Opis ksiązki
Kup Teraz

Tajemnicze dźwięki

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2011
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-62955-00-8
Liczba stron: 104
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Tajemnicze dźwięki

– Tego się nie da wytrzymać! – powiedział dziadek, pogłaśniając telewizor.

– Mogłaby nam oszczędzić tych popisów chociaż w porze wieczornych wiadomości – przyznał tata.

Mamo! Ja się nie mogę skupić! – zaczęła jęczeć Mariolka. – Mam jutro bardzo ważny sprawdzian, zrób coś!...

 

Czy można usłyszeć ciszę? Wokół nas wszystko wydaje jakiś dźwięk. Odkryjmy razem z bohaterami świat ciszy i tajemniczych dźwięków, które wydobywają się z różnych instrumentów. 

 

Anna Czerwińska-Rydel, z wykształcenia muzyk i pedagog, autorka książek dla dzieci, muzycznych bajek i muzycznych audycji radiowych; wie, jak mówić i pisać o muzyce, aby młodzi odbiorcy słuchali.

Tajemnicze Dźwięki to wciągająca, wzruszająca, pełna humoru – i wiedzy – książka o muzyce, dzieciach, potrzebie bliskości i marzeniach, które mogą się spełnić. W każdym z dziesięciu rozdziałów autorka zamieściła opowiadanie, w którym główny bohater zmaga się z ważnymi dla dziecka problemami, a muzyka i konkretny instrument okazują się lekarstwem na samotność, lęk i odrzucenie. 

Ważną rolę w książce pełnią ilustracje autorstwa Zuzanny Orlińskiej, odwołujące się do wyobraźni dziecięcej, pełne ciepła i humoru. 

Do każdego z przedstawionych instrumentów dołączonych jest kilka przykładów najpiękniejszych utworów polskich kompozytorów. Kryterium wyboru był gust muzyczny autorki–muzyka, znającego upodobania dzieci, jak również polecenie i konsultacja z wykonawcami grającymi w orkiestrach, zespołach, z solistami i nauczycielami danego instrumentu. Pomysł stworzenia listy utworów polskich kompozytorów zostanie zrealizowany na płycie dołączonej do cz. 2 Błyszczące dźwięki (dopełniające orkiestrę). Pomysł autorki polega na stworzeniu książki, która nie jest podręcznikiem czy encyklopedią instrumentów, ale opowieścią o każdym z nich.

Recenzja
katechetka Linia koment
Na półkach:

Któż z nas nie zna pięknych aforyzmów: „Muzyka łagodzi obyczaje”, „Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów” czy „Muzyka to odzwierciedlenie głębi duszy”. Jako dziedzina sztuk pięknych wpływająca na psychikę człowieka przez dźwięki, bezsprzecznie kojarzy się z harmonią, delikatnością, subtelnością i wyczuciem. Anna Czerwińska-Rydel w ciekawy sposób przekazuje dzieciom najważniejsze informacje dotyczące instrumentów muzycznych.

 

Każdy rozdział został poświęcony jednemu z nich

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów