Psychologia zła. Jak Hitler omamił umysły

Opierając się na swoim wieloletnim doświadczeniu psychiatrycznym oraz postępach, jakie dokonały się od czasów procesu norymberskiego w psychiatrii, psychologii i neurobiologii, Joel E. Dimsdale raz jeszcze analizuje informacje z tamtych czasów i z bliska przygląda się czterem zbrodniarzom wojennym: Robertowi Leyowi, Hermannowi Göringowi, Juliusowi Streicherowi oraz Rudolfowi Hessowi. Posługując się coraz bardziej precyzyjnymi narzędziami diagnostycznymi, odkrywa zaskakująco szerokie spektrum patologii. "Psychologia zła" zabiera czytelnika w złożoną i trudną wyprawę, której celem jest zrozumienie zła w jego ekstremalnej postaci.

Informacje dodatkowe o Psychologia zła. Jak Hitler omamił umysły:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2017-03-29
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Anatomy of malice. The enigma of the nazi war criminals
Tłumaczenie: Marcin Kowalczyk

Kup książkę Psychologia zła. Jak Hitler omamił umysły

Psychologia zła. Jak Hitler omamił umysły - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2022-03-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2022,

Joel Dimsdale to wybitny profesor psychiatrii, który brał udział w opracowywaniu kryteriów diagnostycznych DSM V. Aktualnie, pomimo przejścia na emeryturę, nadal prowadzi badania, pisze książki i naucza studentów. Do napisania "Psychologii zła" po części skłoniła go dawna wizyta mężczyzny, który podczas procesów norymberskich obejmował stanowisko kata, oraz poczucie obowiązku wobec społeczeństwa - wiedział, że to już "ostatni dzwonek", albo teraz albo nigdy.
Po przekopaniu się przez niezliczone archiwa oraz prywatne zbiory, pozbierał i opublikował fragmenty relacji, wywiadów oraz podsumował wnioski ówczesnych specjalistów prowadzących badania psychologiczno-psychiatryczne, próbując jednocześnie spojrzeć na te unikatowe materiały okiem współczesnego naukowca.
I tak, jak szokująca jest zbrodnia ludobójstwa, tak sylwetki zbrodniarzy rysują się całkiem zwyczajnie.
Dimsdale wziął na warsztat cztery różne "oblicza zła": Roberta Leya, Göringa, Juliusa Streichera, Rudolfa Hessa. Najbardziej znaną, ale też "najciekawszą" jest osobowość (niewątpliwie psychopaty) Göringa, wybitnie inteligentnego, wybiórczo empatycznego i - co najbardziej przerażające - opisywanego również jako ujmującego, pełnego uroku i sympatycznego, zdolnego manipulatora. Wnioski z analiz poniekąd zgadzają się ze sławnymi eksperymentami Milgrama oraz Zimbardo, choć tylko poniekąd. Polecam każdemu przeczytać, tego typu książek nigdy za wiele.
Co mnie natomiast uderzyło, to rola Rosji w tym procesie oraz skrajnie ohydna i fałszywa postawa "Zachodu". Teraz mamy rok 2022, ale w Rosji od czasów rewolucji niewiele się zmieniło, trwa wojna, Rosja napadła na Ukrainę, a ten tzw. Zachód nadal nieźle wychodzi na swojej dwulicowości udając centrum praworządności i moralności, mając na rękach krew niewinnych ludzi. W latach 1945 oraz 1946, czyli w trakcie procesów norymberskich, Rosja dokonywała masowych aresztowań, zabójstw i zsyłek niewinnych ludzi, tymczasem nikt się nie zająknął nawet na temat tego trwającego ludobójstwa, traktując przedstawicieli Rosji jako pełnoprawnych członków biorących udział w osądzaniu zbrodniarzy nazistowskich, a przecież będących takimi samymi zbrodniarzami!!!