Sekretna herbaciarnia

Podnosząca na duchu powieść o sile płynącej z prawdziwej przyjaźni.

Charyzmatyczna dziennikarka Charlotte ma wybrać najlepsze herbaciarnie Wielkiej Brytanii.

Wie, że herbaciarnia Nadmorska to miejsce wyjątkowe, ale czy powinna podzielić się tym odkryciem z czytelnikami? Kathryn, samotna matka, dla której Nadmorska jest jedynym azylem, przekonuje Charlie, by nie umieszczała tej herbaciarni w swoim artykule, a w zamian  zgadza się uczestniczyć w rekonesansie. Wraz z inną stałą klientką, Séraphine, francuską au pair pasjonującą się wypiekami, podróżują po kraju, odkrywając urocze zakątki. Ale żadna z nich nie przeczuwa, że te podróże pozwolą im odkryć coś jeszcze...

Vanessa Greene - brytyjska powieściopisarka, koneserka herbaty i garażowych wyprzedaży. Szukając filiżanek do swojej kolekcji, przemierzyła targi staroci od Portobello po Paryż, od Brighton po Buenos Aires. Mieszka w Londynie. W Leniwej Niedzieli ukazała się jej powieść Klub Porcelanowej Filiżanki.

Informacje dodatkowe o Sekretna herbaciarnia:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-11-18

Kup książkę Sekretna herbaciarnia

Sekretna herbaciarnia - opinie o książce

Przez ostatnich kilka wieczorów mogłam delektować się ciepłą i smakowitą opowieścią obyczajową o trzech kobietach, których ścieżki połączyły się w nadmorskim miasteczku Scarborough w Anglii. "Sekretna herbaciarnia" Vanessy Greene sprawiła, że zatęskniłam za klimatyczną kafejką, która oferuje swoim klientom prawdziwe przysmaki. Taka właśnie jest Nadmorska, gdzie ludzie trafiają przypadkiem, ale kiedy już odkryją to miejsce, stają się jej częstymi gośćmi.

Kathryn mieszkuje w Scarborough od dzieciństwa. Po rozstaniu z mężem samotnie wychowuje kilkuletniego synka i trudno jej wiązać przysłowiowy "koniec z końcem". Stara się o dorywcze zajęcia aby utrzymać siebie i dziecko, bo o stałą pracę nie jest łatwo.
Charlie jest dziennikarką w londyńskim czasopiśmie. Przyjeżdża do miasteczka z zamiarem odwiedzin u siostry, ale przede wszystkim chce napisać kilka artykułów o okolicznych herbaciarniach i oferowanych przez nie smakołykach. Jest to dla niej szansa na zawodowy awans.
Seraphine przybywa do Anglii aby podszkolić we francuskim pewną dziewczynkę, a przy okazji także podszlifować swój angielski. Nawet się nie spodziewa, że pobyt w Scarborough odmieni jej życie.

Trzy kobiety, trzy historie i jedno magiczne miejsce, w którym czas płynie wolniej, problemy znajdują rozwiązania, a obłędny zapach wypiekanych ciast, babeczek, muffinek i magdalenek oraz aromat przepysznych herbat sprzyjają zacieśnianiu nowych przyjaźni.

"Sekretna herbaciarnia" to druga po "Klubie porcelanowej filiżanki" powieść pani Vanessy, którą miałam przyjemność przeczytać. I przyznaję, że lektura tej książki sprawiła mi mnóstwo frajdy. Scarborough zauroczyło mnie swoim klimatem oraz gościnnością i życzliwością mieszkańców, którzy pomimo własnych problemów nie odmówią pomocy nikomu w potrzebie. Urocza Letty - właścicielka Nadmorskiej odziedziczyła herbaciarnię po swoich rodzicach i dziadkach. Lokal działa w miasteczku już od ponad wieku. Niektóre sprawdzone receptury i przepisy wykorzystywane są do dziś. W przygotowywanie słodkości Letty wkłada całe swoje serce i być może dzięki temu wykonane przez nią smakołyki są takie wyjątkowe.

Dlaczego zatem Letty nie chce się pochwalić swoją herbaciarnią przed światem?...Czemu nie życzy sobie rozgłosu i nie zależy jej na reklamie?...

Autorka pisze niezwykle obrazowym i sugestywnym językiem, w prosty sposób, niezbyt śpiesznie opowiada kolejne zdarzenia, które ciekawią do ostatniej strony. Pani Vanessa nie szczędzi czytelnikom niespodzianek, które zdecydowanie uatrakcyjniają lekturę. Bohaterowie, z którymi bez trudu można się zaprzyjaźnić mają swoje problemy i słabości, dzięki czemu są autentyczni. Poświęciłabym może jeszcze trochę więcej miejsca podróżowaniu po okolicy i odwiedzaniu herbaciarni, bo właśnie ten aspekt wydaje mi się najbardziej intrygujący. Autorka sporo miejsca poświęciła stosunkom rodzinnym, ludzkim wyborom i życiowym dylematom, nad którymi czuwa kobieca przyjaźń głównych bohaterek. Mimo, że poznały się niedawno, niewiele razem przeżyły, to mogą liczyć na siebie w każdej sytuacji. Dzięki tej przyjaźni są w stanie dokonać zmian, o jakich nawet nie marzyły...

Jeśli szukacie pozytywniej i optymistyczniej historii, która potrafi niejednokrotnie Was zaskoczyć i wzbudzić różne emocje, to "Sekretna herbaciarnia" będzie dobrym wyborem. Jeżeli lubicie opowieści otulone zapachem smakowitych słodkości i aromatem nieprzeciętnych herbat, to powieść Vanessy Greene jest właśnie dla Was. A może macie ochotę na rodzinne tajemnice, skrzętnie ukrywane przez lata - one również czekają na Was w tej powieści. Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2017-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek w 2017, Mam,
Uwielbiam książki z serii "Leniwa niedziela" i tym razem się nie zawiodłam. Herbaciarnia Nadmorska, której właścicielką jest Letty ma niesamowity, ciepły klimat. Losy trzech z pozoru zupełnie różnych kobiet - Kat, Charlie i Seraphine splatają się właśnie za sprawą tego miejsca i jego właścicielki.Ciepła opowieść o przyjaźni, miłości, trudnych życiowych wyborach doprawiona nutą aromatycznej herbaty i ciasteczek.Pożyczyłam Przyjaciółce, a to chyba najlepsza zachęta do przeczytania.
Avatar użytkownika - aishatsw
aishatsw
Przeczytane:2016-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Od wydawnictw, Przeczytane,
Vanessa Greene nie potrafi wyobrazić sobie weekendu bez czekoladowych muffinek i filiżanki dobrej herbaty. Nic więc dziwnego, że jedną z najważniejszych bohaterek jej powieści jest herbaciarnia. Nie pierwszy raz zresztą brytyjska autorka nawiązuje w swej twórczości do motywu serwowania smakowitych napojów, wszak jej debiutancka powieść nosi tytuł "Klub porcelanowej filiżanki". Tej powieści nie miałam przyjemności przeczytać, ale po lekturze Sekretnej Herbaciarni nabrałam ochoty na filiżankę aromatycznego naparu... W Herbaciarni Nadmorskiej krzyżują się losy trzech kobiet. Charlie jest dziennikarką, która właśnie otrzymała swoją wielką szansę. Ma przygotować cały numer prestiżowego kulinarnego magazynu, jeśli jej się powiedzie, zdobędzie wymarzony awans i zostanie redaktor naczelną. Decyduje się przygotować specjalny numer pisma związany z angielskimi herbaciarniami. Nadmorska wydaje się być idealnym miejscem, ale napotkana w herbaciarni Kat prosi ją, by zachowała to wyjątkowe miejsce w sekrecie. W zamian za to oferuje swoją pomoc w zbieraniu materiałów dotyczących innych herbaciarni. Wraz z Seraphine, młodą francuską au pair, ruszają na poszukiwanie niezwykłych lokali, w których parzy się herbatę. Powieść Lindy Greene jest niezwykle klimatyczna i nastrojowa, zupełnie jak tytułowa herbaciarnia. Na jej kartach spotykamy trzy różne bohaterki, każda z nich wiedzie za sobą odrębną historię. Zagłębiając się w poszczególne wątki, nie tylko poznajemy trzy tak bardzo różniące się od siebie kobiety, ale także ich problemy, skrawki przeszłości, którymi pragną się z nami podzielić, a także przyszłość, której się obawiają. Poza tym możemy skąpać się w oryginalnym, spokojnym klimacie nadmorskiego miasteczka. Wraz z bohaterkami odkrywamy nie tylko sekrety tradycyjnie parzonej herbatki czy angielskiego podwieczorku, ale także tajemnice rodzinne, które pokrył już kurz przeszłości. Teraz nadeszła pora, by ten kurz zdmuchnąć... Nie musicie się martwić, że fabuła tej powieści koncentruje się tylko wokół zwiedzania kolejnych herbaciarni i poznawaniu serwowanych w nich przysmaków - to tylko ładnie wykreowane tło powieści. Za to jej kwintesencję stanowią ludzkie relacje, budzące się uczucia, ukryte lęki i zadawnione sprawy. Trzy bohaterki Lindy Greene z pewnością nie mogą uskarżać się na nudę i senną atmosferę. Ładnie napisana, klimatyczna i bardzo optymistyczna historia ogrzeje niejedną kobiecą duszę, działając jak filiżanka najlepszej herbaty. A podane pod koniec książki przepisy pozwolą zaplanować smakowity podwieczorek. Z herbatą i książką, oczywiście. Ta nadaje się do tego znakomicie.
Avatar użytkownika - natalia07
natalia07
Przeczytane:2019-07-16, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek 2019,

Sekretna herbaciarnia to historia trzech kobiet i ich krewnych i przyjaciół.
Charlie jest dziennikarką w londyńskim czasopiśmie. Przyjeżdża do miasteczka z zamiarem napisania kilku artykułów o okolicznych herbaciarniach.
Seraphine przybywa do Anglii aby podszkolić we francuskim pewną dziewczynkę.

Losy ich trzech splatają się w nadmorskim miasteczku. Charlie zaprasza Kathryn i Seraphine do pomocy w napisaniu artykułu. Te trzy dziewczyny pomogły sobie nawzajem i każda z nim zyskała nową przyjaźń.
To opowieść o dążeniu do szczęścia i poszukiwaniu miłości.

Los sprawił, że ścieżki czterech kobiet  ( Letty, Kat, Charlie i Seraphine) splotły się i odmieniły swe życie. Klimatyczna herbaciarnia przyciąga, tu zupełnie obce sobie osoby nawiązują przyjaźnie, poznają swoje sekrety, zaczynają inaczej patrzeć na świat. Ktoś mógłby stwierdzić, że to wszystko jest przesłodzone (opisów ciastek nie brakuje), ale co nam pozostaje przy szarościach życia. Warto po ną sięgnąć

Plusy - okładka, pomysł z herbaciarnią w urokliwej miejcowości, bohaterki i ich historie, trudne tematy, afirmacja przyjaźni. Minusy - powierzchowność i pewna monotonia. I chyba trochę zabrakło samej herbaty w herbaciarni (a może rozpieściły mnie inne "smakowite" powieści), złaszcza, że Autorka jest jej koneserką.

Avatar użytkownika - Dominika_21
Przeczytane:2015-12-27, Ocena: 4, Chcę przeczytać, Mam,
Klub Porcelanowej Filiżanki
Vanessa Greene0
Okładka ksiązki - Klub Porcelanowej Filiżanki

,,Smakowita mieszanka miłości i przyjaźni" - Trisha Ashley Podnosząca na duchu powieść o damskiej przyjaźni, w dowcipnym brytyjskim wydaniu Trzy nie...

Powrót na Paros
Vanessa Greene0
Okładka ksiązki - Powrót na Paros

Pełna brytyjskiego humoru i greckiego słońca powieść o sile kobiecej przyjaźni. Najnowsza książka autorki bestsellerowego "Klubu Porcelanowej Filiżanki"...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;