Piotrkowskie judaika. Przewodnik

Żydzi mieszkali w Piotrkowie Trybunalskim przez kilkaset lat. W pewnym czasie stanowili niemal połowę jego mieszkańców. Uczestniczyli w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym i gospodarczym. Byli aktywni nie tylko w handlu i rzemiośle. Zakładali pierwsze w Piotrkowie zakłady przemysłowe. Wydawali kilkanaście czasopism drukowanych w jidysz. W wyborach samorządowych wystawiali niekiedy więcej list kandydatów niż liczniejsi przecież Polacy...

Uwagę mieszkańców Piotrkowa i przyjezdnych zwraca pięknie odrestaurowana XVIII-wieczna Wielka Synagoga (jedna z nielicznych zachowanych

w środkowej Polsce, dziś pełni funkcję Miejskiej Biblioteki Publicznej). Niemal równocześnie z nią powstał cmentarz żydowski, znajdujący się nieco na uboczu miasta.

Śladów obecności Żydów w Piotrkowie jest jednak znacznie więcej - choć wiedza na ich temat nie jest powszechna. Warto więc zwrócić uwagę na te - wydawałoby się - niepozorne obiekty. Wielu budynków już nie ma i mało kto dziś wie, co znajdowało się dawniej w ich miejscu.

Gdzie miały siedzibę żydowskie stowarzyszenia, partie polityczne, drukarnie i redakcje prasowe? Gdzie udzielali porad żydowscy lekarze i adwokaci? Którzy znani w Polsce i na świecie (z reguły poza rodzinnym miastem) Żydzi urodzili się lub spędzili dzieciństwo w Piotrkowie Trybunalskim? O tym dowiesz się z książki Daniela Warzochy Piotrkowskie judaika. Przewodnik.

Informacje dodatkowe o Piotrkowskie judaika. Przewodnik:

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2017-05-11
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Piotrkowskie judaika. Przewodnik

Piotrkowskie judaika. Przewodnik - opinie o książce

Piotrków Trybunalski w PRL. Życie codzienne i niecodzienne miasta 1945-1989
Daniel Warzocha0
Okładka ksiązki - Piotrków Trybunalski w PRL. Życie codzienne i niecodzienne miasta 1945-1989

PRL... Dla seniorów nostalgiczne wspomnienia młodości, dla młodzieży niemalże era dinozaurów, dla innych po prostu historia, która budzi żywe zainteresowanie...