Opis ksiązki
Kup Teraz

Sobibór. Obóz zagłady 1942-1943

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Rytm
Data wydania: 2014-05-28
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7399-611-3
Liczba stron: 408
Dodał/a książkę:Deborog
Recenzja - Sobibór. Obóz zagłady 1942-1943
Monografia historyczna pt. "Obóz zagłady w Sobiborze 1942–1943" jest pierwszym w polskiej literaturze przedmiotu całościowym opracowaniem historii niemieckiego obozu masowej zagłady w Sobiborze. Na szczególną uwagę zasługują wykorzystane przy pisaniu tej pracy źródła. Autor zebrał relacje i dokumenty z najdalszych zakątków świata (Izrael, USA, Holandia, Brazylia, Australia, Rosja, Ukraina, Niemcy), tworząc tym samym potężną bazę archiwalną do dalszych badań. Ważnym elementem bazy źródłowej są akta Ministerstwa Bezpieczeństwa ZSRR, MSW w Polsce, dokumenty przechowywane w archiwach holenderskich, niemieckich i rosyjskich, Yad Vashem w Izraelu, IPN w Polsce oraz prywatne zbiory archiwalne. Autor wykorzystał także źródła i dokumenty opublikowane (krajowe i zagraniczne), mapy, zdjęcia lotnicze i źródła prasowe. Największym walorem opracowania są wykorzystane relacje i wspomnienia złożone przez byłych więźniów obozu, członków ich rodzin, strażników obozowych oraz osób w różny sposób stykających się z opisywaną tragedią blisko 300 tys. morderstw dokonanych w Sobiborze przez Niemców. Sam temat, jak też wysoki poziom erudycyjny autora sprawiają, że książkę czyta się naprawdę z zapartym tchem. Rewiduje ona także w sposób znaczący dotychczasowy stan badań. Autorzy zajmujący się tą problematyką, zdaniem Bema, zaniżali liczbę ofiar Sobiboru, jak też liczbę osób, które przeżyły słynną „sobiborską ucieczkę”.
Recenzja
Deborog Linia koment
Przeczytane:2015-07-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Trudno wyobrazić sobie, że książkę poświęconą obozowi zagłady w Sobiborze mógłby napisać ktoś inny niż człowiek, który poświęcił całe swoje zawodowe życie upamiętnianiu ofiar nazistowskich Niemiec w tym miejscu.

 

Praca Marka Bema nad zarchiwizowaniem materiałów dowodowych, obciążających niemieckich i ukraińskich katów, to w istocie dzieło jego życia, a materiały (także fotograficzne), które znalazły się w niniejszym wydaniu Sobiboru..., stanowią skromny wybór z prywatnego archiwum autora i placówki, którą jako dyrektor-kustosz od lat prowadzi

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Deborog Linia koment
Przeczytane:2015-07-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów