Opis ksiązki
Kup Teraz

Poligon. Sensacje w kraju Warty

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2014-07-08
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788376742960
Liczba stron: 372
Dodał/a książkę:elibri
Arthur Greiser nazwał Kraj Warty ,,poligonem narodowego socjalizmu". To w Poznaniu, Gnieźnie, Inowrocławiu, Łodzi, Kaliszu i Włocławku w latach 1939-1945 przeprowadzano zbrodnicze eksperymenty społeczne. W ich cieniu próbowali żyć, a nawet walczyć Polacy, których nie wypędzono do Generalnego Gubernatorstwa.

,,Poligon" to kolejna książka Leszka Adamczewskiego o Kraju Warty. Z dziejów tego utworzonego jesienią 1939 roku z ziem polskich okręgu Rzeszy autor wybrał kilkadziesiąt sensacyjnych historii: od tragicznej śmierci syna Greisera pod Międzychodem, przez tajemniczą katastrofę Halifaksa nad Nowymi Skalmierzycami i amerykańskie bombardowania Poznania, po ostatnią defiladę w Posen. Autor przedstawia też nieznaną historię oddziału partyzanckiego na Pałukach i nie pomija najbardziej tragicznych epizodów z dziejów Kraju Warty, w tym zagłady Żydów.

Leszek Adamczewski - poznański pisarz i dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza. Pracę dziennikarską rozpoczął już na studiach jako poznański korespondent Ilustrowanego Magazynu Studenckiego ,,Itd.". W latach 1972-2008 pracował w redakcjach: ,,Expressu Poznańskiego", magazynu ,,Tydzień" i ,,Głosu Wielkopolskiego".

Autor dwudziestu książek poświęconych tajemniczym i sensacyjnym wydarzeniom z lat drugiej wojny światowej, w tym między innymi nowym rodzajom broni, tajnym zakładom zbrojeniowym, ukrytym i zaginionym skarbom kultury. Zadebiutował w 1992 roku ,,Złowieszczymi górami". Od 2009 roku współpracuje z Wydawnictwem Replika. 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Uleczkaa38 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-03, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,

Wielkopolska wraz z największymi miastami czyli Poznaniem, Gnieznem, Inowrocławiem, Łodzią,  Kaliszem, Włocławkiem, w okresie niemieckiej okupacji, tj. lat 1939 - 45, określana była mianem Kraju Warty, który to ucierpiał wyjątkowo mocno na wskutek przyłączenia tych ziem do Rzeszy Niemieckiej. I nie chodzi tu o cierpienie fizyczne, zniszczone miasta, budynki, ulice, ani nawet też o wyjątkowe okrucieństwo okupantów wobec miejscowej ludności. Chodzi tutaj o coś znacznie gorszego, podlejszego i oddziaływającego na całe kolejne pokolenia. Tym czymś jest wszechobecna germanizacja, masowe wysiedlenia i niezwykle silna  propaganda, głosząca wcielenie i przyłączenie tychże obszarów na trwałe do Rzeszy. Co takiego ważnego i wyjątkowego było w Poznaniu i sąsiadującym z nim obszarami, że Niemcom tak bardzo zależało właśnie na tym regionie? Jakie tajemnice kryje w sobie niemiecka okupacja Wielkopolski, jakie dramaty i jakie przejawy bohaterstwa zasługują na dzisiejsze zainteresowanie Nas współczesnych? O tym wszystkim opowiada niezwykła książka Leszka Adamczewskiego, której tytuł brzmi "Poligon. Sensacje z kraju Warty", a która ukazała się nakładem Wydawnictwa Replika.


 


 Książka opowiada o dziejach Wielkopolski począwszy od klęski w 1939 roku, a skończywszy na kapitulacji Niemiec w roku 1945. Opowiada o losach politycznych, społecznych, kulturowych jak i również militarnych, czyli czynnym oporze mieszkańców kraju Warty. Znajdziemy tutaj kilkadziesiąt krótkich historii, z których każda zasługuje na poznanie i zapamiętanie, z bardzo różnych względów. I tak oto poznamy tutaj losy namiestnika tego obszaru - Arthura Greisera i jego tragiczne osobiste przeżycia, dowiemy się o dramatycznych skutkach alianckich bombardowań Poznania jak i również poznamy historię zestrzelonego brytyjskiego samolotu Halifaks, przeczytamy o barbarzyńskiej polityce władz polegającej na podawaniu zastrzyków na wyniszczenie organizmów, poznamy tragiczną historię oddziału partyzanckiego na Pułakach, doświadczymy koszmaru likwidacji łódzkiego getta, pomarzymy trochę o tajemniczych skarbach Wielkopolski.., wreszcie poczujemy radość i dumę mieszkańców kraju Warty, wobec klęski II Rzeszy..To tylko niektóre z niezwykłych i interesujących historii, którymi raczy Nas w swojej książce Leszek Adamczewski.


 


  "Poligon. Sensacje z kraju Warty" to pozycja równie interesująca, co i zaskakująca. Ów zaskoczenie bierze się z tego, iż na kartach tej książki zawarto opowieści o historii opowiedziane w niezwykle barwny, żywy, pasjonujący, bardzo przystępny sposób, i to dla każdego czytelnika, nawet nie koniecznie miłośnika historii. To trochę jakbyśmy byli świadkami zbioru mini powieści, być może reportaży, opartych na materiałach źródłowych, z których to podstawowymi były ludzkie relacje, bezpośrednich lub pośrednich uczestników tamtych wydarzeń. Dzięki temu otrzymaliśmy książkę atrakcyjną literacko, nie tylko zaś fachową i rzetelną publikację naukową. I przyznam szczerze, że już naprawdę dawno nie miałam okazji zatopić się w lekturze pozycji z natury naukowej, która by Mnie tak pochłonęła swoją opowieścią..


 


 Książka ta stanowi rzadką okazję poznania losów tego rozległego regionu, o którym to w perspektywie II wojny światowej prawie nigdy się nie wspominana. Tymczasem Wielkopolska i tzw. Kraj Warty, stanowiły miejsce naprawdę niezwykłych, pasjonujących i dramatycznych wydarzeń, nierzadko tajemniczych i dotąd nie wyjaśnionych. Miejsce, w którym Niemcy prowadzili tytułowe "poligony doświadczalne" względem miejscowej ludności, próbując ją zasymilować, lub w razie braku efektów - przesiedlić czy nawet zlikwidować. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to swoisty eksperyment w skali całego, okupowanego kraju, którego celem było przyłączenie, wcielenie  Wielkopolski, do obszaru Rzeszy..Wreszcie książka ta udowadnia w bardzo rozsądny i trafny sposób, że wbrew potocznej opinii, Wielkopolska i Wielkopolanie czuli się Polakami i stawiali czynny opór działaniom niemieckich władz, czego najdoskonalszym przykładem jest niezwykle poruszająca opowieść o oddziale partyzanckim pod dowództwem Bohdana Hądzlika - "Madaja".


 


 Pod względem tematycznym to na pierwszy plan wysuwają się te opowieści, które najbardziej rozbudzają wyobraźnię, czyli chociażby te o zaginionych skarbach Radziwiłów, które gdzieś tam nadal tkwią ukryte.., czy też przedstawiające dramatyczny obraz walki o Poznań. Warto zwrócić przy tym uwagę, że owe najbardziej widowiskowe mini historie, przeplatane są tymi ze wszech miar najbardziej smutnymi, porażającymi i pobudzającymi do refleksji nad całym tym okrucieństwem wojny..Taką opowieścią jest relacja o likwidacji getta, która po prostu chwyta za serce.., podobnie jak i poruszające opowieści o powstawaniu i funkcjonowaniu obozów przejściowych dla wielkopolskiej ludności. Przy tym wszystkim autor przedstawia swoje relacje w sposób niezwykle barwny, nie suchy i pozbawiony emocji, jak to ma miejsce w przypadku większości prac naukowych, lecz właśnie w sposób zbliżony do fabuły.., za co należą się duże słowa uznania pod adresem autora.


 


 Część z przedstawionych tu opowieści znajduje swój finał i zakończenie, bardziej lub mniej pozytywne. Większość jednak kończy się postawieniem znaku zapytania, o to czy naprawdę tak to wyglądało jak i również o to, co było dalej..? Niektórych takie ujęcie tematów  może rozczarowywać, powodować niedosyt wiedzy i zaspokojenia ciekawości. Innych natomiast zmusza do śledzenia owych historii w innych publikacjach i materiałach. Wreszcie ostatnia grupa czytelników będzie w pełni usatysfakcjonowana takim zakończeniem tych historii, gdyż dzięki temu mogą Oni sami dociekać, zgadywać i budować swoje własne scenariusze o tym, jak było naprawdę.. Ja się zaliczam do tej ostatniej grupy czytelników  i dlatego jestem jak najbardziej pozytywnie nastawiona do koncepcji autora jak i również całej książki:)"Poligon. Sensacje z kraju Warty" to książka, która niejako odsłania przed Nami nieznane dotąd bliżej oblicze Wielkopolski z okresu okupacji.  Odsłania w sposób barwny, ciekawy, pasjonujący. Polecam tę książkę nie tylko mieszkańcom wielkopolskiej ziemi, ale także i wszystkim innym czytelnikom, którzy w tej opowieści odnajdą także historię całej Polski okresu drugiej wojny światowej i dramatycznych losów Naszych rodaków..

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów