Opis ksiązki
Kup Teraz

Sześć pięter luksusu

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-08-28
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-240-2047-8
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:izabela81
Bracka 25 w Warszawie. Dziś adres znanej księgarni, kiedyś największy dom towarowy w Europie Środkowej, przez wielu nazywany polskim Harrodsem. Świat, w którym klienci czuli się jak w bajce. Szarmancki boy witał ich przy drzwiach, podczas zakupów każdy miał osobistego asystenta, a na półpiętrze grała orkiestra. Na początku był niewielki sklepik. Miał pomóc Jabłkowskim podnieść się po spektakularnym bankructwie seniora rodu. Krok po kroku, wspólnymi siłami, udało się stworzyć imperium, w którym skupiło się życie handlowe i towarzyskie przedwojennej stolicy. Historia imperium Jabłkowskich to opowieść niczym z Lalki Bolesława Prusa. Fascynująca podróż przez ubiegłe stulecie — od narodzin kapitalizmu, przez bezprawne odebranie kamienicy przez komunistów aż po trwającą do dziś walkę o odzyskanie majątku.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Rzetelna pozycja historyczno-reportażowa ukazująca powojenne (i nie tylko) losy słynnego domu towarowego braci Jabłkowskich. Czytelnik zagłębia się przede wszystkim w historię konfliktów na linii państwo-przedsiębiorca, choć nie brak smakowitych odskoczni, m.in. w opisach klienteli słynnego warszawskiego sklepu, jego asortymetu czy technik sprzedaży i typów kupujących. Wartościowa publikacja.
TakiGosc plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Aby odtworzyć historię Domu Braci Jabłkowskich, Cezary Łazarewicz wykonał kawał porządnej roboty. Z relacji potomków Jabłkowskich, żyjących pracowników domu handlowego, spotkań z bezprawnie zajmującymi kamienicę na ul. Brackiej 25, z lektur archiwalnej prasy, ocalałych dokumentów i pism procesowych powstał oryginalny reportaż o pierwszym polskim domu towarowym. „Sześć pięter luksusu” to historia budynku, w którego tle zmieniają się Warszawa i Polska, a wraz z nimi Jabłkowskim przybywa wyzwań. Musieli zmierzyć się z wojnami, nacjonalizacją prywatnych przedsiębiorstw, a od dwudziestu lat z sądową batalią o odzyskanie niesprawiedliwie zagrabionej własności.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów