Okładka - Saga o Ludziach Lodu. Zauroczenie

Wydawnictwo: Axel Springer
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-60717-44-8
Dodał/a książkę:dona
Silje, córka Arngrima, miała zaledwie 17 lat, gdy zaraza w 1581 roku zabrała wszystkich jej bliskich. Wygłodniała, zziębnięta, z dwójką osieroconych, przygarniętych dzieci, podążała ku miejscu za miastem, gdzie palono zwłoki zmarłych; tak bardzo pragnęła rozgrzać się przy ognisku. W tej dramatycznej chwili zaopiekował się nią tajemniczy mężczyzna - człowiek z rodu Ludzi Lodu...
MarionetkaLiteracka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-05, Na półkach: Przeczytałem,

Streścić całą „Sagę o Ludziach Lodu” Margit Sandemo jest rzeczą niewątpliwie niewykonalną. Można by się zastanawiać, jak szeroki umysł i ogromną wyobraźnię posiada autorka, która zdołała napisać powieść tak skomplikowaną i nietuzinkową mającą, aż 47 tomów? Wybierając ten utwór, jako swoją następną lekturę kierowałam się pozytywną oceną mojej mamy. Teraz bym chciała napisać posty na temat wszystkich tomów, lecz wybrałam jedynie te najbardziej interesujące.

Już na samym początku powieści poznajemy Silje – dziewczynę, która straciła całą rodzinę z powodu wszechobecnej zarazy. „Zaraza nie rozróżnia podziałów społecznych. Uderza na zmianę i w tych, co stoją nisko, i w tych, co stoją na górze.” Bohaterka to ciepła, pełna zrozumienia dla innych, życzliwa i kochająca wszystkie zwierzęta osoba. Córka Arngrima nie była pospolitą osobą, a artystką – pierwszą kobietą w tej części Europy. „W obrazach będą czytać ci, którzy czytać nie umieją.” Na świecie dzieją się okropne rzeczy – wiele inteligentnych i odważnych kobiet ginie na stosie, a złoczyńców wiesza się na szubienicy. Wiek XVI był niewątpliwie tym, w którym życie dla jednych było nic nie wartym doświadczeniem, dla drugich zaś istotą niegodną by być tak blisko Boga. Powieść sama w sobie jest bardzo interesująca. Nie mogę jednak powiedzieć, że czyta się ją szybko i lekko. W utworze szczególną uwagę czytelnika przyciąga wątek miłosny. „Nie chcę miłości, która pochodzi od czarów. Jeśli nie mogę go dostać bez nich, to znaczy, że jestem zbyt słaba, nie warta go.” Jest to jednak powieść bardzo nastawiona na miłość zmysłową, a nie na duchową. Nie mogę jednak napisać, że takiej w ogóle nie ma w utworze, ponieważ byłby to błąd. Ogólnie rzecz biorąc twórczość Margit Sandemo jest pełna niespodzianek, nastawiona jest na rozwój rodu Ludzi Lodu oraz aspekty życia codziennego. Książka jest ciekawa i jeżeli zabierzesz się za jedną, z chęcią sięgniesz po kolejne.

Moja Ocena: 7/10*

Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
,,Zauroczenie" - pierwsza część fantastyczno-romantycznej sagi o Ludziach Lodu. Jest to opowieść o dojrzewającej dziewczynie, która musi sama przetrwać w czasie panowania okrutnej zarazy. Silje ma wielkie serce przepełnione troską o innych. Nie potrafi zostawić cierpiącego człowieka na pastwę losu. To sprawia, że w jej życiu pojawiają się samotne dzieci i tajemniczy mężczyźni. Świat dziewczyny ulega gwałtownej przemianie, chce odkryć mroczną tajemnicę a jednocześnie zrozumieć własne wkraczanie w dorosłość. Jest to piękna opowieść o chęci niesienia pomocy, pełna tajemnic i strasznie wciągająca. Wśród wielu przygód śledzimy dojrzewanie dziewczyny, która próbuje zrozumieć kim tak naprawdę jest obiekt jej zawstydzającego pożądania. A dorosnąć musi znacznie szybciej. W tych trudnych czasach ciężko być matką dwójki znalezionych dzieci. ,,Zauroczenie" jest dopiero początkiem ciągnącej się przez wiele tomów przygody. Wciąż pozostaje bardzo dużo tajemnic i z pewnością ta książka zachęciła mnie by dalej je odkrywać. A sama książkę czyta się jednym tchem, chłonąc pomieszanie romantyzmu, mrocznych tajemnic, zmysłowej erotyki, fantastyki i trudów codzienności XVI w.
hanka04 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Początek mnie nie urzekł, jednak w miarę rozwoju zdarzeń opowieść o Silje i Tengielu jest fascynująca. Bardzo zmysłowe i cielesne. Nastolatka, która z dobroci serca, przygarnia około dwuletnią dziewczynkę i noworodka, mimo iż sama ledwie radzi se w otaczającym ją świecie. Czasy są bardzo ciężkie, pełne zababon, uroków, chorób i nieufności. Mimo to Sijle odnajduje ścieżkę ku dobru i miłości.
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,Mam,
Fajny początek sagi i już biorę się za drugi tom mam nadzieje że się nie zawiodę bo jeszcze długa droga przede mną:)
agatka20008 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,
Łatwa, lekka i przyjemna. Pomieszanie fantasy z romansem. Coś dla każdej kobiety. Czyta się jednym tchem.
drakusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52,
pierwszy tom zakochałam się wtej serii juz jakiś czas temu i z przyjemnościa wracam do ludzi lodu..... tam jest wszystko romans horror, obyczojówka sensacja groza dla każdego co nieco
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Do przeczytania "Sagi o Ludziach Lodu" zabierałam się już od dłuższego czasu, w końcu udało mi się to zrobić. Ale muszę przyznać, że jestem trochę zawiedziona. Oczekiwałam czegoś bardziej fantasy. Raczej powieści w stylu "Władcy Pierścieni" czy "Wiedźmina", tzn. takiej w której wydarzenia i postacie fantastyczne są na porządku dziennym i nikogo nie dziwą. Dostałam natomiast książkę w której rzeczywistość zaciera się z fantastyką, a wątek romantyczny jest na pierwszym planie. Powinno być zupełnie na odwrót! Miłość powinna raczej stanowić tło do głównych wydarzeń. Lecz pomimo to pewnie wkrótce przeczytam kolejne tomy tej sagi, mam nadzieje, że okażą się one jednak lepsze od tej części.
gimm1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Na pewno sięgnę po kolejne tomy. Czytało się lekko i przyjemnie. Napiszę co więcej jak lepiej poznam ludzi lodu ;-).
Arvena plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,Sandemo Margit,
Niezwykła opowieść o miłości, pragnieniu, erotyka ukazana w niezwykle tajemniczy, delikatny i namiętny sposób. Tom pierwszy długiej i niezwykle wzruszającej historii rodu Ludzi Lodu, który przez lata wspiera się w walce o normalne życie bez przekleństwa ich przodka złego Tengela.
Tom pierwszy Zauroczenie opisuje historię Tengela i młodej Silje, która przygarnia dwójkę małych dzieci wychowując je jako swoje. Niestety znajomość z Tengelem - zwierzoczłekiem- jak sama go nazwała doprowadza do konieczności ucieczki z bezpiecznej przystani i zamieszkania w tajemniczej krainie, gdzie Ludzie Lodu od wieków się ukrywają. historia niezwykle wciągająca. Każdy tom łączy się ze sobą, w każdym opisane są wydarzenia całej rodziny i kolejnych dzieci, wnuków itd Tengela i Silje na tle historii Norwegii, Danii i Szwecji. Zauroczyła mnie ta seria od samego początku. Warta jest przeczytania nie raz a nawet dwa.
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Jeden z moich ulubionych tomów, a zarazem jeden z najciekawszych.
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2007-06-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Saga o Ludziach Lodu,
Niesamowity początek wspaniałej historii... W tym tomie poznajemy niespełna 17-letnią Silje, która w czasach wielkiej zarazy 1581 roku przemierza wyludnione ulice Trondheim...

Ogromny głód, a przede wszystkim zimno kierują jej kroki na obrzeża miasta, tam gdzie pali się zwłoki by zaraza się nie rozprzestrzeniała dalej... W drodze spotyka dwójkę opuszczonych dzieci oraz tajemniczego mężczyznę na koniu, którym jest wręcz zauroczona... A on przychodzi jej z pomocą...

Tak zaczyna kiełkować uczucie pomiędzy Silje i Tengelem z Ludzi Lodu... Co z tego wyniknie dowiecie się z kolejnych tomów Sagi...

Gorąco polecam...
MArtT plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione :),
Wspaniała saga, która wciąga z każdą stroną coraz bardziej. Uwielbiam ją i gorąco polecam:)
Hypnose plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,przeczytane,
Ciekawa książka. Czytałam jako nastolatka, teraz ponownie sięgnęłam i nadal bardzo mi się podoba, mimo że w zasadzie dialogi bohaterów są czasem nużące
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:1994-04-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Margit Sandemo,Romanse,
Sage zaczelam czytac majac jakies 13 lat. Razem ze mna czytala mama i babcia. Wszystkie tak samo nas zauroczyla. Mozna powiedziec ze to pozycja dla kobiet w kazdym wieku. Do dzis calosc stoi na mojej polce.
Sylwia-T plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pierwszy raz czytałam mając jeszcze naście lat - urzekła mnie i zachwyciła bez reszty! Po kolejnych nastu - zrobiła znowu piorunujące wrażenie! Wspaniała powieść o miłości, nienawiści, magii, wierze, rodzinie, o tym co dobre i złe, o tym jak to wszystko i jeszcze wiele więcej współistnieje, przenika się. Losy kolejnych potomków Tangela Złego przejmują do szpiku kości, bawią, zachwycają, wyciskają łzy. To trochę jak przepiękna baśń. Po tej lekturze bardzo polubiłam skandynawskie krajobrazy.
Warto przeczytać, by oderwać się od codziennej nudy i prozy.
zielona-trawka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
arbuzik_07 Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
marrrtusia Linia koment
Przeczytane:2015-05-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie - z historią w tle,
nieszka Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Pharea Linia koment
Przeczytane:2015-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiażek 2015,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2014-04-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Lady_Mary Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mój mały świat pożółkłych kart...,
ufo1651 Linia koment
Przeczytane:2005-11-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2010-07-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,mam na półce,
koloseum5 Linia koment
Przeczytane:2013-08-16, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać, Przeczytane ;),
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,Mam,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2012-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,