Okładka - Podstawy inżynierii finansowej

Podstawy inżynierii finansowej

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2012
Dodał/a książkę:helion

Podstawowym celem inżynierii finansowej jest zarządzanie ryzykiem finansowym wynikającym ze zmienności zewnętrznych przepływów pieniężnych przedsiębiorstwa. Pojawianie się nowych źródeł ryzyka wymaga poszukiwania skutecznych metod i instrumentów zarówno transferu ryzyka, jak i wykorzystywania ryzyka jako źródła dodatkowych dochodów. Aby te działania można było realizować, konieczne jest dysponowanie odpowiednimi kwalifikacjami, które pozwolą wyodrębniać źródła ryzyka, a także dokonywać jego pomiaru.

W książce omówiono cechy inżynierii finansowej i metody, jakimi się posługuje. Przedstawiono podstawowe zagadnienia, którymi zajmuje się ta dziedzina finansów, a należą do nich m.in.:

• istota, struktura i rodzaje ryzyka finansowego,
  • instrumenty transferu ryzyka finansowego,
  • ryzyko rynkowe - kształtowanie stóp procentowych i ryzyko kursu walutowego,
  • właściwości i rodzaje ryzyka pogodowego,
  • ryzyko kredytowe i kredytowe instrumenty pochodne,
  • zarządzanie ryzykiem finansowym w przedsiębiorstwie,
  • określanie prawdopodobieństwa upadłości spółek.

Książka przeznaczana jest dla studentów kierunków związanych z finansami, a także kadry zarządzającej przedsiębiorstw, analityków finansowych i wszystkich osób, które zajmują się zarządzaniem ryzykiem finansowym.