Stacja Treblinka

Wspomnienia więźnia obozu w Treblince. Przeżycie w tym szczególnym miejscu miało tragiczny wymiar — Glazar był nie tylko świadkiem śmierci tysięcy ludzi, ale jego życie, podobnie jak życie innych żydowskich więźniów pracujących w obozie, zależało od śmierci innych — przywożona przez nich żywność i ubrania umożliwiały przetrwanie garstce "wybrańców". Świadectwo Glazara opowiada o trwaniu wśród tysięcy idących na śmierć, ale też o buncie i udanej ucieczce.

Informacje dodatkowe o Stacja Treblinka:

Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-61283-52-2

Kup książkę Stacja Treblinka

Stacja Treblinka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Mam,
Książka dość wstrząsająca będąca świadectwem masowego mordu ludności żydowskiej w Treblince. Młody Glazar zostaje przywieziony do tego obozu zagłady, gdzie jako jeden z nielicznych zostaje wybrany do pracy przy sortowaniu rzeczy zamordowanych. Lektura ta nie należy do lekkich. Życie więźniów, którzy na co dzień są świadkami masowych mordów, jest bezustanną walką o przetrwanie. Czasami zrobią wszystko, by nie podzielić losu wysłanych do "lazaretu". Nigdy nie mają pewności, czy zastrzyk zaaplikowany przez lekarza ma ratować życie cz nieść śmierć. Podsumowując pozycja całkiem ciekawa,chociaż momentami dosyć makabryczna. Jednak bardziej mi przypadły do gustu z tej samej serii "Ucieczka z getta" i "Bunkier".

Autor książki trafił do Treblinki w październiku 1942, uniknął natychmiastowej śmierci w komorze gazowej dostając się do komanda roboczego. Pracował w tzw. dolnym obozie, przy sortowaniu rzeczy po mordowanych w komorach gazowych. Zdarzało mu się również uczestniczyć w przyjmowaniu transportów na rampie. Brał udział w buncie więźniów 2 sierpnia 1943 roku, udało mu się uciec, jego towarzyszem był Karel Unger.

Richard Glazar właściwie Richard Goldschmid czeski Żyd, więzień obozu zagłady w Treblince, autor wspomnień obozowych, świadek na procesach zbrodniarzy nazistowskich.  Urodził się w roku 1920, zmarł w 1997.

Książka ta to wyjątkowe świadectwo żydowskiego losu. Wspomnienia z samego dna piekła.

Polecam przeczytać.

"TREBLINKA - w świecie po drugiej stronie nazwa ta może brzmieć całkiem sympatycznie".