OPIS KSIĄŻKI:

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2005
Kategoria: Przewodniki turystyczne
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Nawet najmniej wrażliwi na piękno górskich krajobrazów, podziwiają z zapartym tchem panoramy rozciągające się z pienińskich szczytów. Kto, będąc na Sokolicy nie zachwyca się malowniczym widokiem na przełom Dunajca? Albo stojąc w Sromowcach Niżnych nie podziwia idealnego krajobrazu z Trzema Koronami w tle? Pieniny - jedno z najmniejszych pasm górskich Karpat, rozciąga się zaledwie na długości 30 kilometrów. Niezbyt wysokie, niepozorne góry, należą do jednych z najbardziej urzekających pasm. Atrakcją są tu nie tylko wapienne szczyty, ale też spływ tratwami przełomem Dunajca czy ruiny zamku w Czorsztynie i zamek w Niedzicy. Zwłaszcza centralna część Pienin jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Decydują o tym nie tylko walory przyrodnicze i pozaprzyrodnicze tych gór, ale również dobra dostępność komunikacyjna oraz dobrze zorganizowana baza noclegowa. Kto jeszcze nie był w Pieninach, nie powinien odkładać wyjazdu na później, ten zaś kto już je odwiedził, z pewnością powróci tu niejednokrotnie. W przewodniku uwzględnione zostały zarówno trasy dla prawdziwych amatorów górskich wędrówek, jak i dla tych, którzy w góry wybiorą się na krótką, rodzinną wycieczkę. Z myślą o bardziej wymagających wędrowcach została opisana m.in. trasa z Krościenka na Trzy Korony przez Czerteż i Czertezik i z powrotem do Krościenka. Poza długimi trasami znajdziemy tu również kilka opisów krótkich wycieczek, np. z Palenicy na Szfranówkę do Szczawnicy, czy ze Szczawnicy Doliną Dunajca do Czerwonego Klasztoru. Dzięki temu, że opisane trasy nie zawsze prowadzą drogami znakowanych szlaków turystycznych, przewodnik pozwala odkrywać miejsca mniej popularne, a równie atrakcyjne krajoznawczo, czy widokowo. Przy tych trasach szczególnie przydatne będą profile wysokościowe i schematyczne mapki. Na marginesach, skonstruowane zostały osie czasu, na których zamieszczono piktogramy. Ułatwiają one lokalizację miejsc szczególnie interesujących. Przewodnik dostarcza również wiele informacji krajoznawczo-historycznych oraz praktycznych. Na końcu znalazły się wiadomości na temat regionu, przyrody, zabytków i miejscowości regionu.
Cień jabłoni