Ross Poldark

Tom 1 cyklu Poldark
Ocena: 4.73 (15 g³osów)

Ross Poldark, zmêczony krwaw± wojn± w Ameryce, wraca do domu w Wielkiej Brytanii. D³ugo wyczekiwane spotkanie z bliskimi ma jednak gorzki smak: jego ojciec nie ¿yje, maj±tek jest zrujnowany, a ukochana zarêczy³a siê z kuzynem.

Ross, wspó³czuj±cy ubogim kornwalijskim górnikom i farmerom, zabiera do domu ubog± dziewczynê spotkan± na jarmarku. To wydarzenie zmienia ca³e jego ¿ycie.

,,Niezrównany Winston Graham [...] wszystko, co najlepsze, i jeszcze wiêcej".

THE GUARDIAN

T³umaczenie: Tomasz Wy¿yñski

wiêcej

Kup ksi±¿kê Ross Poldark

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Ross Poldark - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2016-06-21, Przeczyta³am,

D³ugo chodzi³a za mn± ta ksi±¿ka, ok³adka od razu przyci±gnê³a oko, blurb przekonywa³, ¿e tê historiê powinnam poznaæ. Kiedy w koñcu nadarzy³a siê okazja skorzysta³am, choæ z pewn± obaw± zabiera³am siê za lekturê. Gdzie¶ pod¶wiadomie by³am przekonana, ¿e bêdzie to historia w jaki¶ sposób podobna do "Obcej" Diany Gabaldon. Mo¿e sprawi³o to umiejscowienie powie¶ci w Wielkiej Brytanii, a mo¿e dziedzic, samotnie zmagaj±cy siê z przeciwno¶ciami losu, odepchniêty przez ród, ale mocno z³±czony z ziemi± i swoimi lud¼mi. Po lekturze tego tomu mogê stwierdziæ, ¿e te dwa cykle raczej nie mog± ze sob± konkurowaæ, bo s± zupe³nie ró¿ne.
Winston Graham napisa³ swoj± ksi±¿kê w 1945 roku, co zdecydowanie mo¿na odczuæ w jêzyku powie¶ci. To nie jest ksi±¿ka, w któr± mo¿na siê ³atwo wci±gn±æ, jak wiêkszo¶æ pisanych nam wspó³cze¶nie. Styl przypomina mi bardziej dzie³a XIX-wiecznych pisarzy angielskich, zupe³nie inaczej przekazuj±cy emocje, odsuwaj±c lekko bohaterów od czytelnika, a jednocze¶nie mocno intryguj±c wydarzeniami, i tokiem my¶lenia, który nie jest do koñca jasny (w koñcu ksi±¿ka, gdzie narracja jest trzecioosobowa). Potrzeba chwili, ¿eby wci±gn±æ siê w historiê, ale po tych kilku, kilkunastu stronach nie sposób porzuciæ lektury.  Ross Poldark to zubo¿a³y szlachcic, który po powrocie z krwawej amerykañskiej wojny (byæ mo¿e autor chcia³ przemyciæ swoje przemy¶lenia o dopiero co skoñczonym konflikcie), zastaje maj±tek w ruinie, a kobietê któr± kocha z innym, do tego z w³asnym kuzynem. Autor przez d³ugi czas rzuca³ mu pod nogi k³ody, prezentuj±c s³u¿±cych, którzy pij± i siê leni±, brak pieniêdzy, rozpadaj±cy siê dom, brak perspektyw... Ciê¿ka walka, jak± podj±³ bohater niejednego by przeros³a, on jednak da³ sobie radê, pokazuj±c niezwyk³e cechy charakteru: niez³omno¶æ, wytrwa³o¶æ, pomys³ na przysz³o¶æ. W tym wszystkim Ross okazuje serce przygarniaj±c pod swój dach dziewczynê maltretowan± w domu. Nie robi tego zupe³nie bezinteresownie, relacje tej dwójki bêd± ewoluowaæ, zmieniaæ siê do¶æ drastyczne, ale jak bardzo i gdzie to siê skoñczy powinni¶cie przeczytaæ sami.
Historia osadzona w XVII wieku w Kornwalii przyci±ga i nie pozwala o sobie zapomnieæ. Powie¶ci tego typu wywo³uj± ciekawo¶æ, z³o¶æ, nadzieje, wiarê, sympatiê, rado¶æ i wiele innych emocji. Bohaterowie, wykreowani bardzo ró¿norodnie, pokazuj± przekrój klasowy tamtych czasów. Relacje, jakie miêdzy nimi zachodz±, pomoc Rossa mieszkañcom podleg³ych mu wiosek, walkê o pieni±dze, biedê i beznadziejê, podzia³ klasowy nie do przebycia, którego g³ówny bohater nie do koñca przestrzega, to wszystko sprawia, ¿e ksi±¿ka jest wielowymiarowa i ka¿dy znajdzie w niej co¶ dla siebie.

Avatar u¿ytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2016, Mam,
,,Ross Poldark" to pocz±tek wspania³ej sagi bêd±cej opowie¶ci± o nie ³atwej mi³o¶ci, têsknocie za lepszym jutrem i utraconymi marzeniami, trudach codziennego ¿ycia oraz konsekwencjach podejmowanych wyborów, któr± polecam wszystkim tym, którzy pragn± przeczytaæ naprawdê dobr±, zapadaj±c± w pamiêci i sercu historiê, po zakoñczeniu której nie bêd± wahali siê siêgn±æ po jej kontynuacjê. Zachêcam do zapoznania siê z ca³± moj± recenzj± dostêpn± na moim blogu:http://magicznyswiatksiazki.pl/ross-poldark-winston-graham/
Avatar u¿ytkownika - aishatsw
aishatsw
Przeczytane:2016-04-01, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2016, Mam, Od wydawnictw, Przeczytane,
Minê³o nieco czasu od chwili, gdy ostatni raz trzyma³am w rêkach powie¶æ typowo historyczn±. Mimo to okaza³o siê, ¿e smakuje ona równie wybornie, jak kiedy¶. Ka¿da ksi±¿ka jest przygod±, ale powie¶ci historyczne s± nimi na dwójnasób. Nie tylko przedstawiaj± interesuj±ce w±tki i losy bohaterów, ale równocze¶nie pozwalaj± nam przekonaæ siê, jak wygl±da³o niegdy¶ ¿ycie, przyswoiæ wa¿ne wydarzenia i zjawiska w historii, oswoiæ ludzi i warto¶ci charakterystyczne dla danej epoki. Pierwsza czê¶æ sagi Dziedzictwo rodu Poldarków przenosi nas do Kornwalii lat osiemdziesi±tych osiemnastego wieku. Towarzysz±c tytu³owemu bohaterowi, mo¿emy poczuæ, jak wygl±da³o ¿ycie mieszkañców tamtych rejonów we wspomnianym okresie, zauwa¿yæ wyrazisty kontrast pomiêdzy bytem zamo¿nych w³a¶cicieli ziemskich i ubogich dzier¿awców. W ¿yciu tych pierwszych liczy siê posiadany maj±tek, wystawne ¿ycie i dobra zabawa. Ma³o kiedy przejmuj± siê, czy podlegaj±cy im ludzie maj± co je¶æ i czy s± zdrowi. Ludzie ubodzy pracuj± w bardzo trudnych warunkach, w kopalniach, na roli lub ³owi±c ryby. Rzadko mog± liczyæ na pomoc swych panów, Ross Poldark jest tutaj wyj±tkiem, który anga¿uje siê w ¿ycie podlegaj±cych mu ludzi. Winston Graham