Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna

Antologia tłumaczeń ważnych tekstów współczesnego kulturoznawstwa ( A. Friedberg, B. Singer, S. Kracauer, M.B. Hansen, G. Seldes, R. W. Synder), wraz z komentarzami Antologia Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna stanowi propozycję spojrzenia na wielkomiejską kulturę popularną jako na wytwór zmieniającego się doświadczenia nowoczesności i formę jego aktywnego przepracowywania. Przykładów tej optyki dostarczają zamieszczone artykuły Anne Friedberg, Marshalla Bermana, Miriam Hansen, Bena Singera i Roberta Snydera. Autorzy ci kładą nacisk na instytucje domów towarowych, parków rozrywki, kin i teatrów wodewilowych wytwarzających "nowy rodzaj percepcji zmysłowej i nowe formy życia społecznego". Proponują jednocześnie krytyczną analizę wczesno- i późnonowoczesnych porządków wizualnych, powiązaną z odczytaniem kulturowego znaczenia praktyk wczesnego kina, reklamy ulicznej oraz prasy ilustrowanej.

Informacje dodatkowe o Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna:

Wydawnictwo: WAiP
Data wydania: 2009-03-15