Opis ksiązki
Kup Teraz

Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Ostatnie lato

Ocena ( 5 osób )
4.8
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2015-06-05
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788328020849
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Ostatnie lato
Kolejna część niezwykłej opowieści o prawdziwej przyjaźni, która daje siłę, by pokonać własne lęki i stawić czoła przeciwnościom.

Tibby, Bridget, Carmen i Lena znają się od urodzenia. Wszystko zaczęło się, gdy miały po raz pierwszy spędzić wakacje osobno. Niespodziewanie symbolem ich przyjaźni i łącznikiem między nimi stały się wtedy... dżinsy z second handu. A były one naprawdę wyjątkowe - bo choć przyjaciółki znacznie różniły się sylwetką, na każdej leżały jak ulał. Pod wpływem impulsu dziewczyny założyły Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Mimo że minął już rok od rozpoczęcia nauki w college'u, Carmen ma tylko jedną przyjaciółkę. Reszta dziewczyn przeżywa miłosne rozterki. W dodatku nic nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Ostatnie wakacje z dżinsami okazują się pełne zaskakujących zwrotów akcji i wyborów, które na zawsze odmienią życie czterech przyjaciółek.
Recenzja
mrowka Linia koment
Na półkach:

Po trzech tomach historii „Stowarzyszenia Wędrujących Dżinsów” przyszła kolej na część zamykającą cykl – „Ostatnie lato”.

 

Wszystko zaczęło się od kupna starych, znoszonych spodni. Cztery przyjaciółki – Carmen, Tibby, Lena i Bridget spostrzegają, że spodnie na każdej z nich leżą idealnie, dodają im też pewności siebie. Dziewczyny zakładają Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów i przesyłają sobie spodnie co tydzień przez całe wakacje – dzięki temu przeżywają przygody życia

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Stella_Aga plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Przeczytane,
To już ostatnia część ,,Stowarzyszenia Wędrujących Dżinsów" Ann Brashares. Wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z jednej strony szkoda, że to już koniec, gdyż można się bardzo przyzwyczaić do tej serii i polubić bohaterów. Jednak wydaje mi się, że każda kolejna część pisana byłaby już na siłę. Dobry pisarz musi wiedzieć, kiedy zakończyć serię powieści, czasem następuje to szybciej, czasem później.
Tibby, Bridget, Carmen i Lena kolejne lato spędzają osobno, lato, które przynosi w ich życiu wiele zmian. Przede wszystkim każda z nich nieco się gubi, popełnia wiele błędów. Dżinsy też nie odgrywają już takiego znaczenia jak dawniej. Są bardziej pamiątką, a reguł stowarzyszenia już się nie przestrzega tak, jak kiedyś.
Carmen uczestniczy w warsztatach teatralnych i jest pod urokiem utalentowanej koleżanki z college'u, Julii. Kiedy to ona dostaje jedną z głównych ról w spektaklu, a nie Julia, Carmen ma okazję przekonać się prawdziwi przyjaciele to tacy, którzy potrafią cieszyć się z naszych sukcesów i nie zazdroszczą nam ich. Książka mówi o tym, że należy uważać na fałszywych przyjaciół, którzy czasem świetnie się maskują. Każe nam także wierzyć w swoje możliwości i pokazuje jak wielkim wrogiem jest trema. Denerwowała mnie trochę naiwność Carmen, aczkolwiek jestem w stanie ją zrozumieć.
Bridget udaje się na wykopaliska archeologiczne, do Turcji. Przeżywa zauroczenie trzydziestoletnim profesorem, przez co jej związek z Erikiem jest wystawiony na poważną próbę. Dziewczyna nie potrafi poradzić sobie z tym, że jej chłopak wyjechał, wydaje jej się, że celowo ją zostawił. Uważam, że nie usprawiedliwia to jej zachowania, popełnia ogromny błąd. Nie zważa także na to, że profesor ma żonę oraz dzieci, dopiero później zaczynają ją nękać wyrzuty sumienia i oczywiście czeka na nią rozczarowanie. Czasami warto się zastanowić, zanim zrobimy coś, czego będziemy długo żałować.
Lena próbuje zapomnieć o Kostosie i z czasem myśli, że udało jej się to, dzięki Leo. Jednak w chwili, kiedy zaczyna angażować się w tę znajomość, Kostos znów pojawia się w jej życiu. Ta historia udowadnia, że nie jesteśmy w stanie oszukać samych siebie, własnego serca, można je tylko zagłuszyć, ale zaledwie na chwilę. Jeśli dwie osoby są sobie przeznaczone, to pomimo wielu przeciwności ich drogi prędzej czy później się zejdą. Dziewczyna ma jeszcze jeden problem: być lojalną wobec siostry, czy przyjaciółki od lat?
Tibby także popełnia błędy, dokonuje pochopnych decyzji, a później żałuje. Porzuca Briana, ale z czasem przekonuje się, że nie wyobraża sobie życia bez niego. Ona także próbuje okłamać samą siebie i innych, ale prawdy nie da się zwalczyć na długo. Dziewczyna przekona się jak trudno jest przyznać się do pomyłki, przeprosić. Jednak o szczęście zawsze warto walczyć. Nie można się też zamykać w sobie, warto szukać wsparcia u innych. Tibby na początku tego nie potrafiła.
,,Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów - ostatnie lato" to powieść o dorastaniu, przyjaźni, miłości, problemach. Zakończenie jest świetne, aczkolwiek jeśli chodzi o całokształt, odrobinę bardziej podobały mi się poprzednie części. W tej niektóre zachowania bohaterów denerwowały mnie, nie pasowały już do ich wieku. Często cztery przyjaciółki nie potrafiły docenić tego, co mają, to akurat rzeczywiście się zdarza. Mimo wszystko polecam tę książkę wielbicielom całej serii, warto dowiedzieć się, jak potoczyły się losy dziewczyn.
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-24, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2009-09-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
patt23r Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Ostatnie lato Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Ostatnie lato Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Ostatnie lato Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Ostatnie lato Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Ostatnie lato Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów