Opis ksiązki
Kup Teraz

Strach. Opowiadania kresowe

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2014-01-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978836409512
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:var
Autor pozostaje wierny tematyce kresowej. Jego opowiadania ukazują bezmiar okrucieństwa, cierpienia oraz dramat ludobójstrwa. Strach rozszerza i pogłębia tę problematykę. Srokowski przenosi ją – po latach – do naszych czasów. Oddaje klimat zbrodni, pokazuje zwyrodnienia i degenerację istoty ludzkiej wyrastające z obłędnej ideologii integralnego nacjonalizmu. Przedstawia w sposób niemal doskonały potęgę STRACHU. Możemy go odczuć i ogarnąć zmysłem. Bez tego nie będziemy w stanie pojąć naszej epoki.

Ta książka to wstrząsający epos kresowy. Kawał polskiego losu i zagubiona pamięć.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,wypożyczone z biblioteki,
Wstrząsająca książka opisująca zbrodnie Ukraińców na Wołyniu. UPA w wyjątkowo brutalny sposób wymordowali Polaków, ale także osoby innych narodowości: Czechów, Romów,Rosjan i Żydów. Bandyci nie oszczędzali nikogo, nie miało znaczenia czy ofiara jest bezbronnym dzieckiem lub schorowanym starcem, każdy zginął w potwornych męczarniach co jest opisane w dwunastu opowiadaniach.
Dla mnie niepojęte było to,że w mordowaniu brali udział także Ukraińcy,którzy jeszcze niedawno przyjaźnili się z Polakami,spędzali razem Święta. Nie byłam w stanie przeczytać tej książki jednym tchem, momentami musiałam przerwać lekturę, bo opisane wydarzenia są naprawdę brutalne. Okładka przedstawiająca siekierę i Chatę idealnie oddaje grozę całej sytuacji. Początkowo cicha i przyjazna wioska, następnie niewyobrażalny horror.
Ze względu na brutalność polecam osobom o wyjątkowo mocnych nerwach, ale historie zamordowanych Polaków przez UPA każdy powinien znać i uważam,że temat powinien być poruszany w szkole. "Strach" to mocna pozycja, która jest jedną z tych lektur,które na zawsze zawsze zostają w pamięci.
Zaczytanywksiazk plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-13, Na półkach: Przeczytałem,
źródło
Tytuł: Strach. Opowiadania kresowe.
Autor: Stanisław Srokowski
Wydawnictwo: Fronda
Liczba stron: 251
Rok wydania: 2014

 


  
Stanisław Srokowski to urodzony w 1936 roku w Hnilczu znany prozaik, poeta i dramaturg, autor m.in. słynnej trylogii kresowej Ukraiński kochanek, Zdrada i Ślepcy idą do nieba. Za tom opowiadań kresowych Nienawiść został wyróżniony w 2007 roku nagrodą im. Józefa Mackiewicza. Był nauczycielem w latach 1970-1981, dziennikarzem tygodnika "Wiadomości", prowadził też działalność opozycyjną w "Solidarności Walczącej", Wyjątkową jego książką jest monografia rodzinnej wsi Hnilcze, prawda, pamięć i ból, w której ukazał dramat ludobójstwa.
 
Autor sprawnie włada językiem sprawiając, że czytelnik z dużą ciekawością zagłębia się w mroczną fabułę powieści. Widać, że styl napisania jest w całości autora.
 
Ale pamiętajcie - dodał - że przyjdzie dzień, kiedy Ojczyzna was wezwie.
 
Stanisław Srokowski opowiada nam całą fabułę. Był wtedy małym dzieckiem. Będąc w ukryciu nasłuchiwał się co dorośli mówili. Dowiedział się, że Ukraińcy, z którymi przez długi okres czasu napadali na wsie i w makabryczny sposób zabijali Polaków. Robili "rękawicę", czyli nadcinali nadgarstek i ściągali skórę, a ranę, która powstała posypywali solą, ścinali głowy, odrąbywali ręce i nogi,m wydłubywali oczy, nabijali na pal, przecinali w pół, odcinali kobietą piersi a mężczyzną genitalia. 
 
Bohaterami jest autor oraz jego rodzina: tata Janek, mama, dziadek Piotr, ciotka elza, wiedźma Honorata, dziadek Ignacy, wujek Marian i Tośko, ciocia Zuzia.
 
Czerwony pas, za pasem broń
I topór, co błyska z dala,
Wesoła myśl, swobodna dłoń,
To strój, to życie górala!
Tam szum Prutu, Czeremoszu,
Hucułom przygrywa,
A wesoła kołomyjka
Do tańca porywa.
Dla Hucuła nie ma życia,
Jak na połoninie. 
Gdy go losy w doły rzucą,
Wnet z tęsknoty ginie...
 
Okładka jest magiczna. Bazuje na kolorach : żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Na górze widoczna jest siekiera, która odgrywa rolę książki i często się w niej pojawia. Poniżej mamy jakiś budynek, być może dom Stanisława Srokowskiego.
 
Utwór polecam wszystkim, gdyż ukazuje, że o takich rzeczach trzeba pamiętać i rozgłaśniać je. Ukraińcy chcą zamieść sprawę pod dywan. Smutne jest, że niewielka część Polaków wie, co to była Zbrodnia Wołyńska. Poprzez drastyczne momenty książkę polecam osobom szesnastoletnim i starszym.


 Za egzemplarz dziękuję wydawnictwie: 
 

Betka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,egzemplarze recenzyjne,Mam,
Strach to zbiór opowiadań kresowych Stanisława Srokowskiego po przeczytani których jakże inaczej można spojrzeć na granice człowieczeństwa. Losy opowiedziane w każdym opowiadaniu to tragiczna ale też i krwawa relacja z cierpień jakich doznali Polacy na Kresach, Podolu i Wołyniu. A od kogo? Wydawało by się, iż z tej strony nic nie może ich złego spotkać. A jednak. Często ich katami stawali się sąsiedzi, znajomi. Wojna wyzwoliła w ludziach najgorsze z możliwych instynktów. Gdy nastała niemiecka okupacja odżyła nadzieja ludności ukraińskiej na Samostijną Ukrainę. Wtedy też zaczęła się niewyobrażalna masakra ludności polskiej a strach był chlebem powszednim. Ukraińskie bandy bez skrupułów bestialsko mordowały zarówno mężczyzn, kobiety, ludzi starszych jak i małe dzieci. Często z dymem szły całe wioski i pozostawał po nich tylko popiół.
Po przeczytaniu tych dwunasty wstrząsających opowiadań jak bumerang powraca do mnie pytanie: czy są jakieś granice człowieczeństwa? Historie ukazane w tych opowieściach kresowych zachwiała moją wiarą w człowieka. Tyle krwi, mordów, gwałtów nie przeczytałam w żadnej innej pozycji a należy wspomnieć iż to wszystko się wydarzyło.
Książkę polecam choć nie jest to lektura łatwa i przyjemna ale na pewno warta przeczytania. Dlaczego? Musimy pamiętać także o tych okrutnych wydarzeniach na Kresach Wschodnich a tylko poprzez takie pozycje możemy oddać cześć pomordowanym.
I jeszcze jedna moja taka refleksja po przeczytaniu kołatała mi się po głowie. Chodzi o cytat Zofii Nałkowskiej z ,,Medalionów" - ,,Ludzie ludziom zgotowali ten los" ale w tym wypadku mam wątpliwości czy to byli ludzie????Może to zbyt okrutne ale ja to tak odbieram, czuję i jeszcze do tej pory przeżywam.
Moja ocena 6/6
ZA MOŻLIWOŚĆ PRZECZYTANIA I ZRECENZOWANIA DZIĘKUJĘ PANI IZIE Z WYDAWNICTWA FRONDA.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Strach. Opowiadania kresowe Wołyń. Bez komentarza
Praca zbiorowa
Okładka - Strach. Opowiadania kresowe Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców
Marcin Jakub Szymański, Błażej Torański
Okładka - Strach. Opowiadania kresowe Mity medyczne, które mogą zabić
Katarzyna Świątkowska
Okładka - Strach. Opowiadania kresowe Sarmacja. Obalanie mitów
Jacek Kowalski
Okładka - Strach. Opowiadania kresowe Tsunami historii
Maciej Rosalak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów