Opis ksiązki
Kup Teraz

Półpełny

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-04-29
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788377589120
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:elibri

Porywający debiut młodego warszawsko-krakowskiego autora.

Półpełny ma 21 lat, studiuje prawo, przenosi się z Warszawy do Krakowa. - głównie po to, żeby pić i zaliczać kolejne panienki. W wolnych chwilach od czasu do czasu chodzi na wykłady i egzaminy. Pije na południu, północy, wschodzie i zachodzie. Pije ze śmiertelnie skłóconymi krakowskimi plemionami: dresami, hipsterami, studentami i bananerią. Jako przyjezdny może przemykać między rozklejonymi częściami młodzieżowego półświatka i bezkarnie podkradać najbardziej atrakcyjne dziewczyny. Niestety, za każdym razem podkrada nie tę, którą pierwotnie miał w planach. W ten właśnie, dość przypadkowy sposób, poznaje Antoninę, debiutującą pisarkę, która jednocześnie przeraża go i fascynuje. Półpełny szybko staje się pierwowzorem głównego bohatera jej kolejnej powieści. Z początku niewinna znajomość przeradza się w relację wypełnioną panicznym lękiem, ostrym seksem i patologiczną zawiścią. Tosia krok po kroku odziera go z aury tajemniczości i pewności siebie, co w ostatecznym rozrachunku prowadzi do dramatu z pogranicza psychiatrii, anatomii i bioenergoterapii. Książka napisana jest żywym, pokręconym, autentycznym językiem młodego pokolenia, chwilami bardzo zabawna, chwilami mocno niepokojąca.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-25, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Debiut. Dawno już nie pisałam o pierwszej próbie pisarskiej. A tu w dodatku trafiłam na polskiego autora. Dwudziestokilkulatka. Opis na tylnej okładce zapowiadał "chwilami bardzo zabawną, chwilami mocno niepokojącą historię". Hmm. Jeśli lubisz naśmiewać się z otoczenia to znajdziesz tu nawet sporo fragmentów przy których nieraz się zaśmiejesz. Jednak niepokojące w mojej opinii jest tylko to, że tak młody autor stworzył tego rodzaju historię. O człowieku niepełnym, ciągle poszukującym, zatracającym się w seksie i alkoholu...


Dzięki tej książce można trochę poznać niektórych przedstawicieli współczesnego młodego pokolenia. Główny bohater jest tu jakby obserwatorem i komentatorem. Jego często wulgarne wypowiedzi i myśli przybliżają obraz studenta, poszukującego czegoś. Trudno zrozumieć niekiedy ich sens. Jakby ktoś spisał bredzenie narkomana po wciągnięciu działki. Mimo to nieraz można trafić na złotą myśl, jakby przebłysk i wtedy autor dzieli się z nami swoimi poglądami na wiele tematów. Niestety treść nie brzmi pozytywnie. Jakby bohater patrzył przez antyróżowe okulary. Po pewnym czasie niby jego postawa ulega tu zmianie. Niby wydaje mu się, że odnalazł to coś czego szukał. Jednak jak wiadomo rzeczywistość bywa często bardzo brutalna.


Trzeba pochwalić Piotra Leśniaka, że nie boi się pisać o kwestiach, które niektórzy skrzętnie ukrywają. Dodatkowo je przedstawia nie patyczkując się z czytelnikiem i wali prosto z mostu. Zapewne wiele zaczerpnął z własnych doświadczeń. Ile wymyślił trudno odgadnąć. Z pewnością można tę książkę nazwać odważną, jednak muszę przyznać że nie czytało mi się jej płynnie. Niby dialogi, które często okazują są tak naprawdę wypowiedziami jednej osoby, ponadto bardzo dużo nawiązań do różnych wydarzeń (żeby je wszystkie wyłapać trzeba być na bieżąco w kwestii szeroko rozumianej kulturze) i wtrącenia w języku angielskim. Wielokrotnie łapałam się na tym, że gdzieś odpływam i tracę wątek. Coś mi ciągle przeszkadzało w skupieniu się na lekturze. Niby ciekawa tematyka i niezbyt obszerna książka a szło mi to czytanie jak po grudzie.

mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów