Różowe kartoteki

Wydawnictwo: Dobra Literatura
Data wydania: 2015-09-22
ISBN: 978-83-65223-22-7
Dodał/a książkę:maggie28
Rok 2015. Polska żyje zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Wszystkie sondaże wskazują na olbrzymią przewagę 61-letniego kandydata Prawicy Polskiej, wicemarszałka Senatu RP - Ksawerego Downara. W siedzibie partii, na niespełna pół godziny przed oficjalnym ogłoszeniem jego kandydatury mężczyzna dowiaduje się, że ktoś dostarczył władzom partii dyskwalifikujące go materiały. Po 30 latach wychodzi na jaw, że powszechnie szanowany Ksawery Downar był tajnym i świadomym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL. TW „Synek” został zwerbowany w 1985 roku w konsekwencji Akcji Hiacynt – zmasowanych działań władz PRL przeciwko homoseksualistom. Mikołaj Milcke z własnego doświadczenia wie, że w Polsce życie osoby, która otwarcie mówi o swojej orientacji, bywa niełatwe. Dzięki wyobraźni i znajomości środowiska stworzył wciągającą opowieść o tym, w jaki koszmar może zmienić się życie konserwatywnego polityka, który ukrywa nie tylko swój homoseksualizm, ale też agenturalną przeszłość – pokłosie akcji Hiacynt. To historia fikcyjna. Ale podobna mogła się wydarzyć. Możliwe nawet, że się wydarzyła . Joanna Podgórska, „Polityka”
PrzyKawieZKsiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Głównym bohaterem książki jest Ksawery Downar - 61-letni wicemarszałek Senatu, niemalże pewny kandydat Prawicy Polskiej na prezydenta. Ma olbrzymią szanse wygrania wyborów już w pierwszej turze. W dniu ogłoszenia wyników wyborów prezydenckich do partii, z której wywodzi się Downar, dostają się dokumenty które dyskwalifikują go jako kandydata na prezydenta. Nagle tajemnica sprzed 30 lat przestaje być tylko tajemnicą wicemarszałka. Jego niechlubna przeszłość zostaje ujawniona. Ksawery Downar 30 lat temu został tajnym i świadomym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa w PRL-u. TW "Synek" zwerbowany został w roku 1985 w czasie akcji o kryptonimie "Hiacynt", która skierowana była przeciwko polskim homoseksualistom.

To jak postępuje Downar skazuje go na niepowodzenia i przykrości. Autor ukazuje także wpływ decyzji głównego bohatera na jego własną rodzinę. Wyraźnie zaznaczone jest poniżenie, któremu wtóruje rozpacz i wstręt. Jego żona jest oszukiwana, używana do kreowania nieprawdziwego wizerunku męża, tuszowania prawdy. Ksawery w sposób instrumentalny traktuje także swoich partnerów - ponoszą z nim klęskę, która jest wynikiem rozczarowania. Wszyscy ci, którzy mieli coś wspólnego z Downarem, zostają postawieni w niekomfortowej sytuacji.

Język powieści jest bardzo prosty, na pewno każdy go zrozumie. Nie brakuje momentami wulgaryzmów, które mimo to nie urażają czytelnika. Historia Downara jest w miarę rozwoju akcji coraz bardziej ciekawa i nie sposób odłożyć książkę na półkę przed jej przeczytaniem.

Książka skierowana jest nie tylko do osób, które ciekawe są historii ostatnich lat komunizmu czy kulisami działania polityki, nie tylko tym osobom, które lubią bezpardonowe rozwiązania, ale przede wszystkim tym, którzy chcą poznać historię własnego kraju. Warto zagłębić się w portret psychologiczny polityka Downara, który żył ponad połowę swoich lat w kłamstwie. Jego historia pokazuje, do czego może doprowadzić kłamstwo.
Sadu Linia koment
maggie28 Linia koment
Przeczytane:2015-10-19, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015 rok,Czeka na recenzję,Mam,