Opis ksiązki
Kup Teraz

Powtórka z morderstwa

Ocena ( 11 osób )
5.1
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2006
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-74-69421-1
Liczba stron: 300
Dodał/a książkę:szczepanik
Recenzja - Powtórka z morderstwa
„Powtórka z morderstwa” to kryminał czy może raczej kryminałek, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest trochę niepoważny (o ile morderstwo może być niepoważne!). Autorka twierdzi, że wszystko zaczęło się od momentu, kiedy zobaczyła swojego telewizyjnego kolegę taszczącego na przełaj przez studio wielkie pudło z reflektorami i zaczęła się zastanawiać, co by było, gdyby kolega zamiast świateł znalazł w pudle nieboszczyka... W efekcie powstał zabawny kryminał, którego akcja toczy się w środowisku telewizyjnym i gdzie spotykają się postaci z wszystkich dotychczas wydanych książek Moniki Szwai. Oczywiście rzecz jest całkowitą i absolutną fikcją, wymyślone telewizyjne morderstwo pozwoliło jednak autorce na opisanie pewnych zjawisk, które nie tylko w telewizji występować mogą i czasem, niestety, występują. Jak to dobrze, że niezadowoleni pracownicy nie łapią od razu za ciężkie przedmioty, aby rzucać nimi w siebie nawzajem...

Monika Szwaja jedna z najpoczytniejszych polskich autorek. Mieszka w Szczecinie. Szczęśliwy przypadek sprawił, że nie dostała się na prawo i rozpoczęła pracę w telewizji, która stała się miłością jej życia. Ukończyła polonistykę na uniwersytecie w Poznaniu. W stanie wojennym uczyła polskiego i historii w Podgórzynie w Karkonoszach, potem przez sześć lat była nauczycielką w szczecińskich szkołach. W 1989 roku, jak wielu wyrzuconych wcześniej dziennikarzy, powróciła do pracy w telewizji. Kocha muzykę: klasyczną, symfoniczną, folk irlandzki oraz szanty. Kocha góry w każdej postaci. Kocha ludzi (z wyjątkiem wrednych i głupich). Kocha psy (bez wyjątku).

Jest autorką sześciu bestsellerowych powieści:
„Jestem nudziarą” - 2003 r., „Romans na receptę” - 2004 r., „Zapiski stanu poważnego” - 2004 r. „Stateczna i postrzelona” - 2005 r., „Artystka wędrowna” - 2005 r., „Dom na klifie” - 2006 r.
Recenzja
sylka1993 Linia koment
Na półkach:

Wydawnictwo Prószyński i S-ka wydało kolejną fascynującą książkę Moniki Szwai pt. "Powtórka z morderstwa". Wcześniejsze jej powieści to między innymi: "Dom na klifie", "Romans na receptę", "Zapiski stanu poważnego". Monika Szwaja jest szczecińską dziennikarką. Akcja jej powieści "Powtórka z morderstwa" także rozgrywa się w telewizyjnym środowisku. Już na początku poznajemy niezwykle aktywną Ilonę Karambol, prezenterkę programu motoryzacyjnego, która zamierzała zająć się kryminalnymi sprawami, jednak uważano, że jest ona kobietą-wulkanem i sobie nie po

kalina Linia koment
Na półkach:

Główną bohaterkę, dziennikarkę Ilonę Dymek (do niedawna Kopeć) poznajemy w chwili życiowego zakrętu. Niedawno rzucił ją mąż. W ramach łaskawości zostawił jej mieszkanie, fioletowego jeepa, którym jeździła i dała mu na imię Zygfryd oraz mopsa Gizmo. Mops wprawdzie uważał jej byłego męża za przywódcę stada, ale na obecność psa z powodu alergii nie zgodziła się nowa towarzyszka życia pana Kopcia. Biedny zwierzak popadł z tego powodu w ciężką depresję. Niezależnie od tego od początku cierpiał na ADHD (czyli zespół nadpobudliwości- uwaga dla niewtajemniczonych)

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Kasiek plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:

 Lubię od czasu do czasu użyć komputera wyłącznie w celach rozrywkowych, ot na ten przykład pograć sobie w jakąś grę. Nawet wtedy jednak nie chcę marnować czasu, więc często gęsto zapuszczam audiobooka. Tak się złożyło, że dorwałam swego czasu powieść, której nie znałam, a której byłam bardzo ciekawa. Monika Szwaja napisała kryminał. Podobno z przymrużeniem oka.  Ta książka była wydana, gdy ja akurat przeżywałam wielki kryzys, związany z twórczością MS. I po prostu szkoda mi było i czasu i pieniędzy na książkę, która wedle wszelkiego prawdopodobieństwa miała mnie wkurzyć.

Bohaterowie dotychczasowych książek MS w jednym miejscu i Lalka i Wika i Agata de domo Czupik i Ewelina Paproszkowa. A na pierwszy plan wysuwa się wspominana we wcześniejszych powieściach wielbicielka szybkiej jazdy Ilonka Karambol.  Ci którzy czytali „Artystkę Wędrowną” zapewne wiedzą, jak szczeciński oddział TVP został niesamowicie uszczęśliwiony, dostał nową szefową, która porzuciła piękne Podkarpacie, na rzecz Ziem Odzyskanych. Nowa dyrektorka jest wredną babą, która jako szef jest wrzodem na miejscu gdzie plecy tracą szlachetne to i owo. Pewnego pięknego dnia wyprowadza swoich podwładnych z równowagi tak, że Ci spontanicznie postanawiają złożyć się na wynajęcie osiłków z jednej z postradzieckich republik i rozwiązać w ten sposób problem. O ironio Szefowa zostaje znaleziona martwa. Policja wszczyna śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności tego mordu. Niestety sprawca nie zostaje schwytany, a na dodatek szczecińska telewizja znowu staje się miejscem zbrodni.  Okazuje się, że w TVP pracują osoby, które minęły się z powołaniem, ale instynkt śledczy w nich silny i nie spoczną póki nie wyjaśnią tajemnicy, angażując w sprawę pół Szczecina. Znając sentyment autorki do Joanny Chmielewskiej, sądzę, że ta książka miała być w stylu polskiej królowej kryminałów. Czy się udało musieliby znawcy powiedzieć, Chmielewskiej czytałam „Lesia” i jego kontynuację, nie zachwyciłam się, toteż się nie znam.

Monika Szwaja leci schematem, te powieści są wyjęte jakby spod jednego szablonu, nie do końca kupuję wyjaśnienie, że zaczęła pisać tak późno, że nie ma czasu na szukanie swojego stylu. Pisanie w kółko jednej i tej samej historii, nie jest dla czytelnika dobre. Tutaj postanowiła wrzucić wątek kryminalny i to był strzał w dziesiątkę. Czarna komedia jest napisana w naprawdę interesujący sposób, wprawdzie elementy dodatkowe są tak szwajowate, że momentami uszami to wychodzi, bo i schemat miłosny i atmosfera telewizyjna i styl, język – wtórne, wtórne i odgrzewane. Ale pomysł na lekki kryminał, taką zabawę z gatunkiem naprawdę niezłe. Oderwane od realiów totalnie. Właściwie ja nie wiem, dlaczego Autorka na początku dziękuje za konsultacje specjalistom, skoro i tak sadzi błędy rzeczowe. Mniejsza o to.

Dlatego, z powodu tego oderwania uważam, ze to taka zabawa, figlowanie z gatunkiem. Skądinąd moim zdaniem udane, spełnia funkcję ludyczną całkiem sprawnie, zabawia czytelnika, nie wymaga myślenia ani o akcji, ani o problemach egzystencjalnych. Ot dobra powieść do puszczenia podczas sprzątania, zmywania, gotowania.  Kiedy chcemy dać istocie szarej odpocząć.

Powieść dla tych co umieją przymrużyć oko i umieją podchodzić do powieści z dystansem. Nie uważam tego czasu za stracony. 
 
violino plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
To moje bodaj trzecie spotkanie z Moniką Szwają i chyba w końcu mogę powiedzieć: tak, lubię!

Literatura kobieca? Czort z szufladką. Fajny kryminał, inteligentne bohaterki z ciętym językiem i cysterną poczucia humoru. Przypomina mi Chmielewską, co jest w moim przekonaniu nie lada komplementem.

Środowisko telewizorów - czyli pracowników telewizji - wnikliwe, wścibskie i przede wszystkim bardzo ruchliwe nie ułatwia śledztwa, ale za to dostarcza czytelnikowi rozrywki pierwszej klasy. Bardzo lubię te bliskie stosunki ludzi z jednego środowiska, którzy rozumieją się w pół słowa, co jednak wymusza potrzebę dość obszernego przetłumaczenia z języka zawodowego na zrozumiały dla osób z zewnątrz, w tym wypadku policji.

Wątek miłosny jest, a jakże, ale subtelny i nie pcha się na afisz. Gizmo to już w ogóle wątek poboczny, ale uroczy i rozweselający. A morderstwo? Jest zbrodnia, jest ofiara, jest sprawca - tu tradycyjnie. Dla odmiany po poważnych i zawiłych kryminałach Läckberg czy Nesb? - szybka i przyjemna lektura na jeden lub dwa wieczory.
PaniKaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2010,
Bardzo fajna książka. Lekka i przyjemna. Czyta się ją szybko i wyjątkowo dobrze. Jako że jest to moja pierwsza książka Szwaji, obawiałam się że może mnie rozczarować. Jednak zostałam zaskoczona i to pozytywnie. Ot taki sobie kryminałek, z lekką nutką humoru. Nie sposób nie polubić głównej bohaterki Ilonki, oraz całej zwariowanej ekipy telewizyjnej. Polecam, miła odskocznia od życiowych problemów.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2006-01-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Zabawny kryminał autorstwa Moniki Szwai. Spotkamy w nim bohaterów znanych z wcześniejszych powieści. Wciągająca intryga, fikcja przeplatająca się z rzeczywistością i bohaterowie, którym nie są obce zawiść, złośliwość i chęć "wybicia się" za wszelką cenę, nie znoszący najmniejszej krytyki, czasem komiczni, czasem irytujący ze względu na swoje słabostki. Kolejny ciekawy obraz życia ludzi skazanych na "dążenie do sukcesu".
monika_rr_86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Swietna ksiązka prosta, lekka i nieskomplikowana dla zwykłych i niezwykłych kobiet :)
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: 52 książki 2016,
Gabkka Linia koment
Przeczytane:2015-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
emanuella Linia koment
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2007,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Monika Szwaja,
break
Okładka - Powtórka z morderstwa Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Powtórka z morderstwa Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Powtórka z morderstwa Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Powtórka z morderstwa Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Powtórka z morderstwa Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów