OPIS KSIĄŻKI:

Data wydania: 2010-05-13
ISBN: 978-83-7392-323-2
Dodał/a książkę:JoannaG
Recenzja - Portret
Gdy w roku 1886 po długim życiu gaśnie baronowa Betty de Rothschild, jej dusza znajduje schronienie we wspaniałym portrecie nieboszczki namalowanym przez Ingresa czterdzieści lat wcześniej. Portret Betty jest zatem bohaterem tej powieści, a ona sama narratorką. Oglądamy świat z pozycji portretu, słyszymy rozmowy, jakie toczą się w jego obecności i pobudzają Betty do wspomnień. Poznajemy historię rodziny sławnych bankierów, sekrety ich potęgi oraz zasady, którymi się kierowali, a także związane z nimi plotki i anegdoty. Portret, przekazywany z pokolenia na pokolenie najstarszemu synowi, przez jakiś czas zdobi Hôtel Lambert, który Rothschildowie kupili od Czartoryskich. Betty prowadzi sławny w Paryżu salon, w którym bywa między innymi Chopin, a sama baronowa i jej córka pobierają od niego lekcje muzyki. Arcydzieło Ingresa dzieli losy dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców, lecz szczęśliwie wraca do swoich właścicieli. Autor oparł się na imponującej bibliografii, dotyczącej zarówno samego portretu, jak i dziejów rodziny, która nie jest już tak potężna jak niegdyś, lecz wciąż otacza ją aura niezwykłości.
Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2012-10-08, Na półkach: Przeczytałem,Biografie,

Pierre Assouline główną postacią swojej książki czyni nie tyle sportretowaną przez Jean Auguste Dominique Ingres’a baronową Betty de Rothschild, co sam jej portret. „Portret” to barwna opowieść o życiu baronowej Betty, ale także historia obrazu, wędrówki, jaką podjął po śmierci pani de Rothschild, podróżując pomiędzy majątkami rodziny Rothschildów a muzeami, wpadając także w czasie wojny w ręce hitlerowców, by w końcu powrócić bezpiecznie do Hotelu Lambert.Betty de Rothschild czytelnik poznaje w momencie, kiedy ta odchodzi do

magda690 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,52 KSIĄŻKI NA 2016 ROK,Mam,
Okładka - Portret Gra pozorów
Donna Leon
Okładka - Portret Kampucza