Opis ksiązki
Kup Teraz

Skaza

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2011-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7722-072-6
Liczba stron: 444
Dodał/a książkę:majkanew
Arnold Neugebauer, bohater odznaczony podczas I Wojny Światowej Krzyżem Żelaznym, choć nie jest nazistą, został wciągnięty do hitlerowskiej partii NSDAP. Zataja, że jego babcia jest Żydówką urodzoną w Pińczowie, obecnie mieszkającą we Francji. Arnold ma żonę, dwie córki i syna Johanna, który po babce odziedziczył intensywnie rude włosy. Dzieci wielbią Hitlera i nie wiedzą o żydowskiej rodzinie we Francji. Wybucha wojna… Pociąg jechał coraz wolniej, aż wreszcie stanął. W kotle parowozu zabrakło wody. Żołnierze wysiedli i pobiegali nieco wzdłuż torów, ale lodowate podmuchy wiatru zmusiły ich do powrotu do wagonów. Humor opuścił młodych ludzi. Było szaro, ponuro i bardzo zimno. Johann wyciągnął sweter, który teściowa, mimo jego protestów, zapakowała mu do plecaka. Zadawał sobie pytanie, czy byłaby taka troskliwa, gdyby wiedziała, że zięć posiadał żydowskich przodków? A jakby przyjęła wiadomość, że jej wnuk również będzie miał skażoną krew? W uszach ciągle dźwięczały mu słowa wypowiedziane przez żonę tuż przed pożegnaniem: „Ani jednej złej kropli krwi, która dostanie się do żyły człowieka, nie da się wyplenić przez pokolenia”.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016 ,
W latach 30-tych poprzedniego wieku, w Niemczech, lepiej było nie przyznawać się do żydowskich protoplastów.
Tak właśnie zrobił Arnold Neugebauer, zataił fakt, że jego babka była Żydówką, pochodzącą z Pińczowa. Wiedziała o tym tylko zona Arnolda, Erna.
To niedopowiedzenie będzie miało ogromny wpływ na losy prawie całej rodziny Neugebauerów.
Wojna sprawiła, że przecięły się drogi Arnolda Neugebauera i Magdaleny Sobańskiej, żony polskiego oficera. Tuż przed wybuchem wojny Magda - na prośbę męża - wyjeżdża do Złotnik, gdzie mieszka wuj jej męża. Nawet sobie nie wyobraża, jak długo będzie musiała tam pozostać!
Właśnie podczas pobytu w Złotnikach Magdalena poznaje rodzinę Rosenbaumów - leczy zęby u dentysty, Józefa Rosenbauma. Zaprzyjaźnia się z żoną Józefa, Miriam, stara się też pomagać swoim przyjaciołom, gdy nasilają się prześladowania ludności żydowskiej.
W okolice Pińczowa trafia też Arnold Neugebauer, mianowany szefem zarządu nieruchomości okręgu Radom.
Arnold to dobry, prosty człowiek, który nie chce wyrządzić nikomu krzywdy.
Gdy zaczynają się wywózki Żydów - próbuje część z nich ratować, zwłaszcza rodzinę Rosenbaumów, która to rodzina okazuje się być z nim blisko spokrewniona.
Rosenbaumowie jednak chcą "tylko" uratować swojego małego synka, Natana. Podejmuje się tego Magda Sobańska, a pomaga jej w ratowaniu Natana Arnold Neugebauer, kuzyn Rosenbaumów.
Magda nie jest świadoma, jak wielkie niebezpieczeństwo jej grozi. Nie ma powrotu do Złotnik, dlatego musi przyjąć propozycję Neugebauera - podejmuje pracę i mieszka razem z dzieckiem w Borzestowie, gdzie urzęduje niemiecka administracja.
Magdalena już wcześniej współpracowała z partyzantami, teraz jednak dostaje bardzo niebezpieczne zadanie - ma wpuścić partyzantów do pałacu w Borzestowie. Partyzanci chcą zdobyć broń, której tak bardzo im brakuje.
Magda wywiązuje się z zadania, kiedy jednak po udanej akcji następują przesłuchania i szukanie winnych, musi udawać kochankę Nuegebaura, żeby oddalić od siebie podejrzenia.
Udaje się jej uratować życie swoje i Natana - Piotrusia, jednak po okolicy roznoszą się plotki, że jest związana z Niemcem (zostaną jej za to zgolone włosy do gołej skóry).
Kiedy wojna dobiega końca i wgłąb Polski zaczynają dostawać się Rosjanie, Neugebauer postanawia uciekać - wraz z Natanem - do Niemiec. Magda bez chwili zastanowienia podąża wraz z dzieckiem, z którym tak bardzo się zżyła, które pokochała jak swoje.

"Skaza" to z rozmachem napisana książka o wojennych losach Polaków i Niemców; wrogów, którzy jednak czasami potrafili wznieść się ponad nienawiść.
Akcja toczy się wartko, wciąga czytelnika. Sporo tu też rozważań o źródłach i bezsensie rasizmu; o wpływie wychowania i propagandy na młode pokolenie.
Chętnie bym poznała powojenne losy Magdy, Arnolda i Natana - Piotrka.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów