Opis ksiązki
Okładka - Opal Księżniczki Sissi
Kup Teraz

Opal Księżniczki Sissi

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Bis
Data wydania: 2010
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788375511710
Liczba stron: 312
Dodał/a książkę:dona
Jesień 1923 roku... Od kilku miesięcy Aldo Morosini żyje w przygnębieniu i apatii. Gdy jednak Kulawy z Warszawy proponuje mu, żeby wyjechał do Wiednia i śledził pewną młodą kobietę, która posiada opal księżniczki Sissi, książę odzyskuje swój dawny entuzjazm. Opal byłby trzecim z czterech drogocennych kamieni, które zaginęły podczas plądrowania Świątyni w Jerozolimie. Nowe wyzwanie sprowadza księcia antykwariusza do najpiękniejszych regionów Austrii, gdzie żywe są wciąż wspomnienia tragicznych wydarzeń w Mayerlingu i gdzie na drodze stają mu nieuchwytni złoczyńcy gotowi pokrzyżować jego plany. Książka Juliette Benzoni wprowadza nas w niezwykły świat przedwojennej Europy, opisując mroczne tajemnice, zbrodnie, miłość, namiętność, wielkie pieniądze i porywające namiętności.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013 roku,
Po "Opal księżniczki Sisi" sięgnęłam ze względu na jedno z miejsc akcji-Wiedeń. Od kilku lat spędzam w nim ferie i wakacje. Lubię też czytać książki, których akcja rozgrywa się w stolicy Austrii i jej okolicach. Przeczytałam właśnie, że jest to trzecia część tetralogii "Kolekcjoner z Warszawy". Tak więc serię zaczynam czytać od końca ;)

Motywem przewodnim cyklu jest poszukiwanie zaginionych klejnotów z żydowskiego pektorału. Według wierzeń, po odnalezieniu wszystkich kamieni Izrealici odzyskają swoje państwo. Minerałom tym przypisuje się zło, które wyrządzają osobom posiadającym je w swoich zbiorach. Dzięki temu, że każdy z tomów zajmuje się poszukiwaniem innego klejnotu, książki można czytać w dowolnej kolejności.Dzięki wzmiankom o wcześniejszych zleceniach wiemy, że odnaleziono już szafir zwany Błękitną Gwiazdą i diament-Różę Yorku. Łącznikiem wszystkich części są również bohaterowie: główni i drugoplanowi.

Tytułowy opal stanowił cześć skarbu Habsburgów, który arcyksiężna Zofia podarowała swojej synowej Elżbiecie, znanej jako Sisi, w dniu jej ślubu z Franciszkiem Józefem. Tropem klejnotu podąża wenecki książę Morosini. Jak zwykle, podróż, tym razem do Wiednia, proponuje mu Szymon Aronow. Morosini wraz z przyjacielem Adalbertem ruszają tropem tajemniczej damy z Opery Wiedeńskiej, której suknię zdobił wspomniany klejnot. Ich trasa wiedzie z Wiednia, poprzez Bad Ischl, aż do Salzburga. Na swojej drodze spotykają znajomych z wcześniejszych wypraw. Jedną z nich jest była sekretarka Aldiego-Liza Kledermann, znajoma tajemniczej damy. Drugą osobą jest hrabia Solmański, podstępny i chciwy człowiek, który również podąża tropem opalu. Jak to bywa w kryminałach, pojawiają się trupy, które pozostawiają po sobie żądni klejnotu bandyci. Niespodziewanie w pałacu Morosiniego pojawia się jego znajoma z przeszłości- Anielka Solmańska. Czy ma ona jakiś związek ze sprawą, którą zainteresowany jest książę?

"Opal księżniczki Sisi" to barwna powieść przygodowa z wątkiem kryminalnym. Znajdziemy w niej wartką akcję pełną nagłych zwrotów, ciekawą intrygę i wątek miłosny. Powieść bardzo dobrze nakreśla realia Europy lat 20-tych XX wieku. Jeszcze nie przebrzmiały echa I wojny światowej, a już na scenę polityczną Włoch wchodzi Mussolini z ideą faszyzmu. W Austrii natomiast panuje nostalgia za czasami cesarstwa. Tempo akcji i wiele pojawiających się postaci może być przeszkodą w odbiorze treści, jednak mi to nie przeszkadzało.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów