OPIS KSIĄŻKI:

Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów

4.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-08-25
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Czechy i Słowacja – do niedawna (dla niektórych nadal) Czechosłowacja. Ludzie mówiący śmiesznym językiem, pijący dużo piwa i mający absurdalne poczucie humoru. W polskim społeczeństwie znajomość kultury sąsiadów często opiera się właśnie na hasłach, a opinia o nich – na stereotypach. Warto więc poznać prawdziwą twarz Pepików, którzy tak jak Polacy, rzuceni przez kaprys historii między Niemcy i Rosję, musieli wywalczyć sobie wolność.

Mariusz Surosz w siedemnastu esejach poświęconych ważnym, a w większości mało znanym w Polsce postaciom opowiada o astronomie, który porwał za sobą dziesiątki tysięcy Czechów i Słowaków, dążąc do utworzenia państwa, o największej miłości Franza Kafki, o playboyu, którego śmierć stała się symbolem końca demokracji w Europie Środkowej, o filozofie broniącym zakazanego przez władze zespołu rockowego, o murarzu, który został wydawcą książek i był za to prześladowany, o poecie – laureacie Literackiej Nagrody Nobla… Ale też o naziście, który nienawidził Czechów, a miał nad nimi władzę niemalże absolutną, i o komuniście, który zaprzedał swój naród…

Trudno się oprzeć wrażeniu, że przeciętnemu Polakowi Czechosłowacja jawiła się, i może wciąż się jawi, jako kraj sielanki i anegdoty, pozbawiony dramatyzmu dziejów i kultury wartej uwagi. Polacy pokochali bohaterów książek Bohumila Hrabala i Jaroslava Haška. Obaj pisarze właściwie zmonopolizowali w Polsce nie tylko wyobrażenie o czechosłowackiej literaturze, ale także o mieszkańcach Czechosłowacji. A ponieważ na podstawie ich książek powstały wspaniałe filmy, siła oddziaływania została zwielokrotniona. Te dwie muzy zawładnęły bez reszty naszym myśleniem o Czechosłowacji. Co więcej, Polacy nie dostrzegali większej różnicy między sąsiadami − patrząc na Czechosłowację, utożsamialiśmy ją z Czechami, zapominając o Słowakach, ich kulturze, narodowych aspiracjach i historycznych dylematach. Nie dziwmy się, Czesi dominowali w tym państwie… Czy twarz nieistniejącej już Czechosłowacji kiedykolwiek zyska w Polsce wyraziste rysy? Czy będzie to już zawsze tylko mglisty obraz, zza którego prześmiewczo zerka Rudolf Hrušínský jako dzielny wojak Szwejk?

od Autora
Anna_Valerious plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Kim są Pepiki? Polacy nazwali tak rozśmieszających ich swoim językiem Czechów. Jest to jednak niestety nazwa obraźliwa dla samych zainteresowanych. Jako przyszła bohemistka stwierdzić muszę, że czeski wcale nie jest śmieszny, wręcz przeciwnie, to bardzo piękny i bardzo melodyjny język. Wiele słów mamy podobnych, niektóre są podobne na opak ( przykładowo radzę nie mówić komuś, szczególnie kobietom, że pachną, a przynajmniej nie kierować takich uwag w stosunku do Czeszek). Historię również mamy podobną, równie bogatą. W czasie średniowiecza w końcu zapożyczyliśmy od południowych sąsiadów literaturę i wiarę, a istniały nawet czasy, w których nasi władcy byli jednością. W Polsce uważa się, że to My byliśmy pierwszą ofiarą Hitlera. To od nas rozpoczęła się wojna oficjalna, ale ta nieoficjalna trwała trochę dłużej. To w Monachium w 1938 roku zapadła decyzja o pierwszym tak naprawdę podboju Hitlera - zajęcia Sudetów ( a później całej Czechosłowacji). Polacy nie wiedzą również o dokonaniach Masaryka, pierwszego prezydenta Czechosłowacji i demokraty w odróżnieniu od Piłsudskiego - szkoda bo omijają ich ciekawe anegdotki, chociażby o tym jak do Masaryka (wtedy jeszcze biednego nauczyciela z rodziną na głowie) przychodziło poselstwo z prośbą o sfinansowanie budowy mostu, ponieważ rozeszła się wieść, że wżenił się w majętną amerykańską rodzinę. Rzadko mówi się też o Aksamitnej Rewolucji, o Havlu, o Praskiej Wiośnie, a przecież są to pojęcia światowe. Ta książka to zbiór przeróżnych życiorysów ludzi związanych z wielkimi wydarzeniami. Artystów, polityków, lekarzy, przedsiębiorców. To postacie ciekawe, wybitne, a nawet inspirujące. Polecam przede wszystkim tym, którzy nadal wierzą stereotypom i sądzą, że Czechy to tylko ziemia tchórzy, miłośników piwa i kultowej już Skody, którą coraz częściej widuję na polskich drogach.
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2017-01-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie 100 książek 2017,
Okładka - Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów Ktokolwiek widział
Claire Douglas