Opis ksiązki
Kup Teraz

Powstanie Warszawskie. Rozpoznani

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2014-05-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788326813436
Liczba stron: 248
Dodał/a książkę:czytam

Niezwykłe historie bohaterów Powstania Warszawskiego.

Kiedyś byli tylko cieniami na taśmie filmowej. Anonimowymi bohaterami kronik powstańczej Warszawy. Uśmiechnięty chłopak z apaszką w grochy na szyi, para, której ksiądz udziela ślubu, dziewczyna strzelająca z błyskawicy, szczęśliwy kapral dźwigający zdobyczną broń, pyzaty dzieciak gapiący się, jak starsi strzelają.

Dziś wiemy, że chłopak z apaszką to Stanisław Firchał, który właśnie wymknął się kanałem z płonącego Starego Miasta. Młoda para to Bill i Lili Biegowie, którzy wzięli ślub, bo, jak mówią: „Przecież jutro mogliśmy już nie żyć”. Dziewczyna to Wanda Traczyk-Stawska, która w czasie okupacji wręczała skazanym za kolaborację wyroki śmierci. Kapral to Witold Kieżun, jeden ze zdobywców PAST-y. Mały powstaniec to Olek Zubek, który zaczął Powstanie w oddziale, który nie miał broni.

Ich nazwiska i losy poznaliśmy dzięki akcji „Rozpoznani” zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ich twarze możemy oglądać w „Powstaniu Warszawskim” – pierwszym filmowym dokumencie bez fikcji. Teraz Iza Michalewicz i Maciej Piwowarczuk opowiedzieli ich przedwojenne, wojenne i powojenne historie – niesamowite i prawdziwe jednocześnie.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
malutkaska plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),Posiadam,Przeczytane,
9 maja 2014 roku odbyła się premiera filmu "Powstanie Warszawskie", pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction zmontowanego z taśm filmowych, na których operatorzy kronik utrwalili wstrząsające kadry z powstania w stolicy. Muzeum Powstania Warszawskiego, producent tego filmu, we współpracy z wydawnictwem Agora S.A. przygotowało dla nas wyjątkowy album będący znakomitym uzupełnieniem kinowej produkcji.

"Powstanie warszawskie. Rozpoznani" to wzruszająca opowieść o uczestnikach tragicznych wydarzeń 1944 roku, którzy na różne sposoby próbowali uwolnić nasz kraj spod niemieckiej okupacji. Aż trudno uwierzyć, że wielu nieznanych dotąd z imienia powstańców udało się zidentyfikować dzięki portalom społecznościowym. To właśnie za ich sprawą potomkowie odnaleźli swoich przodków i opowiedzieli ich historie, z których Iza Michalewicz i Maciej Piwowarczuk stworzyli tę znakomitą pod każdym względem pozycję.

Postacie przedstawione w książce "Powstanie warszawskie. Rozpoznani" zabierają nas w literacką podróż do przeszłości. Znów jest 1 sierpnia 1944 roku a oni, mieszkańcy Warszawy, decydują się na ostateczny krok i z niecierpliwością wyczekują "godziny W". Wśród nich jest Stanisław Firchał, który zalotnie uśmiecha się do nas z książkowej okładki. On, jak wielu innych, od pierwszego dnia brał udział w powstaniu. W jego oczach utrwalonych na zdjęciu jest tyle radości. Wprost trudno uwierzyć, że to zdjęcie zrobiono mu nad ranem, 2 września 1944 roku, po wyjściu z kanału w Śródmieściu. To właśnie Stanisław Firchał pseud. "Wicher" otwiera barwną plejadę ludzi, którym po latach oddano cześć za walkę w obronie stolicy.

Dzięki książce autorstwa duetu Michalewicz & Piwowarczuk poznacie również Bolesława i Alicję Biegów, którzy trzynastego dnia powstania zdecydowali się wstąpić w związek małżeński. Waszej uwadze nie umknie też dziarska szesnastolatka, Wandę Traczyk - Stawską, pseud. "Pączek", która bez mrugnięcia okiem wręczała konfidentom wyroki śmierci z ramienia sądu Polski Podziemnej. Ze zdjęcia uśmiechnie się do Was także Zygfryda Otwinowska, założycielka szkoły w Choczu, gotowa szerzyć ducha nauki w każdych warunkach. Poznacie tu historię znanego profesora Witolda Kieżuna, powstańca i zdobywcy gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Podejrzewam, że największe wzruszenie wywoła jednak historia Kazia Mikosa, małego chłopca, który mimo niedowagi, wziął udział w powstaniu i stał się jednym z najlepszych dostawców broni i amunicji wykradanej Niemcom. Sylwetek powstańców znajdziecie tu o wiele więcej. Na szczególną uwagę zasługują jednak ludzie, którzy uwiecznili walczących na taśmach filmowych. To im przeznaczona jest ostatnia część tej pozycji. Dowiecie się z niej, w jaki sposób Stefan Bagiński, Antoni Bohdziewicz, Jerzy Zarzycki, Andrzej Ancuta, Roman Banach, Ryszard i Edward Szope Henryk Vlassak, Antoni Wawrzyniak, Jerzy Gabryelski, Seweryn Kruszyński i Wacław Feliks Kaźmierczak trafili do płonącej Warszawy, by z narażeniem życia filmować wydarzenia tragicznych miesięcy 1944 roku. Niesamowite ujęcia, które uwiecznili na swoich taśmach, poddane procesowi koloryzacji są wyjątkowym podsumowaniem dzieła wymienionych operatorów a zarazem stanowią wymowne zakończenie książki, która od pierwszej strony wywołuje u czytelników silne emocje.

Nie miałam jeszcze okazji oglądać filmu pt.: "Powstanie warszawskie", za to lektura książki "Powstanie warszawskie. Rozpoznani" wywołała moje żywe zainteresowanie przedstawionymi postaciami i kolejami ich losu. Po takim literackim wstępie z przyjemnością zobaczę znanych mi już ludzi na kinowym ekranie i przekonam się, jak wiele trudu i poświęceń kosztowała ich walka w obronie stolicy i całego kraju.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów