Opis ksiązki
Okładka - Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek
Kup Teraz

Rzeczpospolita Obojga Narodów. Srebrny wiek

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7469-580-0
Liczba stron: 504
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Część pierwsza trylogii "Rzeczpospolita Obojga Narodów" (opublikowana w 1967 roku) obejmuje niespełna 80 lat naszych dziejów, w tym pełną dramatyzmu historię kolejnych elekcji. "Srebrny Wiek" zaczyna opis okresu bezkrólewia po bezpotomnej śmierci Zygmunta II Augusta (1572), kończącej rządy Jagiellonów. Po krótkim epizodzie Henryka III Walezego (1573-1574), dziesięciolecie panowania Stefana Batorego (1576-1586) wypełniły próby naprawy i umocnienia władzy królewskiej oraz wojny z Moskwą o Inflanty. Jego następca, Zygmunt III Waza (1587-1632) - mecenas sztuki, gorliwy katolik, zwalczający reformację - swymi pretensjami do tronu szwedzkiego doprowadził Rzeczypospolitą do długotrwałego konfliktu zbrojnego ze Szwecją; bez sukcesu zakończyła się próba osiągnięcia tronu moskiewskiego (1609-1618), a także wojny z Turcją (Cecora 1620, Chocim 1621). Okres rządów jego syna, Władysława IV Wazy (1632-1648), Jasienica określa jako babie lato Rzeczypospolitej . Politykę dynastyczną Wazów ocenia negatywnie: Katastrofę przyniosły doktryny i ambicje ludzi, którzy [...] tylko z tytułu prawa, lecz nie sercem, byli królami Polski, wielkimi książętami Litwy i Rusi .
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Gordian plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,Mam,
Po fenomenalnej "Ostatniej z rodu" miałem wielkie nadzieję na kawał dobrej lektury. Trochę się rozczarowałem. Liczyłem na wartką akcję niczym w filmie kryminalnym, jak miało to miejsce w "biografii" Anny Jagiellonki. Tutaj miejscami też coś takiego dostajemy, choć są to fragmentaryczne części. Pozostałe składowe książki to już suche fakty. Miało być ciastko z kremem, a przy objętości blisko pół tysiąca stron robi nam się ciężkostrawny zakalec pokaźnych rozmiarów,.
Na półce czekają dwa pozostałe tomy. Dobrze że są o połowę chudsze, bo nie prędko bym się za nie zabrał.
Żeby nie było tak całkiem źle to - muszę przyznać - jest jedna rzecz, która mi się spodobała. Co kilka stron mamy czarno-białe zdjęcia, zazwyczaj nie związane z aktualnie opisywanymi wydarzeniami. Zdjęcia pokazują budynki, obrazy etc. pozwalające wczuć się w wiek XVI i XVII.
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Przeczytane:2014-10-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów