Stuletnia Gospoda

Stuletnia Gospoda tak naprawdę nie ma stu lat. Ma ich znacznie więcej, choć nikt dokładnie nie wie ile. Była świadkiem wielu burzliwych wydarzeń historycznych, politycznych przemian i skomplikowanych losów kilku pokoleń rodziny, która nią zarządza. Ale jedno pozostaje w niej niezmienne: niepowtarzalny smak i zniewalający zapach serwowanych tu od ponad wieku potraw, wobec których nikt nie pozostaje obojętny. Nie wyłączając pewnego wybrednego krytyka kulinarnego z Francji... Bo gotowanie jest prawdziwą sztuką i to się daje wyczuć.

Michał i Jagoda należą do najmłodszego pokolenia właścicieli Stuletniej Gospody. On ma smykałkę do interesów, jej pasją jest malarstwo. Czy połączenie tych talentów wystarczy, by stara, tradycyjna restauracja odniosła komercyjny sukces w nowych, kapitalistycznych czasach? Czy związek tej pary, tak oczywisty od czasów ich dzieciństwa, że nikt nigdy nie wyobrażał sobie innego scenariusza, przetrwa próbę czasu?

Informacje dodatkowe o Stuletnia Gospoda:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014-07-30
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Stuletnia Gospoda

Stuletnia Gospoda - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-10-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Kolejne rozdziały utwierdzały mnie w przekonaniu, iż chętnie zajrzałabym do "Stuletniej Gospody" i poznała jej właścicieli. Ciekawie zarysowane postaci, ich marzenia, plany, konflikty międzypokoleniowe. I te smakowite opisy i przepisy...

Przyjemne czytadło ;) najbardziej polubiłam Lucka, który widział więcej niż inni i chętnie zobaczyłam jego obrazy :) :) do niektórych przepisów mam zamiar powrócić. Podobały mi się również przeobrażenia bohaterów i duża dawka optymizmu! Gdyż pomimo niepowodzeń różnego rodzaju jakie przydarzyć mogą się każdemu, większość wychodzi na prostą ;)
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Sam tytuł sugeruje, że będziemy mieć do czynienia z kulinariami. Przepisy zawarte w tej książce są proste (kilka nawet wypróbowałam, inne znałam), a zawarte na początku każdego rozdziału pokazują jak dana potrawa wpływała na bohaterów, właścicieli Gospody.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-08-04,
Kolejna pozycja zawierająca przepisy kulinarne, ale są one umieszczone na początku każdego rozdziału i są powiązane z historią opisywaną przez autorkę (więc nie jest ich dużo i nie drażniły mnie jak w innych pozycjach. Ponadto są to bardzo proste dania do wykonania w każdej kuchni. Natomiast bohaterowie żyją z pracy rąk swoich prowadząc w większości Gospodę. Polecam
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 ,
Bardzo ciekawa historia, okraszona smakowicie zapowiadającymi się przepisami kulinarnymi.
Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-09-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Nie będę się powtarzać, że uwielbiam książki, które przemycają w treści receptury kulinarne. Jak tylko zobaczyłam Stuletnią Gospodę pióra Katarzyny Majgier i przeczytałam jej blurb, bez zastanowienia po nią sięgnęłam. Okładka przykuwająca wzrok, obyczajowa fabuła posiadająca pokoleniową historię, kilkanaście przepisów, z których można skorzystać, no i przede wszystkim autorka dotąd dla mnie nieznana - te wszystkie elementy przemówiły na plus dla książki. Czy zawartość mnie zainteresowała? Czy historia w niej zawartość to była przyjemność dla zmysłów? Jagoda i Michał wspólnie wychowują się w jednym domu, w Stuletniej Gospodzie. Wiedzą, że przyszłość spędzą razem. Tym bardziej, że to ich dziadkowie od lat prowadzą gospodę, następnie przejęli to ich rodzice, teraz przyszła kolej na najmłodsze pokolenie i przede wszystkim obiecali dziadkowi Łukaszowi, że ta restauracja nadal pozostanie w rodzinie. Czy różne przeciwności losu pozwolą im dotrzymać słowa? Katarzyna Majgier, polska autorka książek dla dzieci i nastolatków. W latach 1992-1997 studiowała psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pod koniec studiów nawiązała współpracę z internetowym magazynem - Reporter, najstarszym e-zinem wydawanym w Polsce. W 1997 roku obroniła pracę magisterską z zakresu psychologii twórczości i rozpoczęła studia doktoranckie. Zajmowała się społecznościami internetowymi. W międzyczasie nawiązała współpracę z wydawanymi tradycyjnie czasopismami (m.in. magazyn ,,WWW"), gdzie pisała artykuły na temat psychologii Internetu oraz społeczności internetowych. W roku 1998 została redaktorem naczelnym Reportera i była nim do końca istnienia magazynu (2003). Pracowała w portalach internetowych, pisała też artykuły popularnonaukowe do prasy, głównie o tematyce związanej ze Internetem. W latach 2003-2005 pracowała w branży wydawniczej. W 2000 roku uruchomiła popularny Internetowy serwis dla dzieci i nastolatków ,,Junior". Była nominowana do nagrody literackiej Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2006 za powieść "Trzynastka na karku". W 2007 roku została laureatką Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. 31 października 2008 roku uruchomiła kolejny serwis dla nastoletnich Internautów - "Amanita". Stuletnia Gospoda to przepiękna saga rodzinna, której poznawanie jest wielką przyjemnością, a przewracanie stron książki wzbudza coraz większe zainteresowanie, co też dalej się wydarzy. Nie należy się sugerować podtytułem książki, który brzmi powieść dla kucharek, który może się źle kojarzyć. Należy przymknąć na to oko i przejść do treści - skomplikowana historia rodzinna. Stuletnia Gospoda to losy bohaterów, związanych z nią od pokoleń. Każdy rozdział rozpoczyna receptura kulinarna. Zapoznamy się ze smakowitymi przepisami na obiady i słodkości. Każdy z nich wydaje się dość prostym przepisem i nie raz miałam ochotę biec do kuchni, aby je wypróbować. Jednak to, że każdy rozdział rozpoczyna przepis kulinarny, nie znaczy, że jest on skupiony właśnie na nim. Autorka bardzo dokładnie skupiła się na bohaterach powieści, z wielką precyzją nakreśliła ich charaktery, losy, takie a nie inne postępowania. Nie ma tu bohaterów tylko krystalicznych, jednych polubimy bardziej, drugich mniej. Jednak każdy z nich poprzez sobie charakterystyczną cechę pozostanie w naszej pamięci. Katarzyna Majgier skupia się głównie na losach Jagody i Michała, którzy już od przedszkola się polubili, i od dziecka wiedzieli, że będą razem, w końcu wychowali się w jednym domu i non stop na siebie wpadali. Jednak czy po latach przeciwne charaktery, gdyż Jagoda, to artystka, którą ciągnie do Krakowa, a Michał to mocno stąpający po ziemi mężczyzna, posiadający smykałkę do interesów; dojdą do konsensusu i pogodzą się z zastaną rzeczywistością? Stuletnia Gospoda to powieść pisana pięknym, magicznym na swój sposób językiem, nietuzinkowi bohaterzy, piękne opisy i mądre słowa starszego pokolenia powodują, że czytając tę powieść czułam ciepło na sercu. Jeśli lubicie sagi rodzinne polecam serdecznie ten tytuł.

Książka opowiada o losach Stuletniej Gospody i jej właścicieli, problemy, zmagania z życiem i samym sobą. Pozytywna, polecam na poprawę humoru.

Avatar użytkownika - masumi21
masumi21
Przeczytane:2017-11-29, Ocena: 5, Przeczytałam, Ogólna,

Niezwykle ciepła i serdeczna opowieść okraszona smacznymi przepisami. Lepszego połączenia nie można sobie wyobrazić.

Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2015-07-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Konserwator z Warszawy
Katarzyna Majgier0
Okładka ksiązki - Konserwator z Warszawy

Czereśniakowie boją się, że ich dzieciom może grozić niebezpieczeństwo, starają się więc - z pomocą ochroniarza - kontrolować każdy ich ruch. W tej sytuacji...

Milioner z Gdańska
Katarzyna Majgier0
Okładka ksiązki - Milioner z Gdańska

Magda i Wiktor starają się za wszelką cenę strzec tajemnic pałacu w Niewiadomicach. Przeszkadza im w tym wiele osób, m.in. ciekawski ochroniarz...