, Greków głodnych władzy i wiedzy, wznoszących imperia Rzymian, Etrusków, Arabów, krzyżowców, Turków osmańskich – by wymienić tylko nielicznych spośród tych, którzy walczyli o władzę nad śródziemnomorskim basenem, morzem wewnętrznym i ziemiami wokół. Oliwka w ten lub inny sposób, zawsze uczestniczyła w tej historii.”

Towarzysząc Carol w tej wyprawie czeka na nas, podobnie jak na nią, wiele niespodzianek. Nie zawsze są one miłe, ale na pewno pozwalają lepiej przyjrzeć się odwiedzanym krajom. Poznajemy wiele kultur, obyczajów, tradycji, ale niejednokrotnie mamy także do czynienia ze zniewoleniem, nietolerancją, biedą i udręką mieszkających tam ludzi.

„Oliwkowy szlak” to naprawdę niesamowita lektura – podróż przez lądy wokół Morza Śródziemnego. Jest to w pewnym sensie odrębna opowieść, którą można poznać nie czytając  poprzedzających ją trzech części Oliwkowej Serii.

Szczerze zachęcam.

Przeczytane:2012-06-13, Ocena: 4, Przeczytałam,
Oliwkowe żniwa
Carol Drinkwater0
Okładka ksiązki - Oliwkowe żniwa

W poszukiwaniu radości życia! Oliwkowe żniwa to trzeci tom bestsellerowej serii autorstwa Carol Drinkwater. Carol i Michel spełnili swoje marzenia...

Oliwkowe drzewo
Carol Drinkwater0
Okładka ksiązki - Oliwkowe drzewo

Carol Drinkwater ponownie wyrusza w podróż, której celem jest odkrycie fenomenu drzewa oliwkowego. Tym razem odwiedza zachodnią część basenu Morza Śródziemnego...