Opis ksiązki
Kup Teraz

Rozkaz zagłady

Ocena ( 4 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2015-11-18
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-61386-75-9
Liczba stron: 420
Dodał/a książkę:dayna15

Zanim weszli do labiryntu padł rozkaz zagłady... „Rozkaz zagłady” to długo wyczekiwany przez fanów prequel bestsellerowej trylogii "Więzień labiryntu", która zawładnęła wyobraźnią czytelników na całym świecie. Po pełnej napięcia i dramatycznych wyborów wędrówce przez świat ogarnięty Pożogą, który można było śledzić w poprzednich tomach tej serii, miłośnicy "Więźnia labiryntu" czekają na kolejną porcję odpowiedzi na wiele pytań. Co się stało zanim Thomas i reszta Streferów znaleźli się w labiryncie? Jak rozwijała się Pożoga? Jak i dlaczego w ten sposób potoczyły się losy bohaterów i całego świata? Jakie pułapki tym razem przygotował dla czytelników James Dashner? „Rozkaz zagłady” to pełen nieustającej akcji i trzymający w napięciu do ostatniej strony czwarty tom cyklu "Więzień labiryntu", który jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika tej serii. Sądzili, że koniec świata już nastąpił. Zanim powstał Dreszcz, zanim zbudowano Strefę, zanim Thomas znalazł się w Labiryncie, rozbłyski słoneczne wypaliły powierzchnię Ziemi, zabijając większość populacji globu. Najgorsze dopiero nastąpi. Mark i Trina byli tam, gdy to się stało. Przetrwali. Ale teraz wśród ocalałych szerzy się wirus. Wirus, który sprawia, że ludzie wpadają w morderczy szał. Nie ma leku. Nie ma dokąd uciekać. Są przekonani, że istnieje sposób, aby uratować tych, którzy ocaleli – jeśli uda im się przeżyć. Bo w tym nowym, spustoszonym świecie każde życie ma swoją cenę. A dla niektórych jesteś więcej wart martwy niż żywy. Koniec to zarazem początek.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Dość przeciętna książka w porównaniu do trylogii "Więźnia Labiryntu". Opisuje wydarzenia, które rozegrały się 13 lat wcześniej, kiedy para młodych bohaterów Mark i Trina wraz z przyjaciółmi walczyła o przetrwanie w świecie zniszczonym przez rozbłyski słoneczne. W tej książce pada tytułowy Rozkaz Zagłady, którego celem było zmniejszenie liczby ludności na świecie poprzez rozprzestrzenianie śmiertelnego wirusa Pożogi.
Plusy:
+ Sny Marka, w których mamy szerszy obraz na zachowanie ludzi po rozbłyskach słonecznych, które podniosły temperaturę na Ziemi na niekorzystną do życia. Brudne zagrywki kontra lojalność i pomoc nowo poznanych przyjaciół.
Minusy:
- Bohaterowie stale biegają w panice i miotają się, krzyczą, walczą - powinny być emocje, a niestety wieje nudą.
- Mark to już w ogóle jakaś porażka, przerośnięte ego (prawie jak u Thomasa), ciągle ktoś musi wyciągać go z tarapatów, w które sam się pakuje, niczym owieczka pchająca się w paszczę wilka.
- Prolog i epilog, które są totalnie oderwane od całości książki i jak dla mnie mogłoby w ogóle ich nie być.
Przemęczyłam się i przeczytałam, ale bez zbędnych zachwytów.
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Jeśli zastanawiacie się, czy warto sięgnąć po tę książkę, koniecznie zajrzyjcie na mój blog. Tam znajdziecie odpowiedź :)
Zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/rozkaz-zaglady-james-dashner/
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,fantastyka,przygoda,
Prequel serii Więzień labiryntu opowiada o początku Pożogi. Historia jest bardziej pokazana oczami Marka, który należy do osób które przeżyły rozbłyski słoneczne. Książka jest tak samo dobrze napisana, jak cała trylogia.
Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
,,Rozkaz zagłady" to historia osadzona w świecie ,,Więźnia labiryntu" opisująca wydarzenia rozgrywające się przed tymi, które znamy z oryginalnej trylogii. Książka odpowiada na pytania, które mogły nękać każdego fana serii - niezależnie od tego, czy ma za sobą cały cykl czy dopiero pierwszy tom. Skąd się wzięła Pożoga? W jaki sposób się rozwijała? Czy ktoś zrobił to specjalnie, czy była to po prostu zachcianka ewolucji?
Zanim doszło do powstania DRESZCZU i Labiryntu, słoneczne rozbłyski wypaliły powierzchnię Ziemi, a śmiertelny wirus rozpowszechnił się wśród społeczeństwa. Tylko nielicznym udało się przetrwać, ale wirus nadal szaleje. Ludzie jednak wciąż mają nadzieję, że dadzą radę przechytrzyć wirusa i przeżyją. Mimo że nie ma leku, nie ma dokąd uciekać, wciąż są przekonani, że istnieje ratunek. Mark i Trina są jednymi z ocalałych, jednak ich życie nie wygląda normalnie już od miesięcy. Każdy dzień jest walką o przetrwanie, a świat uległ diametralnej zmianie. Na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo, a człowiek stał się człowiekowi wilkiem. Czy istnieje jakakolwiek szansa na lepsze jutro?
Gdy rozpoczynałam lekturę ,,Rozkazu zagłady", byłam nieco zdezorientowana. Ponownie trafiłam do świata, który już znam doskonale, bowiem mam za sobą całą trylogię, jednak pojawili się w nim nowi bohaterowie, o których nic nie wiedziałam. Początkowo ciężko było mi się stać częścią ich grupy i właściwie aż do samego końca wolałam pozostać biernym obserwatorem, choć nie jestem pewna, z czego to wynika. Jednak każdy z nich to inna osobowość i inne cechy charakteru - to sprawia, że stanowią urozmaiconą grupę, w której każdy ma coś do zaoferowania innym i ma swoją rolę do odegrania. W spustoszonym świecie, w którym panuje Pożoga, nie można sobie pozwolić na chwile słabości. Trzeba być nie tylko odważnym, ale i sprytnym.
Na kartach tej powieści dzieje się naprawdę sporo, choć to, co najlepsze, otrzymujemy dopiero na sam koniec. Ta książka dokładnie opisuje genezę Pożogi i pokazuje, jakie spustoszenie jest w stanie siać ten wirus. Na pewno nie znajdziemy tutaj informacji o DRESZCZU i Labiryncie, bowiem nie tego dotyczy przedstawiona historia. Mimo że jest to tylko powieść, zwykła wizja, która narodziła się w głowie autora, to daje do myślenia - ileż to razy mieliśmy do czynienia z różnymi epidemiami na naszym świecie? Jaką mamy pewność, że był to zwykły przypadek i nie kryje się za tym większy spisek? Co zrobimy, jeżeli kiedyś wirus wymknie się spod kontroli? Czy skończymy tak, jak bohaterowie ,,Rozkazu zagłady"?
Uderzającą rzeczą w tej powieści jest to, jak bardzo potrafi się zmienić zachowanie jednego człowieka względem drugiego. Mimo że jako społeczeństwo powinniśmy się w tak trudnych chwilach trzymać razem, wspierać się nawzajem, tak tutaj jest zupełnie na odwrót. Ludzie całkowicie oszaleli i potrafią być bezwzględni. James Dashner naprawdę doskonale przedstawił ludzkie zachowanie w ciężkich chwilach, gdzie górę nad nami biorą nasze instynkty, a zdrowy rozsądek i empatia schodzą na dalszy tor. W końcu każdy chce przetrwać, prawda? A chęć przetrwania bywa w człowieku tak silna, że potrafi on całkowicie zatracić swoje człowieczeństwo.
Akcja toczy się raczej umiarkowanym tempem, ale książka trzyma w napięciu aż do samego końca. Z ciekawością śledzi się losy Marka i Triny oraz ich towarzyszów. James Dashner potrafi wprowadzić do fabuły elementy zaskoczenia i zasiać w sercu czytelnika nutkę niepewności. To nie jest świat, w którym można by się spodziewać szczęśliwego zakończenia. To świat pełen okrucieństwa, gdzie nadzieja to ostatnie, co pozostało ludziom.
,,Rozkaz zagłady" to pozycja obowiązkowa dla każdego fana ,,Więźnia labiryntu". Rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z Pożogą, chociaż wciąż pozostaje wiele pytań odnośnie Thomasa, Streferów i samego Labiryntu. Jednak odpowiedzi na nie uzyskać będzie można zapewne dzięki lekturze ,,The Fever Code". To książka, która umożliwia powrót do postapokaliptycznego świata stworzonego przez pana Dashnera i nie raz skłania do refleksji oraz różnego rodzaju rozważań. Być może nie porwała mnie aż tak, jak sama trylogia, ale przeczytałam ją z przyjemnością i śmiało mogę polecić każdemu!
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lorelei Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
BoRoWiK Linia koment
Na półkach: Czytam,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów