Opis ksiązki
Kup Teraz

Pokuta

Ocena ( 25 osób )
4.6
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-05-06
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379855681
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej pomiędzy młodym Robbinem a swoją starszą siostrą. Wyobraźnia dziewczynki podsuwa jej różne interpretacje tego wydarzenia, co prowadzi do tragedii. Następuje rozkład rodziny, a niewinny człowiek trafia do więzienia. Wybucha wojna. Briony zostaje pielęgniarką, stawia pierwsze kroki jako pisarka. Zdaje sobie sprawę z wyrządzonego przez siebie zła. Pisarstwo staje się jej pokutą, a kolejne wer
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Aramina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Przepiękna powieść, pochłaniająca do granic możliwości. Ciężko byłoby zaliczyć ją do jednego gatunku - jest tu dramat, jest psychologia, wojna i nieszczęśliwa miłość. Zakończenie nie jest do końca jasne, co tym bardziej potęguje plątaninę myśli po lekturze. Niesamowity obraz mentalnego dorastania, choć przyznam, że od samego początku narratorki wręcz nie cierpiałam. Swoją "pomyłką", która zniszczyła życie dwojgu niewinnym osobom, Briony była u mnie całkowicie skreślona jako bohaterka. Książka jest fantastyczna, nie sposób o niej nie rozmyślać, nie zastanawiać, nie analizować. Emocji masa, niestety rozbudowaną bohaterką jest tylko główna - reszta nakreślona dosyć pobieżnie, nie wiemy zbyt wiele o tym, co się z nimi stało, nie mamy szans na suche fakty, a jedynie znów na opowieść Briony.
KasiaiDaniel plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012,@Blog,
Jest to moja pierwsza książka autorstwa Ian'a McEwan'a, ale na pewno nie ostatnia... Łatwo zauważyć, że pan McEwan pisze świetnie, chociaż akcja jego powieści jest bardzo powolna, wręcz niemrawa (jeden dzień rozgrywa się na 200 stronach)... Wcale jednak nie przeszkadza w lekturze... Autor po kolei wciela się w różnych bohaterów przedstawiając ich punkt widzenia... Zaczyna od Briony, później pojawia się Cecilia, Robbie, Emily by ponownie narracja została przekazana Briony...

Akcja toczy się w 1935, w momencie gdy nad Europą pojawia się kolejne widmo wojny, chociaż nikt do końca w to nie wierzy... W ten letni dzień ma do domu powrócić najstarszy syn Tallisów: Leon... Wraz z nim pojawić się ma jego przyjaciel Paul Marshall... W tym czasie w domu pojawia się także kuzynostwo w postaci dwóch bliźniaków: Jacksona i Pierrota oraz ich starszej siostry Loli... Z okazji przyjazdu braci Briony pragnie wystawić przedstawienie: "Przypadki Arabelli", sztuki własnego autorstwa, w której grać ma wspomniane kuzynostwo... W pewnym momencie próby zostają przerwane, a Briony wychodzi i przez długi czas błąka się po okolicy... W międzyczasie staje się świadkiem dziwnego zdarzenia, którego nie rozumie, lecz próbuje go zrozumieć i rozumie go opacznie, co powoduje całą lawinę niepotrzebnych zdarzeń... Tym samym Briony mimo, że młoda staje się wrogiem czytelnika, że wtyka nos w nie swoje sprawy...

Konsekwencje czynu Briony są opłakane, a w człowieku krew się gotuje, że ówczesna policja jest taka prostolinijna i działa tylko na zeznaniach 13-latki, która widziała to, co chciała zobaczyć i niszczy młodego człowieka...

Przez dalszą część książki próbuje odkupić swoje winy... Czy jej się uda przekonacie się po lekturze tej jakże ciekawej powieści... Mnie nieco rozczarowało zakończenie, przez to stopień w dół... Może dla innych okaże się ono w sam raz... Osobiście brakowało mi coś w nim...

Mimo wszystko książkę zdecydowanie polecam, ponieważ warto tak piękną historię znać...

Ocena: 8/10

Recenzja opublikowana na moim blogu:
http://danwaybooks.blogspot.com/2012/10/literatura-przynoszaca-ukojenie.html
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Wyzwanie - książki zekranizowane,
"Pokuta" jest naprawdę rewelacyjną powieścią opowiedzianą z perspektywy kilku osób i z różnych odstępów czasu. Jest to książka dość smutna, ponieważ pokazuję jak błędy popełnione w młodości na skutek niewłaściwego rozumowania świata mogą wpłynąć na nasze przyszłe życie, już jako dorosłych ludzi.
Briony nie była złą dziewczynką, która dla zabawy postanowiła kogoś oskarżyć o gwałt. Ona naprawdę głęboko w to wierzyła. Duży wpływ na to miała jej bujna wyobraźnia. Uwielbiała wymyślać sobie różne historyjki i opowieści i z uwagi na swój wiek wierzyła, że mogą się one naprawdę wydarzyć. Możliwe, że sama w prawdziwym życiu bardzo chciała przeżyć taką przygodę jak jej wymyśleni bohaterowie i przez to jej wyobraźnia trochę podkoloryzowała i naciągnęła to co sama Briony widziała naprawdę. Jako trzynastoletnia dziewczynka nie musiała też rozumieć niektórych sytuacji zachodzących pomiędzy dorosłymi, z pewnością zdawała sobie sprawę z istnienia różnych rzeczy, ale gdy zobaczyła swoją siostrę całującą się z chłopakiem i połączyła to z innymi sytuacjami, które widziała, uznała, że jej siostra jest w niebezpieczeństwie a ten chłopak chce jej zrobić krzywdę. Moim zdaniem nie powinniśmy obwiniać Briony o jej naiwność.
Język i styl powieści nie jest pierwszej klasy. Myślę, że jest trochę zbyt współczesny jak na tamte czasy i przez to wypada nie najlepiej. Muszę przyznać, że dość długo męczyłam się z początkiem, jak już przeczytałam 100-150 stron to poszło lepiej, ale początek był ciężki. Lecz później historia naprawdę się rozkręciła i książkę czytało się coraz lepiej.
szpachela plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
"Pokuta" to powieść, która zwalnia czas. Autor w bardzo wolnym tempie prowadzi nas przez akcję książki. Raczy czytelnika szczegółowymi opisami i przedstawia te same zdarzenia z punktu widzenia różnych osób. Ta niespieszność sprawiła jednak, że ciężko mi było zachęcić się do kontynuowania książki po jej wcześniejszym odstawieniu. Sam pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał.

Niestety, w książce zabrakło mi tytułowej pokuty. W porównaniu do wcześniejszych rozległych opisów, same próby odkupienia, wzmianki o chęci naprawienia swych błędów były znikome. Spotkanie i rozmowa po latach między Briony a Cecilią i Robbiem zajęła ledwie kilka stron. I nawet w tej rozmowie Briony nie podjęła się próby wyjaśnień. Spodziewałam się czegoś więcej.
Isgenaroth plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ian McEwan posiada dar, a może przekleństwo, które polega na tym, że snując swoją opowieść, w wiadomy tylko sobie sposób potrafi użyć zaklęcia spowolnienia czasu i w chwilę trwającą jedną małą minutkę, upycha taką ilość informacji, których przyswojenie zajmuje przeciętnemu czytelnikowi minut dziesięć. Jego tekst przeładowany jest do granic możliwości, atakując czytelnicze zmysły nadmiarem szczegółów i wszelkiego rodzaju opisów. Powoduje to, że czytanie powieści ,,Pokuta" staje się na dłuższą metę nużące i momentami przeraźliwie nudne. Czytelnik, będąc atakowanym ogromną ilością detali, w pewnej chwili przestaje je przyswajać i siłą rzeczy zaczyna rozmyślać o wszystkim innym, tylko nie o tym, co właśnie udało mu się przeczytać. Trzeba się więc mocno postarać i wysilać mózgownicę, bo ,,Pokuta" to czterysta gęsto zadrukowanych stron.

Wspomniany, posiadany przez autora dar (przekleństwo) w moim przekonaniu prezentuje się w taki oto sposób:
To tak jakby chcieć napisać, że drogą szedł człowiek. Kiedy do rozwinięcia tego opisu zabrałby się Ian McEwan, w opisie oczywiście zawarty zostałby wygląd wspomnianego bohatera, jego charakterystyka, ale także koniecznie opis otoczenia z uwzględnieniem leżących przy drodze kamieni, w tym przypadku otoczaków barwy sino-różowej, pod którymi swoją mozolną pracę wykonują czerwone mrówki, pochodzące z rozległego mrowiska, znajdującego się w pobliżu świerkowo-jodłowego lasu, wchodzącego w skład Nadleśnictwa Zawiercie, zarządzanego przez leśniczego Romana Gomółkę. Wspomniany zaś Roman Gomółka, któremu idzie na czterdziesty drugi krzyżyk, będąc w wieku lat dwunastu, nie otrzymał promocji do szóstej klasy, ze względu na długotrwałą chorobę matki Janiny Gomółka z domu Jarocka, która przez długi okres leczona była na przypadłości natury kobiecej, na oddziale wewnętrznym miejskiego szpitala w Olęcinie, i tak dalej i tak dalej... Nic dodać, nic ująć, choć dodać można by jeszcze wiele i autor właśnie ciągle to czyni.

Zawarta w ,,Pokucie" historia zainteresowała mnie i bardzo byłem ciekaw jej zakończenia. Z niewielkimi problemami dotrwałem do jej końca i doszedłem do wniosku, że gdyby podać ją w zupełnie innej oprawie, byłaby całkiem dobra i mogła naprawdę się podobać.
Ian McEwan chcąc ukazać czytelnikowi ludzki dramat, opowiedział go, ubarwiając historię masą krwi rannych i zabitych podczas działań wojennych żołnierzy. Nie wiem jaki był zamysł autora, ale na mnie otoczka ta nie zrobiła żadnego wrażenia. Najlepiej i najprzyjemniej czytało mi się pierwszą część historii, pozostałe dwie części uznaję za nudne i pozbawione smaku. W tym wypadku ,,Pokuta" była dla mnie prawdziwą pokutą, którą odprawiłem, kończąc powoli czytelniczy rok 2014.
karola27 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014",
Powieść została napisana w sposób bardzo realistyczny, przekaz z pola bitwy utkwi czytelnikowi na długo w pamięci, a praca w wojennym szpitalu jak wynika z treści książki jest ciężka, specyficzna i nie każdy byłby w stanie podjąć się takiego wyzwania. " Pokuta " to dzieło posiadające elementy zaczerpnięte z psychologii, w trakcie jej czytania, bohaterowie przechodzą wewnętrzną przemianę. Ciekawym tematem poruszonym przez autora, jest problem początkujących pisarzy, jak widać nie jest łatwo osiągnąć sukces literacki. Czasami warto zastanowić się przed wysłaniem swojej pracy do wydawnictwa, czy została ona napisana w sposób prawidłowy, czy nie posiada mankamentów wynikających z błędnej obserwacji.
Florentynka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2014 roku,
Fenomenalna powieść.
A ostatnie stronice prawie mnie rozkleiły.
Anna_Valerious plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Dzięki "Pokucie" na nowo odkryłam, dlaczego tak kocham książki. Od jakiś trzech, może czterech miesięcy cierpiałam na niechęć do czytania. Czytałam, ale nie tyle co kiedyś, nie z takim zapałem, bez serca. I wreszcie przysiadłam do książki, która sprawiła, że to wszystko wróciło. Dwie doby nie spałam, nie myślałam o niczym innym, jak o Cecilli i Robbiem. I popłakałam się pod koniec, już wiedząc jak okrutne i niesprawiedliwe potrafi być życie nawet w książce. Ci bohaterowie czują, kochają i popełniają błędy, myślą, ufają, żyją i umierają. To piękna choć długa książka pełna przemyśleń bohaterów i skłaniająca czytelnika do własnych. Kto jej nie czytał, nie wie co to naprawdę dobra książka.
ot plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Ebooki,
Książka jest ciekawa, ale uważam, że podobałaby mi się bardziej, gdybym nie widziała wcześniej ekranizacji.
Kiedy oglądałam film, nie wiedziałam, że jest adaptacją powieści.

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał i nie oglądał, to polecam zastanowić się i wybrać jedno, bo potem bez elementu zaskoczenia, to już nie jest to samo.
Pharea plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
NIesamowicie wciągająca opowieść o tym jak wybujała dziecięca wyobraźnia może doprowadzić do katastrofy. Powieść składa się z trzech głównych części oraz zakończenia. Pierwsza część wprowadza czytelnika w niezwykły świat trzynastoletniej Briony Tallis, która obdarzona niezwykłą wyobraźnią i polotem stara się pisać sztukę (którą później porzuca) oraz powieść. To właśnie przez jej wyobraźnię i dziecięcy upór akcja zmierza ku niebezpiecznemu zakończeniu. W części drugiej poznajemy wojenną historię Robbiego oraz koszmar II Wojny Światowej na ziemiach Francji. Trzecia część to losy osiemnastoletniej już Briony, która jako swoistą pokutę za wcześniejsze czyny obiera drogę pielęgniarki. W zakończeniu Briony tłumaczy się z nieporozumienia, które wywarło ogromny wpływ na wielu ludzi i wyjaśnia jak na prawdę potoczyły się losy Bohaterów. Wstrząsająca i wielopoziomowa opowieśc o miłości, wojnie, ludzkiej psychice i odkupieniu. Wciągnęła mnie od początku i pochłonęła bez reszty. Jest to moja pierwsza książka tego autora, ale na pewno nie ostatnia. Z czystym sumieniem mogę ją polecić i zachęcić do przeczytania
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2011,Mam,
Książka nie należąca do łatwych niemniej jednak warta przeczytania....
Opowiada o dorastaniu, nieprawdziwych oskarżeniach, miłości, wojnie i wszystkich jej okropieństwach oraz o akceptacji powolnego lecz nieuchronnego przemijania...
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Książki warte przeczytania wg BBC,
Ian McEwan zachwycił mnie tą książką. W czasach, gdy w powieści akcja musi biec szybko, bez opamiętania, by mogła zainteresować czytelników, on napisał dzieło (tak, w tym przypadku nie boję się tego słowa), w którym wydarzenia jednego dnia stanowią połowę książki (200 stron). Podoba mi się taka epickość w opisach oraz to, że mimo znacznej ich przewagi nad dialogami książkę czyta się naprawdę dobrze. Samej historii też nic nie mogę zarzucić - pozornie zwyczajny letni dzień 1935 roku na angielskiej prowincji. I kilka źle zinterpretowanych przez trzynastolatkę wydarzeń, które prowadzą do tragedii, a później próby pokuty i wybaczenia jej samej oraz pokrzywdzonych przez nią ludzi. Polecam gorąco!
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Niedługo wypożyczam.
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Ciekawa powieść, z którą na pewno warto się zapoznać.
maja_klonowska Linia koment
Przeczytane:2016-10-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiązek 2016,Chcę mieć,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2014-06-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,100 książek BBC - przeczytane,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2015-10-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2008-06-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,II wojna światowa,Literatura angielska,Mam,
response Linia koment
Przeczytane:2014-12-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2007-07-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jusia Linia koment
Przeczytane:2013-05-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2010-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Pokuta Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Pokuta Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Pokuta Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Pokuta Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Pokuta Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów