Opis ksiązki
Kup Teraz

Próby generalne

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Mamiko
Data wydania: 2014-04-08
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-63906-24-5
Liczba stron: 78
Dodał/a książkę:rymierz

Tomik wierszy młodej poetki Barbary Elmanowskiej (ur. 1981), urodzonej i zamieszkałej w Świdnicy absolwentki filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest to druga książka poetycka Autorki, po Jej debiucie tomikiem wierszy "Tę drogerię mam po drodze" (2008). Autorka jest m. in. laureatką konkursu "Literackie Talenty 2006". Tomik poprzedzony został wstępem Raisy Castorph oraz opatrzony posłowiem Moniki Musiatowicz. Do książki dołączona jest płyta DVD z recytacją wybranych wierszy w wykonaniu Aleksandry Kulak. Książka wydana przez wydawnictwo MaMiKo Apolonia Maliszewska w Nowej Rudzie w 2014 r.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
rymierz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-28, Na półkach: Przeczytałem,

Wiersze Barbary Elmanowskiej (ur. 1981), urodzonej i zamieszkałej w Świdnicy na Dolnym Śląsku, wydane w noworudzkiej oficynie „Mamiko”, są już drugim tomikiem poezji tej młodej absolwentki filologii polskiej we Wrocławiu. Debiutowała w 2006 roku esejem pt. „Zawsze fragment”, którym zdobyła I miejsce w konkursie „Literackie Talenty 2006”. Trzy lata później ukazał się Jej debiutancki tomik wierszy pt. „Tę drogerię mam po drodze” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Wrocław 2009). Od tego czasu znana jest w środowisku literackim nie tylko ze swoich wierszy, ale też z prób prozatorskich.


Wiersze zebrane w tomiku „Próby generalne” to – mówiąc najkrócej – oryginalny, poetycki autoportret podmiotu lirycznego – współczesnej młodej kobiety. Autorka kreuje swój podmiot liryczny w różnych odsłonach , często prowokacyjnych i kontrowersyjnych. Przypomina to trochę kokieteryjną zabawę z czytelnikiem, albo też kobietę przymierzającą przed lustrem różne kreacje. A jeśli spojrzymy na te zabiegi stylistyczne przez pryzmat tytułu tomiku, który można rozumieć jako próby generalne w teatrze, to wiersze Barbary Elmanowskiej przypominają przebieranie się w różne kreacje przed kolejnymi próbami generalnymi w teatrze.


Perspektywa dramaturgiczna stała się jednym z wyróżniajacych współczesną epokę pradygmatów w literaturze, nie tylko tzw. pięknej, tj. liryce i epice. Wyznaczyła ona również na wiele lat wzorzec badań naukowych o współczesnym społeczeństwie i kulturze. Stało się to dzięki znakomitym pracom amerykańskiego socjologa i antropolga kultury Ervinga Goffmana (1922-1982), że przypomnę tu, dla przykładu, Jego pionierskie dzieło „Człowiek w teatrze życia codziennego” (1956, wyd, polskie: 1977), czy późniejsze: „Zachowania w miejscach publicznych” (1963; wyd. polskie: 2008) i „Analiza ramowa” (1974; wyd. polskie” 2010). Nie należy wszakże zapominać, że te współczesne perspektywy rozumiemia i wyjaśniania ludzkich zachowań w kategoriach spektaktu teatralnego mają swoich znakomitych, szacownych protoplastów w literaturze i filozofii, do których bez wątpienia zalicza się Williama Szekspira, który jako jeden z pierwszych wielkich humanistów czasów nowożytnych postrzegał życie ludzkie jako odmianę wielkiego spektaklu dramaturgicznego.2


 


I w takiej też dramaturgiczno-teatralnej konwencji należałoby odczytywać wiersze Barbary Elmanowskiej i jej kolejne poetyckie wcielenia:


 


„częściej dopada mnie moja skóra


uległa lekkim rysom


częściej ukrywam się za starszymi kobietami”


 


(„niż”, s. 11)


 


„są kobiety które czekają


na kobiety


podskórnie za obiektywem i migawką”


 


(annie leibovitz robi zdjęcie susan sontag”, s. 13)„z twojej koszuli


spoglądam czasami


wolałabym być


modraszką udręczoną”


 


(„nieznośna lekkość bytu”, s. 14)


 


Z dramaturgiczno-teatralnej perspektywy ogląda też Poetka otaczającą rzeczywiśtość, życie codzienne w jego rożnych, czasami oczywistych i banalnych przejawach, jak: gotowanie i konsumowanie posiłków („podział obowiązków”, s. 15), niszczenie okularów i psucie się zębów („oświadczenie”, s. 20), czytanie wierszy („polubiłam marcina”, s. 27), codzienny spacer (”chyba wołam”, s. 43), czy zmiana pościeli („zmiana pościeli”, 49). Warty podkreślenia jest widoczny dystans, jaki ma Autorka zarówno wobec swojego podmiotu lirycznego, jak i otaczającej codziennej rzeczywistości. Ów dystans pozwała Jej nawet czasami na dowcipną autoironię i żartobliwe pointy przy opisach postrzeganego świata. Najlepiej widoczne jest to w kilku miniaturach poetyckich, zawartych w tomiku:


 


„koty też to robią


na pieska”


 


(„koty”, 34)


 


„on chrapie nawet na mojej małej


poduszce ortopedycznej”


 


(„chrapanie”, s. 35)


 


3„po naszym rozstaniu


nagle zmarzłam


w serdeczny palec”


 


(„***po naszym rozstaniu...”, s. 42)


 


 


Wiersze Barbary Elmanowskiej, z całą pewnością, godne są polecenia wszystkim miłośnikom współczesnej poezji. Zawierają one bowiem oryginalny, wnikliwy, a zarazem subtelny opis otaczającącej nas rzeczywistości, widzianej okiem młodej, wrażliwej kobiety. Tomik uzupełnia płyta DVD z nagraniami recytacji wybranych utworów w wykonaniu Aleksandry Kubiak.


 


Barbara Elmanowska: Próby generalne.


Wyd. Mamiko Apolonia Maliszewska,


Nowa Ruda 2014, ss. 78


ISBN 978-83-63906-24-5


 


 


Tekst publikowany pierwotnie na łamach


portalu „Sztukater” (http://sztukater.pl)


 gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Próby generalne Znowu
Piotr Barański
Okładka - Próby generalne Siedem wzgórz Katowic
Paweł Fic
Okładka - Próby generalne Próby generalne
Barbara Elmanowska
Okładka - Próby generalne Otwórz oczy
Dagmara Babiarz
Okładka - Próby generalne Podróż za kilka zielonych
Dagmara Babiarz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów