Opowieści z Narnii. Siostrzeniec czarodzieja

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2001-02-08
ISBN: 83-7278-285-4
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
W tomie szóstym "Opowieści z Narnii" Pola i Digory, wciągnięci w eksperymenty parającego się czarami wuja Andrzeja, trafiają do Innego Świata, gdzie stają się świadkami stworzenia Narnii wraz z jej mówiącymi zwierzętami i innymi niezwykłościami. Digory zwycięsko wychodzi z próby dostarczenia Aslanowi owocu Zaczarowanej Jabłoni, dzięki czemu koniec tej historii da początek wszystkim innym, które rozegrały się w Narnii.
Anjoai plusminus Linia koment
Książkę czytałam zadaną na język polski, jako lekturę. I powiem tyle: gdyby tylko takie lektury trzeba było omawiać, świat byłby lepszy! :D
Jak to "Opowieści z Narnii", książka bardzo lekka, napisana prostym, przystępnym językiem, ale jednak świetnie wprowadzająca w klimat przesycony magią i czarami, które dzieją się na naszych (i głównych bohaterów: Poli i Digorego) oczach. Jeśli uwielbiasz "Lwa, czarownicę i starą szafę", ale chciałbyś ugryźć serię Lewisa od nieco innej strony: usiądź do "Siostrzeńca czarodzieja"!
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
W szóstym tomie serii podróżujemy wraz z Polą i Digory'm między światami, a wszystko to za pomocą magicznych pierścieni wuja Andrzeja. Uparty chłopiec, mimo ostrzeżeń Poli uderza w dzwon, czym budzi Czarownicę Jadis, znaną nam doskonale z pierwszej części "Opowieści z Narnii", a Czarownica przenosi się z nimi do Londynu. Do tej niezwykłej grupki dołącza się wuj Andrzej, dorożkarz Frank i jego koń i powracają do cudownej zielonej krainy. I tak za sprawą Lwa Aslana powstaje Narnia, przepełniona miłością, mówiącymi zwierzętami i ludzkimi królami - dorożkarzem Frankiem i jego żoną. Aslan wysyła chłopca po niezwykłe jabłko, które po zasadzeniu ma chronić Narnię przed złym wpływem Czarownicy. Na koniec wizyty dzieci w Narnii, Aslan daje Digory'emu jabłko z zasadzonego drzewa, które swoją leczniczą mocą uzdrowi matkę chłopca, a z zakopanego ogryzka wyrasta niesamowite drzewo. Po latach wichura łamie owe drzewo, a Digory, który jest starym profesorem (u którego zatrzyma się w przyszłości rodzeństwo Pevensie) przerabia drzewo na szafę, która stanie się portalem do Narnii odkrytym przez Łucję.
Kolejne cofanie się w czasie do początków Narnii wprowadza zamieszanie, a nowi bohaterowie nieszczególnie przypadają do gustu. Jednocześnie jest to jakieś domknięcie kręgu i prawie wszystko jest już wyjaśnione. Zabrakło mi wytłumaczenia, w jaki sposób ostatecznie Czarownicy udało się objąć panowanie nad Narnią i zastanawiam się, co wydarzy się w ostatniej części. "Siostrzeniec czarodzieja" nie porywa swoją fabułą, niewiele się tam dzieje, a wprowadzenie postaci zdecydowanie zbyt długo trwa. Po latach pewnie nawet nie będę pamiętać o Digory'm i Poli, a rodzeństwo Pevensie wciąż będzie trwać w moich czytelniczych wspomnieniach.
LilyBlack plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantaza,
super.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-19, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - Media Rodzina,
,,Siostrzeniec czarodzieja" to powrót do przeszłości - dowiemy się bowiem jak powstała Narnia, skąd wzięła się Zła Czarownica. W końcu możemy poznać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Bohaterami Digory i jego przyjaciółka Pola. Chłopiec, ma bardzo chorą matkę i mieszka u ciotki i szalonego wuja. Pewnego dnia dzieci bawią się na strychu i przypadkiem wchodzą do tajemniczego gabinetu wuja Digorego. Okazauje się, że mężczyzna jest czarodziejem. Zajmuje się on tworzeniem pierścieni, które przenoszą do innych światów. Dzieci zostają wykorzystane przez wuja i testują jego wynalazek. W ten oto sposób budzę czarownicę Jadis i razem z nią dostają się do Narnii. A co z tego wyniknie? O tym musicie przekonać się sami.
Tak naprawdę tę część można czytać przed wszystkimi innymi, albo w dowolnym momencie. Dla fanów Narnii to książka obowiązkowa.

Książka jest trochę nudna, bo dużo miejsca zajmują opisy, ale wybaczam, bo z chęcią poznałam historię powstania Narnii. Książka nawiązuje do powstania świata z Biblii. Nie jest to powieść, gdzie akcja pędzi jak oszalała i ciągle się coś dzieje. Wręcz przeciwnie - jest bardzo spokojnie.
cristii Linia koment
Przeczytane:2006-01-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2013-06-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
Lorelei Linia koment
Przeczytane:2012-02-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Chcę zdobyć,Ulubione,
kpotter Linia koment
Okładka - Opowieści z Narnii. Siostrzeniec czarodzieja Operacja reklamówka
Jrn Lier Horst
Okładka - Opowieści z Narnii. Siostrzeniec czarodzieja Alojzy@kot_w_podróży.com
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Okładka - Opowieści z Narnii. Siostrzeniec czarodzieja Jak mówić, żeby dzieci się uczyły
Elaine Mazlish