Szkocja

Szkocja to jeden z najbardziej malowniczych krajów na świecie. Kusi surowością tysięcy większych lub mniejszych wzniesień, setkami atlantyckich wysp, bezlikiem jezior, rzek i potoków oraz bogactwem przyrody. Stanowi unikat kulturowy o skomplikowanych dziejach, przesiąknięty tradycjami, słynący z whisky, smacznych potraw, gry na dudach i tartanu. Zaskakuje złożonością powiązań przeszłego z teraźniejszym. Szkockich miast i miasteczek wciąż strzegą wyniosłe zamki, uliczki pokryte są kocimi łbami, ale wszędzie też widać niekonwencjonalne galerie sztuki, nowoczesne budowle oraz bezlik atrakcji dla zwiedzających. Na turystów czekają klasyczne objazdy zamków, romantyczne Hebrydy, górskie szlaki rowerowe bądź piesze wycieczki oraz wielkie namiętności Szkotów, czyli piłka nożna i rugby.

Informacje dodatkowe o Szkocja:

Szkocja - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Wakacje już za kilka miesięcy, ale nie oznacza to, że planowanie urlopu należy odkładać w czasie. Miejsce na wakacje jest ważne. Musi być egzotycznie, ciekawie, różnorodnie, ale przede wszystkim zupełnie inaczej niż w obecnym miejscu zamieszkania.
Skoro Polacy tak lubią Wielką Brytania, to być może kierunek Szkocja byłby idealny? Tym bardziej, że jest to region niebywale różnoraki, pełen sprzeczności, ale i zarazem spójności.  Panowie w kiltach, dudy, Celtowie, wyśmienite whisky to elementy najbardziej rozpoznawalne na całym globie. To one kojarzą się właśnie ze Szkocją. O tym jakim pięknym regionem i miejscem godnym odwiedzin, zwiedzenia, ale i możliwości zamieszkania pisze małżeństwo Jenny i Robin McKelvie. On rodowity Szkot, podróżnik. Ma na swoim koncie odwiedziny w blisko 80 krajach, na cały świecie, lecz zawsze wraca do Szkocji- tam, gdzie jego serce i dusza.  Robin McKelvie jest także autorem ponad 30 książek o tematyce turystycznej oraz podróżniczej. Pracował w telewizji, radiu.  Teraz zbiera doświadczenia, informacje, wiedzę w podróżach, by się nimi dzielić z czytelnikami, ale i innymi fascynatami podróży, gdzie tylko ich oczy poniosą. Ona- Jenna McKekvie, żona Robina, "tubylec" w Szkocji, ale sercem Szkotka. Dziennikarka, podróżniczka, fotograf. Jej kunszt fotografa idealnie widać w jednej z najnowszej pozycji z cyklu- National Geographic, pt. "Szkocja", który współtworzy właśnie z mężem. Mam słabość do tych przewodników turystycznych. Są to nieliczne pozycje o tematyce turystycznej, w których nie widzę żadnych wad, ani pod względem ujęcia tematu, ani pod względem wydania. Wydawnictwo, którym jest Burda, jak zawsze zadbała o najdrobniejszy szczegół, strony wizualnej. Doskonała czcionka (co dla mnie ważne), doskonałej jakości papier, okładka, która niby miękka, ale wytrzymała i odporna na długotrwałe i wielokrotne "traktowanie" jej przez czytelnika. Jeśli chodzi o stronę merytoryczną, to ten przewodnik zawiera wszystko. Nie żartuję. Mamy tu ujęcie historyczne, turystyczne, kulturowe, opisy miejsc atrakcyjnych, dziwnych i nietypowych. A do tego piękne, wręcz artystyczne fotografie. NIe tylko miejsc, ale przede wszystkim ludzi, mieszkańców, obywateli, ale i przybyłych nowo osiedleńców, turystów w  sytuacjach każdego rodzaju.  Przewodnik jest podzielony na szereg części tematycznych, oznaczonych w roku strony odpowiednimi barwami. Taki zabieg jest niezwykle przydatny, gdy wracamy do danej lokalizacji po raz kolejny. Mnie najbardziej się w tej pozycji podoba zagadnienia praktyczne. Takie jak: z boku  strony ważne telefony (instytucje, hotele, biura podróży, środki komunikacji). A ostatnie strony to całe podsumowanie. Kompendium wiedzy, typowo turystycznej: co i jak, z czym i dlaczego. Więc jeśli kierunek Szkocja nie jest ci obcy, albo zwyczajnie lubisz poczytać, poznać, książkowo zwiedzić świat, to zapraszam do Szkocji.
Chorwacja Przewodnik kieszonkowy
Robin McKelvie0
Okładka ksiązki - Chorwacja Przewodnik kieszonkowy

W tym przewodniku zawarte są wszystkie informacje, których potrzebuje turysta, by dobrze wykorzystać wakacje za granicą. Wydarzenia kulturalne,...