Puder i pył

Data wydania: 2013-09-24
ISBN: b.d.
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Puder i pył

Kontynuacja "Korzeńca" - Książki Roku 2011, która doczekała się znakomitej adaptacji teatralnej!

Ponętna wdowa po zamordowanym Alojzym Korzeńcu, a jednocześnie autorka sentymentalnych powieści w odcinkach, usiłuje zaprowadzić nieśmiałego redaktora miejscowej gazety przed ołtarz. Tymczasem przebywający wciąż na wolności zabójca jej męża ma na oku kolejną ofiarę – być może nawet dwie.

Sufrażystka, której wydawało się, że wyjechała do Rosji z dobrotliwym nauczycielem literatury orientuje się poniewczasie, że ma do czynienia z wysoko postawionym bolszewikiem, zaś fińska bona pracująca dla Króla Wełny jest pełna wątpliwości, czy powinna związać się z niemieckim oficerem, okaleczonym podczas pierwszej wojny światowej.

Kiedy pewnego zimowego dnia na sosnowieckim peronie stawia stopę znana aktorka kinematograficzna, Pola Negri, wydarzenia nabierają nowej dynamiki, szczególnie dla komendanta policji, hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego.

"Puder i pył" to powieść historyczno-obyczajowa o burzliwych latach 1918 - 1919, powieść o różnych barwach miłości, powieść o Polsce, która jest kruchym domem i o mieście na gorącej granicy polsko-niemieckiej. Dla cierpliwych jest to też – po trosze – powieść sensacyjna.

Recenzja
catarina78 Linia koment
Przeczytane:2013-09-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Sosnowiec jako stosunkowo młode, bo nieco ponad stuletnie miasto nie ma zbyt ciekawej historii. Tak się przynajmniej mogło wydawać do momentu pojawienia się na rynku powieści Korzeniec. Nie było wcześniej po prostu książki, która by ową historię przybliżała w sposób interesujący.

Miasto powstało dzięki… rozbiorom. Właśnie tutaj zbiegały się granice trzech mocarstw. Zaistniała także potrzeba sprawnej komunikacji, wybudowano więc kolej Warszawsko-Wiedeńską, taką dziewiętnastowieczną super-autostradę

natalia07 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2015,Mam,
"Puder i pył" nie jest kryminałem retro, podobnie jak "Korzeniec". To powieść historyczno-obyczajowa z wątkiem kryminalnym, gdzie to właśnie historia pełni główną rolę. Akcja ,,Pudru i pyłu" rozpoczyna się 11 listopada 1918 roku, jak wiadomo z lekcji historii, w dniu odzyskania przez Polskę niepodległości. Redaktor tygodnika "Iskry" - Walerian Monsiorski kontynuuje przerwane podczas zawieruchy wojennej śledztwo w sprawie zamordowania Alojzego Korzeńca.

Zbigniew Białas zabiera czytelnika w przeszłość, w której powojenna Polska budzi się z letargu i panującego wszędzie chaosu. Książką o tym, jak kształtowała się polskość na tych terenach. Bohaterowie są różnych narodowości i zastanawiają się, czy znajdą się pod panowaniem polskim, czy niemieckim.

Książkę czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, a przy tym ze świadomością, że jest to naprawdę dobra literatura.
kasiexa90 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Już 25 września ukaże się kolejna część historii o Sosnowcu, czyli "Puder i pył" autorstwa Zbigniewa Białasa. Wszyscy miłośnicy "Korzeńca" pewnie zacierają już ręce na dalsze losy swoich ulubionych bohaterów, bo jak się okazuje śledztwo w sprawie śmierci Alojzego Korzeńca nie zakończyło historii bohaterów, jak i samej miejscowości. Moim skromnym zdaniem, drugi tom kronik sosnowieckich jest dużo lepsza od poprzedniej. A Wy zgadzacie się ze mną?

Jak toczą się losy Jadwigi Korzeniec, Waleriana Monsiorskiego, Panny Izabeli czy też Mikołaja Krylenko i małżeństwo aptekarzy? Otóż, spotykamy ich ponownie 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska po 123 latach niewoli w końcu odzyskuje suwerenność, czyli wolność i niepodległość. W powietrzu czuć sromotną klęskę Niemiec, ale mimo to Sosnowiczanie w ogóle tego nie odczuwają na własnej skórze. Wciąż żyją własnym tempem. Wdowa po Alojzym stara się wyjść za mąż za redaktora czasopisma "Iskry". Mężczyzna nie może w żaden sposób opędzić się od ponętnej kobiety. Czy Jadwidze uda się zaciągnąć Waleriana przed ołtarz? Czy zapomniała również o tym, że morderca jej męża wciąż grasuje na wolności?

A co z zagorzałą sufrażystką Izabelą? Pod koniec "Korzeńca" wyjeżdża ona do Rosji, do Petersburga z cudownym rosyjskim nauczycielem- Mikołajem Krylenkiem. Jak się niestety okazuje, Krylenko jest wysoko postawionym bolszewikiem, co strasznie dziwi sufrażystkę.

Akcję podsyca jeszcze wątek znanej aktorki Poli Negri, która przyjeżdża pociągiem do Sosnowca. Aktorka stawia sobie cel usidlenia hrabiego Eugeniusza Dąmbskiego. Jak myślicie, czy z powodzeniem zakończy swoje łowy?

Chociaż, jak to wyżej przedstawiłam, występuje tu wiele miłosnych uniesień i igraszek, to powieść nie jest historią stricte o miłości. Przede wszystkim, jak to założył Białas, to powieść historyczno-obyczajowa, powieść o Polsce, która właśnie została wyzwolona z kajdan. Można też powieść zaliczyć do swego rodzaju gatunku humorystycznego, ale również kryminalnego. Mieszanka wybuchowa, którą czyta się bardzo przyjemnie i z wielkim zaciekawieniem każdej kolejnej strony.

Lektura na pewno nie jest dla każdego. Ktoś kto zna się na historii na pewno będzie zadowolony z nowych ciekawostek, które zafundował nam autor. Jednak wiele młodych ludzi, typu gimnazjaliści, niekoniecznie taką pozycją mogą się zainteresować. Chociaż trzymam za nich kciuki bardzo mocno, żeby mnie zaskoczyli! Żałuję, że takie powieści nie są omawiane na lekcjach języka polskiego czy też historii, bo taki "Korzeniec" czy "Puder i pył" daje nam szeroki obraz przedwojennej i powojennej Polski i tamtejszej mentalności ludzi. Byłaby to ciekawa odskocznia od sztampowych podręczników szkolnych.

Niecierpliwie czekam na kolejną część kronik sosnowieckich. I muszę przyznać, że bałam się, że "Puder i pył" zawiedzie mnie, bo pierwsza część niekoniecznie przypadła mi do gustu, o czym możecie przekonać się TUTAJ, to spotkała mnie ogromna niespodzianka.
iwona-w Linia koment
ali9 Linia koment