stworzy³ fascynuj±c± powie¶æ, która ujmuje czytelnika od pierwszej strony i nie przestaje interesowaæ a¿ do ostatniej. Powie¶æ, któr± zamyka siê z ¿alem, poniewa¿ czuje siê niedosyt, szczególnie je¶li gustuje siê w tym konkretnym gatunku. Prostym, a zarazem piêknym piórem nakre¶li³ losy swych bohaterów i odda³ ducha osiemnastowiecznego maj±tku w Kornwalii. Zadba³ o bogactwo emocjonuj±cych wydarzeñ, nakre¶li³ intryguj±cych i charakterystycznych bohaterów - sprawi³o to, ¿e jako osoba ceni±ca dobr± powie¶æ historyczn± - tak±, któr± nie tylko siê czyta, ale równie¿ czuje - jestem wiêcej ni¿ usatysfakcjonowana. Takie ksi±¿ki a¿ chce siê czytaæ, na kolejne czê¶ci takich ksi±¿ek chce siê czekaæ. Polecam!
Avatar u¿ytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2016-03-30, Przeczyta³am,
Nie bêdê ukrywaæ, ¿e XVIII – wieczna Anglia nale¿y do moich ulubionych kierunków literackich podró¿y. To czasy burzliwych przemian spo³eczno – gospodarczych, choæ nadal urodzenie jest wyznacznikiem prawa do maj±tku, tytu³u czy wyboru ¿yciowej drogi. A pochodzenie, koneksje i warto¶æ posiadanego mienia ma wiêksze znaczenie ni¿ uczucia. „Ross Poldark” to pierwszy tom osadzonej w XVIII – wiecznej Kornwalii sagi rodzinnej „Dziedzictwo rodu Poldarków” autorstwa Winstona Grahama – uznanego brytyjskiego pisarza, którego powie¶ci zosta³y prze³o¿one na wiele jêzyków, a niektóre przeniesione na szklany ekran. G³ównym bohaterem powie¶ci jest powracaj±cy z wojny dwudziestotrzyletni kapitan Ross Poldark. Niestety, w rodzinnym domu czekaj± na niego same przykre niespodzianki – ojciec nie ¿yje, posiad³o¶æ jest zrujnowana, a ukochana kobieta zarêczy³a siê z jego kuzynem. Mê¿czyzna jednak nie zamierza ³atwo poddaæ siê, ale czy ciê¿ka praca i determinacja wystarcz± by odbudowaæ maj±tek i odzyskaæ pani± swego serca? I czy mo¿na mieæ nadziejê na sukces, kiedy prócz jednego asa w rêkawie nie ma siê wp³ywu na pozosta³e zmienne bêd±ce wyznacznikiem doli cz³owieka?

Uczucie do Elizabeth pozwoli³o Rossowi przetrwaæ trudy wojny. A prze¿yte do¶wiadczenia sprawi³y, ¿e z krn±brnego i beztroskiego m³odzieñca sta³ siê dojrza³ym, wra¿liwym oraz odpowiedzialnym mê¿czyzn±. Paradoksalnie mi³o¶æ, która w ciê¿kich chwilach by³a jego ukojeniem i ostoj±, po powrocie sta³a siê najwiêksz± bol±czk±. Decyzja Elizabeth postawi³a ca³± trójkê w niekomfortowej sytuacji, ale czy gdyby wiedzia³a jak± cenê przyjdzie im za to zap³aciæ post±pi³aby tak samo?

Autor w bardzo ciekawy sposób wik³a powo³ane do ¿ycia postacie w sieæ skomplikowanych relacji miêdzyludzkich, niedopowiedzeñ oraz konfliktów interesów. I mimo ¿e opiera fabu³ê na prostym pomy¶le, to sposób realizacji sprawia, ¿e historia staje siê nieprzeciêtn± i niepowtarzaln± opowie¶ci± o ¿yciu, pieni±dzach i ró¿nych odcieniach mi³o¶ci. Najwiêkszym atutem ksi±¿ki s± bohaterowie, którym nie brakuje charakteru, a w sztuce kamufla¿u uczuæ i emocji osi±gnêli doskona³o¶æ, dlatego na palcach jednej rêki mo¿na policzyæ osoby niekryj±ce siê ze swoimi przekonaniami i intencjami. Winston Graham niew±tpliwie jest perfekcjonist± i prócz konstrukcji szkieletu fabu³y, kreacji bohaterów dba o w±tki poboczne oraz t³o przedstawionych wydarzeñ. ¯ycie szlachcica w XVIII – wiecznej Kornwalii to nie tylko bale, aran¿owane ma³¿eñstwa czy polowania, ale równie¿ kopalnie stanowi±ce o zamo¿no¶ci rodów i ¼ródle utrzymania górników. To tak¿e stosunki z dzier¿awcami i s³u¿b± oraz odpowiedzialno¶æ za podleg³ych ludzi. I choæ tempo akcji jest miarowe i zmierza do nieuchronnego zakoñczenia. na brak wra¿eñ i zaskoczenia trudno narzekaæ. „Ross Poldark” to nasycona emocjami, intryguj±ca i zaskakuj±ca opowie¶æ o ¿yciu, które nie zawsze uk³ada siê po my¶li cz³owieka, gdy¿ czasem ¶lepy los, albo drugi cz³owiek wp³ywa na jego bieg. Ale czy pod±¿anie inn± ¶cie¿k± ni¿ planowali¶my musi oznaczaæ nieszczê¶cie? I choæ uczucia w tej powie¶ci odgrywaj± du¿± rolê nie jest to  romansid³o, lecz barwna historia osadzona w ciekawych czasach, która porywa od pierwszych stron i pozwala obcowaæ z nieprzeciêtnym mê¿czyzn± wyprzedzaj±cym swoj± epokê. Gor±co polecam.
Ba³am siê, naprawdê siê ba³am, ¿e po uprzednim obejrzeniu serialu, zawiodê siê na ksi±¿ce. Na szczê¶cie, nic bardziej mylnego. Ksi±¿ka napisana jest do¶æ ciekawie, zawieraj± siê w niej wydarzenia, które zna³am ju¿ z ekranu, ale wzbogacone o pewne w±tki. Podoba mi siê ksi±¿kowa Demelza jeszcze bardziej ni¿ serialowa; ma wiêkszy "pazur" :) Zastanawiaj±ce jest, ¿e nie mamy w tym utworze jakie¶ dynamicznej akcji, wielu zdarzeñ, porywów, a mimo wszystko chce siê to dalej czytaæ. Bo jest po prostu przyjemne. A tak w ogóle... Wielbiê tê ok³adkê! :)
Avatar u¿ytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2019-02-08, Ocena: 4, Przeczyta³am, 26 ksi±¿ek 2019,

Jako¶ zawsze omija³am ksi±¿ki W.Grahama, s±dz±c po ok³adkach, ¿e to typ harlequinowy, za którym raczej nie przepadam. Ale uzna³am, ¿e warto siê przekonaæ, czy internetowe opinie pe³ne zachwytu s± s³uszne.

Harlequin to to nie jest na pewno, raczej powie¶æ obyczajowa osadzona w XVIII wieku w Kornwalii. Ross Poldark wraca z wojny w Ameryce do rodzinnego kraju, gdzie zamiast bliskich go wyczekuj±cych spotyka ¶mieræ, ruinê i rozczarowanie. Tytu³owy bohater próbuje odbudowaæ rodzinne w³o¶ci i podnie¶æ z ruiny maj±tek. Pomagaj± mu w tym starzy s³u¿±cy oraz nowo zatrudniona m³odziutka wie¶niaczka. Ta ostatnia tchnie w stary dwór i ¿ycie Rossa na powrót nieco ¿ycia.

Ksi±¿ka ta to pierwsza z ca³ej serii (poka¼nej serii) i mogê zrozumieæ jej fenomen. Jest trochê jak serial obyczajowy skrzy¿owany z telenowel±. Uwik³ane losy, mi³o¶æ, zdrada, rozczarowanie, z³o¶liwo¶ci i u¶miechy losu. Wierzê, ¿e mo¿e wci±gn±æ. Mnie siê nawet spodoba³a, ale do wci±gniêcia mnie jeszcze daleko. Ponadto brakowa³o mi jakiego¶ drugiego dna, czego¶ co zabiorê ze sob± po przeczytaniu ksi±¿ki. Ale Graham technicznie pisze ¶wietnie, nie jego wina, ¿e tematyka a¿ tak mnie nie ruszy³a. Zdania odpowiednio d³ugie, ciekawe, przekazuj±ce tyle informacji ile trzeba, bez zbêdnej kwiecisto¶ci i pompatycznego stylu. Postaci wyraziste, opisane dostatecznie dok³adnie, ale postawiaj±ce pole do interpretacji. £adnie, zgrabnie, czyta³o siê ¶wietnie.

Avatar u¿ytkownika - Aila92
Aila92
Przeczytane:2018-05-01, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam, 52 ksi±¿ki 2018,

Zazwyczaj nie czytam ksi±¿ek obyczajowych, ale tym razem zrobi³am wyj±tek. Nie ¿a³ujê! Po pewnej przerwie od czytania (brak pomys³u na wybór kolejnej ksi±¿ki) po³knê³am „Rossa” w 4 dni.

Ksi±¿ka opowiada o losach Rossa Poldarka, który wróci³ po wojnie w Ameryce do rodzinnej Kornwalii. Nic jednak nie jest tak, jakby chcia³ – jego ojciec nie ¿yje, maj±tek (Nampara) jest zrujnowany, a na dodatek ukochana Elizabeth zarêcza siê z jego kuzynem, Francisem. Którego¶ dnia Ross bierze do siebie na s³u¿bê biedn± dziewczynê, która ucieka od ojca pijaka.

Demelza pocz±tkowo jest nieprzewidywalna, ale powoli wkrada siê w serce pracuj±cych w Namparze Juda i Prudie, a nawet samego Rossa.

Ogromnym plusem jest postaæ Rossa. Nie jest on wyidealizowanym bohaterem. Ma swoje wady i zalety. Z jednej strony jest cichy, nie okazuje uczuæ, ale z drugiej ma w sercu wiele dobra.

Z niecierpliwo¶ci± zabieram siê za kolejny tom sagi. Mam nadziejê, ¿e mnie nie rozczaruje :)

Avatar u¿ytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2018-02-18, Ocena: 5, Przeczyta³am, Mam, 12 ksi±¿ek 2018,

Historia Rossa powracaj±cego w rodzinne strony z wojny. Po ¶mierci ojca zastaje maj±tek niemal w rozsypce. Musi okazaæ niez³omn± wolê i du¿o pracy w³o¿yæ w to by pod¼wignaæ dwór i tchn±æ ¿ycie w stare domostwo. W wietrznej Kornwalii nie jest ³atwo przetrwaæ a tym bardziej prowadziæ interesy ale Ross siê nie zra¿a.

Ciekawa ksi±¿ka, z lekk± nutk± humoru. Polecam.

Avatar u¿ytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2020-04-10, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2020,
Inne ksi±¿ki autora
Bella Poldark
Winston Graham0
Ok³adka ksi±zki - Bella Poldark

Ostatnia czê¶æ magicznej sagi Winstona Grahama o rodzinie Poldarków. Wielow±tkowa opowie¶æ o Rossie i Demelzie, ekscentrycznym Valentinie Warlegganie...

Taniec m³ynarza.
Winston Graham0
Ok³adka ksi±zki - Taniec m³ynarza.

Kornwalia, 1812-1813 W nowym roku rodzina Poldarków z Nampary staje wobec wielu nieoczekiwanych wyzwañ. Ross i Demelza dostaj± niepokoj±ce nowiny...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa