Ostatnie lato w Nebrasce

5.0
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015-09-28
Dodał/a książkę:elibri

Gratka dla miłośników Nele Neuhaus! Znana autorka kryminałów tym razem serwuje czytelnikom złożoną powieść obyczajową - zagadkę rodzinną ze szczyptą romantyzmu, doprawioną sporą dawką erotyki. Główna bohaterka jest utalentowaną muzycznie nastolatką, która mieszka z adopcyjnymi rodzicami w prowincjonalnym miasteczku w Nebrasce. Nie potrafi się dostosować do lokalnej społeczności. Buntuje się przeciwko ciasnocie umysłowej i szuka własnej drogi do wolności.

wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
OSTATNIE LATO NIEWINNOŚCI

Kiedy widzimy nazwisko Nele Neuhaus mamy od razu jednoznaczne skojarzenia z thrillerem. I owszem, seria o przygodach Olivera von Bodensteina i Pii Kirchhoff to zdecydowanie najbardziej znane dokonanie niemieckiej autorki, ale nie ogranicza się ona przecież tylko i wyłącznie do pisania powieści dla dorosłych. Stworzyła przecież także serię książek dla dzieci zatytułowaną ,,Charlotte i...", a teraz oferuje również powieść skierowaną do odbiorców określanych mianem young adult.

Sheridan ma szesnaście lat, niebywałą urodę i wiele życiowych pasji, wśród których na pierwszy plan wysuwają się fascynacje literaturą, muzyką i końmi. Jednakże nad jej głową, niczym klątwa ciąży przynależność do rodziny Grantów, która ją adoptowała, a której nazwisko zobowiązuje. I krępuje wolność. Szczególnie, kiedy mieszka się na typowej amerykańskiej prowincji. Sheridan chce jednak swobody, a tę znajduje, uciekając w świat książek zgromadzonych w bibliotece jej ciotki, które otwierają przed nią prawdziwie erotyczny świat, zmieniający jej podejście do ludzi i fizyczności. W konsekwencji w życiu nastolatki pojawiają się oni - prawdziwi mężczyźni, z którymi przeżywa swój pierwszy raz i wszystkie inne pierwsze doświadczenia seksualne. I chociaż wybory te nie zawsze są trafne, Sheridan podoba się to, jak działa na mężczyzn i to, że może pogrążyć się w świecie seksualnych fantazji. Kusi więc, prowokuje, szuka, dąży do spełnienia, błądzi... Czy znajdzie miłość czy może też coś, z czym wolałaby nie mieć do czynienia? Kiedy w jej ręce trafia pamiętnik niejakiej Caroline, która zniknęła przed laty, wszystko się zmienia...

Jak widać po powyższym opisie Nele Neuhaus nie zrezygnowała całkiem ze swoich kryminalnych zapędów literackich, wrzucając do jednego worka erotyzującą (choć nie erotyczną - pamiętajmy, że ,,Ostatnie lato w Nebrasce" przeznaczone jest dla młodzieży i seks przedstawiono w nim łagodnie, choć z dużą dozą prawdziwości) i intrygującą zagadkę. Efekt jest bardzo przyjemny i lekki w odbiorze. Dorosłe powieści pisarki wprawdzie bardziej przypadły mi do gustu, a i w ,,Ostatnim lecie..." zdarzyło się nieco monotonni, to jednak wciąż jest to udana lektura i młodzieżowi odbiorcy będę bardzo zadowoleni. Szczególnie, że Neuhaus pisze dobrze, lekko i przyjemnie, a fabuła - zwłaszcza kiedy do głosu dochodzi zagadka i szybkie tempo połączone z zagrożeniem - wciąga.

Oczywiście jest to pozycja przede wszystkim dla nastolatków, nie ma więc tutaj ostrości czy brutalności. Wszystkie sceny, które mogłyby stać się mocne bądź też kontrowersyjne ujęte zostały w sposób delikatny. Nie odbiera to jednak lekturze siły i znaczenia, a i na przesłanie znalazło się miejsce. Dlatego jeśli lubicie młodzieżowe pozycje, a wspomniana wyżej tematyka znajduje się w sferze Waszych zainteresowań, nie wahajcie się - ,,Ostatnie lato w Nebrasce" na pewno Was nie zawiedzie.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/08/30/ostatnie-lato-w-nebrasce-nele-neuhaus/
addictedtobooks plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Egzemplarze recenzenckie,Mam,
Szesnastoletnia Sheridan całe życie spędziła na prowincji w otoczeniu pól, lasów oraz zwierząt hodowlanych. W wieku dwóch lat dziewczyna straciła swoich rodziców w wypadku samochodowym i została adoptowana przez Grantów, niezwykle wpływowych ludzi w Nebrasce. Jednak Sheridan nie jest szczęśliwa w swoim nowym domu. Jej macocha nieustannie wyżywa się na dziewczynie i na każdym kroku próbuje zniszczyć dziewczynie życie. W dodatku jej nowy brat Esra nienawidzi Sheridan z całego serca i zamienia jej życie w piekło. Dziewczyna wyczekuje tylko swoich osiemnastych urodzin, kiedy będzie mogła w końcu wyjechać jak najdalej od Nebraski i zacząć nowe życie. Jednak do tego czasu Sheridan musi znosić nieustanne wybuchy złości swojej macochy, zaściankowość mieszkańców oraz złośliwość jej brata.

,,Błędem jest wierzyć, że domem człowieka jest miejsce, w którym się urodził i dorastał - odparła ciotka Isabella. - Tak właśnie myślałam, kiedy zdecydowałam się tu wrócić. Ale dom jest tam, gdzie jest się szczęśliwym, gdzie się kochało i gdzie doświadczało się miłości."

Jednak życie na farmie ma też swoje zalety. Dziewczyna wypełnia swój czas jazdą konną, czytaniem książek oraz pomocą w gospodarstwie. Sheridan jest również niezwykle uzdolniona muzycznie i już wkrótce zostaje członkiem szkolnego zespołu muzycznego. Jednak okres dorastania jest pełen wielu lekkomyślnych decyzji oraz błędów, za które trzeba potem słono zapłacić. Kiedy w życiu dziewczyny pojawiają się mężczyźni, to nagle wszystko przestaje być tylko czarne albo białe. Odkrywa zupełnie nowe odcienie miłości oraz pożądania, które nagle wywracają jej życie o sto osiemdziesiąt stopni. Jednak nowe odkrycie doprowadzi ją również do czegoś, co może stać się przyczyną jej zguby. Pewnej nocy dzieje się coś, co sprawia, że Sheridan już nigdy nie będzie tą samą dziewczyną co wcześniej ...

,,Jeśli życie było rzeką, to ja byłam statkiem, który zerwał się z kotwicy i niesiony prądem pokonał kilka wodospadów, by popłynąć na zupełnie nowe wody, z dala od bezpiecznych brzegów."

Tymczasem dziewczyna desperacko pragnie poznać informację o swoich biologicznych rodzicach oraz ewentualnych krewnych. Jednak jej nowa rodzina trzyma wszystko w tajemnicy i na każdą wzmiankę o tej sprawie wyraźnie się denerwują. Kim tak naprawdę była matka Sheridan? I dlaczego nikt nie chce powiedzieć jej prawdy? Pewnego dnia szesnastolatka przypadkowo znajduje pewien dziennik, który należał kiedyś do tajemniczej Carolyn, która kiedyś w nieznanych okolicznościach zniknęła. Kim jest ta kobieta? I w jaki sposób jest powiązana z Grantami? Sheridan za wszelką cenę próbuje poznać prawdę, a to co odkrywa, wstrząsa całym jej światem. Czy to możliwe, żeby wszyscy ją okłamywali? Jak potoczy się historia dziewczyny? Czy po tym wszystkim co przeszła, uda jej się odnaleźć spokój?

,,- Moja matka adopcyjna myślała, że Scarlett O'Hara to koleżanka z klasy. Tu mieszkają sami idioci."

Przyznaję, że spodziewałam się po tej książce jakiejś lekkiej obyczajówki. To co otrzymałam całkowicie mnie zaskoczyło i to w bardzo pozytywny sposób. Ogromną zaletą ,,Ostatniego lata w Nebrasce" jest z całą pewnością klimat, który już od pierwszych stron zachwyca czytelnika. Autorce udało się oddać życie w amerykańskiej prowincji oraz wszystko to, co się za tym kryje. W dodatku bohaterka po prostu skradła moje serce. Jest niezwykle silną, niezależną oraz odważną dziewczyną, która musi mierzyć się z wieloma przeciwnościami losu oraz okrutną macochą. Jej przygody okazały się niezwykle ciekawe, chwilami zabawne, a czasami nawet nieco przerażające.

Akcja na początku dość powoli się rozwijała, jednak już po stu stronach nabrała takiego pędu, że ciężko było choćby o chwilę wytchnienia. W dodatku podczas lektury tej książki otrzymałam tak wielką dawkę emocji, że na pewno spokojnie starczy mi jej na kilka dni. ,,Ostatnie lato w Nebrasce" to prawdziwy uczuciowy rollercoaster, czego zupełnie nie spodziewałam się po przeczytaniu opisu tej książki. Historia głównej bohaterki jest po prostu niezwykła i nie mogę przestać jej roztrząsać. Autorka porusza wiele ważnych tematów, jak poszukiwanie akceptacji, próba rozwikłania tajemnic rodzinnych oraz trudy związane z dorastaniem. Naprawdę polecam! :))
NaWidelcu Linia koment
Przeczytane:2016-02-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,