Okładka - Ponidzie. W świętokrzyskim stepie

Data wydania: 2005
Kategoria: Przewodniki turystyczne
ISBN: 83-89676-41-9
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe jest miejscem magicznym - położone wśród nadnidziańskich łąk - owych świętokrzyskich stepów - pośród których, jak wyspy na falującym morzu, wystają wieże gotyckich kościółków, głowy świątków, Nepomucenów, Frasobliwych, czerwone dachówki stromych dachów, fantazyjne, manierystyczne kształty dawnej świetności. Szeroka skala wyobrażeń zawierająca się od zagojskiej, romańskiej syrenki po wiosennego miłka sprawia, iż region ze swoim nieprzebranym bogactwem form, kształtów, odcieni i melodii tworzy nierozerwalną jedność. Ponidzie jest swoistą syntezą natury i sztuki. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze napotkamy zarówno roślinność pontyjskich stepów, jak i wspaniały las bukowy; jest tu perła gotyku - kolegiata wiślicka, a także wspaniały wykwit klasycyzmu - kościół w Krzyżanowicach. Listę zachwytów można kontynuować- majestat chęcińskiego zamku, unikatowość pińczowskiej synagogi, zjawiskowość ariańskich zborów - na Ponidziu każdy znajdzie coś dla siebie. Przewodnik proponuje 6 tematycznych tras wypraw samochodowych, propozycje wędrówek dla rowerzystów i turystów pieszych, a także kajakarski szlak Nidy oraz jedyny w swoim rodzaju przejazd "Ciuchcią Ponidzie". Publikacja pragnie służyć też radami praktycznymi, podpowiadając, gdzie się zatrzymać na nocleg czy też gdzie znaleźć smaczną strawę.